Czego nie wolno robić w mieszkaniu zmarłej osoby?

Dezynfekcja po zmarłym

Śmierć bliskiej osoby wywołuje szok i wiąże się z trudnymi chwilami. W takiej sytuacji nietrudno o nieprzemyślane zachowanie. Jednym z przykładów jest samodzielna próba uprzątnięcia mieszkania po zmarłym. To niebezpieczna czynność, która może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jakie niebezpieczeństwo stanowi ciało osoby zmarłej?

Śmierć człowieka jest naturalnym etapem cyklu życia. Warto pamiętać, że ciało po ustaniu funkcji życiowych rozpoczyna proces rozkładu. Wydzielane są szkodliwe substancje i związki chemiczne. Szczególnie niebezpieczny jest tzw. trupi jad, który uszkadza układ oddechowy oraz krążenia u osób znajdujących się w pobliżu zwłok. Hamuje także metabolizm glukozy i prowadzi do zatrucia organizmu, które objawia się bólem głowy, nudnościami, wymiotami czy jadłowstrętem. Wydzielanie szkodliwych substancji jest konsekwencją zachodzących procesów gnilnych po ustaniu funkcji życiowych. Dodatkowo w przypadku zgonu, który nie nastąpił z przyczyn naturalnych, pojawiają się także krew i inne płyny ustrojowe, które również stanowią poważne zagrożenie. Ważny jest również fakt, po jakim czasie zostały znalezione zwłoki, ponieważ im dłuższy okres, tym większy rozkład ciała i niebezpieczeństwo epidemiologiczne. Co więcej, z ciała denata uwalniają się także substancje toksyczne, które są chorobotwórcze. Chcąc uniknąć poważnych konsekwencji, nie tylko zdrowotnych, kompleksowe sprzątanie warto zlecić profesjonalistom.

Jakie działania są zabronione w mieszkaniu zmarłej osoby?

W sytuacji, kiedy w mieszkaniu zostaną znalezione zwłoki, w pierwszej kolejności należy opuścić mieszkanie i wezwać odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem nie wolno otwierać okien, w celu przewietrzenia mieszkania, ponieważ zachodzące procesy gnilne w ciele denata zwabią muchy plujki i inne osobniki tego gatunku. Niezwłocznie po zabraniu zwłok przez zakład pogrzebowy należy skontaktować się z profesjonalną firmą sprzątającą. Przebywanie w miejscu, w którym znajdowało się ciało denata, stwarza poważne zagrożenie zdrowotne, czego konsekwencją będzie zatrucie organizmu.

Warto pamiętać, że trupi jad wytwarzany podczas rozkładu, wnika głęboko w meble ściany czy podłogi, stąd też wietrzenie pomieszczeń nie przyniesie zamierzonego rezultatu. Silne środki zapachowe również nie poradzą sobie z nieprzyjemną wonią. Dodatkowo krew oraz płyny ustrojowe zanieczyszczają powierzchnie, meble oraz inne przedmioty. Stąd też skażone biologicznie rzeczy należy zutylizować. Nie wolno wynosić ich przed blok czy dom, ponieważ po pierwsze stanowią one zagrożenie epidemiologiczne, a po drugie za takie zachowanie grożą sankcję prawne. Dotyczy to zarówno mebli, jak i sprzętów AGD. Utylizacji powinno zostać poddane także całe wyposażenie mieszkania, które miało kontakt z ciałem denata, np. łózko, na którym nastąpił zgon.

Dostępne w sklepach środki chemiczne nie są na tyle skuteczne, aby w bezpieczny i trwały sposób pozbyć się wszelkich zabrudzeń i pozostałości po zmarłym. Osoby, które decydują się na samodzielne wyczyszczenie mieszkania, nie mają dostępu do profesjonalnych środków chemicznych i biologicznych, jakimi dysponują specjalistyczne firmy sprzątające. Co więcej, muszą one być użyte w profesjonalny sposób, dlatego konieczna jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie pracowników. Warto również pamiętać, że mimo iż zwłoki zostały zabrane, to trupi jad nadal będzie obecny. Przebywanie w takim miejscu, stwarza poważne zagrożenie zdrowotne. Właśnie dlatego po zabraniu zwłok, nie należy podejmować żadnych samodzielnych działań mających na celu uprzątnięcie danego pomieszczenia. Tutaj konieczna jest fachowa wiedza i doświadczenie.

Dezynfekcja po zmarłym

Kto i dlaczego powinien zająć się przygotowaniem mieszkania do ponownego użytku?

Oprócz uprzątnięcia całej powierzchni konieczna jest także profesjonalna dezynfekcja po zmarłym. Dodatkowo utylizacja wyposażenia musi być przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa. Zważając również na zagrożenie zdrowotne oraz potencjalne niebezpieczeństwo należy skontaktować się z profesjonalną firmą, która w sposób rzetelny uprzątnie i zdezynfekuje całe mieszkanie. Kompleksowe przygotowanie mieszkania do ponownego użytku to zadanie dla zawodowców, posiadających odpowiednie środki czyszczące oraz niezbędny sprzęt. Dużym udogodnieniem jest fakt, że firmy specjalizujące się w tego typu usługach pracują całodobowo, dlatego niezależnie od pory dnia można zlecić uprzątnięcie mieszkania. Daje to duży komfort bliskim, którzy nie tylko przeżywają trudny czas, ale także są pochłonięci szeregiem formalności, które muszą być dopełnione. Wystarczy telefonicznie poinformować o zleceniu, podać lokalizację oraz rodzaj nieruchomości (mieszkanie czy dom). Pracownicy przyjeżdżają na miejsce i wstępnie oceniają zakres prac, użycie sprzętu i dokonują wyceny.

Firmy sprzątające oprócz wiedzy i wieloletniego doświadczenia, posiadają także specjalistyczny sprzęt, silne środki chemiczne oraz odpowiednie środki ochronne, które umożliwia im przebywanie w skażonym pomieszczeniu. Pracownicy dokonują wstępnej dezynfekcji, po której wynoszone są skażone przedmioty, meble i sprzęty przeznaczone do utylizacji. Dodatkowo oceniają czy konieczne jest zrywanie tapet lub demontaż podłogi tak, aby skutecznie zdezynfekować całą powierzchnię. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów odkażających całe mieszkanie jest ozonowanie po zgonie. Generatory ozonu, którymi dysponują pracownicy, mają dużą moc, dzięki czemu urządzenia te w krótkim czasie wytwarzają wysokie stężenie ozonu. Co więcej, firmy sprzątające udzielają gwarancji na swoje usługi, dzięki czemu osoba zlecająca ma pewność, że mieszkanie nadaje się do ponownego i przede wszystkim bezpiecznego użytku.

Warto pamiętać, że ciało osoby zmarłej stanowi poważne zagrożenie. Stąd też nie należy ryzykować własnym zdrowiem i kompleksowe uprzątnięcie całej powierzchni zlecić profesjonalnej firmie, takiej jak Vector. To nie tylko gwarancja skuteczności, ale także możliwość ponownego użytkowania mieszkania w sposób całkowicie bezpieczny. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu:

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Tel: +48 725 392 578
Mail: [email protected]
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź