Uniwersalność nowoczesnych domów
Poszukując pomysłu na budynek mieszkalny w nowoczesnej bryle, nie zawsze musimy się martwić o wizualne wpasowanie go w otoczenie i pobliskie zabudowania. Jak to możliwe? Otóż, wiele domów zaprojektowanych w nowatorskim stylu posiada cechy nawiązujące do tradycyjnej architektury, co wpisuje je w uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania. Co dokładnie wpływa na uniwersalność nowoczesnych domów?
Tradycja i nowoczesność – cechy wspólne
Projekty domów nowoczesnych cieszą się coraz to większym zainteresowaniem inwestorów. Zamiłowanie do tego typu budynków podyktowane jest nie tylko panującą modą, ale też bezspornymi aspektami ekonomicznymi. Prosta bryła przykryta dwuspadowym dachem, to ukłon w stronę optymalizacji kosztów budowy, ale też wspólna cecha dla nowoczesnego i tradycyjnego budownictwa. Również dachy płaskie mają zastosowanie w domach nowatorskich, jak i tych, które funkcjonują już w naszej przestrzeni od dziesięcioleci. Dzięki tym wspólnym mianownikom, nasz nowy dom zaprojektowany w nowoczesnym stylu, idealnie wpisze się w istniejącą zabudowę i pomimo zróżnicowania detali, nie zakłóci przestrzennej harmonii. Stonowana kolorystyka charakterystyczna dla nowoczesnego budownictwa, także nie odbiega od ogólnie przyjętych, kolorystycznych trendów. Bez względu na stylistykę bryły, inwestorzy rezygnują z żywych kolorów i pstrokatej układanki barw. Na elewacjach królują szarości, beże oraz biel, przełamane elementami z drewna lub klinkieru. Ta uniwersalna kolorystyczna kompozycja jest kolejną wspólną cechą dla każdego rodzaju architektury.
Domy ekologiczne, estetyczne i ponadczasowe
Obecne trendy zdecydowanie zmierzają do budownictwa energooszczędnego, a co za tym idzie – ekologicznego. Projektanci dokładają wszelkich starań, aby stworzony przez nich projekt był nie tylko ładny i funkcjonalny, ale też skrojony na miarę energetycznych potrzeb i wymogów XXI wieku. Projekty domów nowoczesnych są zatem przyjazne dla środowiska i wykazują się zminimalizowanym zapotrzebowaniem na energię pierwotną. Dzięki temu są niedrogie w bieżącym utrzymaniu, a przy tym – idealnie wpisują się w ekologiczne trendy. Zaprojektowane instalacje oparte są zazwyczaj na odnawialnych źródłach energii, a starannie dobrane i wykonane ocieplenie, właściwie chroni przed stratami cieplnymi i występowaniem mostków termicznych. W konsekwencji – poza zgodnością projektu z aktualnymi normami dotyczącymi izolacyjności budynków – co jest elementem koniecznym, nowoczesne budownictwo przysłuży się nam i naszemu środowisku na wiele pokoleń. Warto też zwrócić uwagę na estetykę nowoczesnych domów. Pomimo prostoty i minimalizmu, domy prezentują się bardzo atrakcyjnie, emanując spokojem i dobrą energią. Za sprawą drewnianych detali wykończeniowych i kompozycji stonowanych barw, nowoczesne domy funkcjonują w pełnej symbiozie z otaczającą przyrodą. Nie bez znaczenia są także duże przeszklenia, które nadają bryle lekkości oraz odbijają w swych taflach szyb okoliczną roślinność. Mieszkańcy nowoczesnych domów mają bliski kontakt z naturą, co bez wątpienia przełoży się na ich nastrój i codzienne samopoczucie.
Domy na każdą działkę
W palecie nowoczesnych domów znajdziemy zarówno rozłożyste domy parterowe, jak i te, które dedykowane są na wąskie lub bardzo małe działki. Posiadaczy tych drugich, na pewno zadowolą projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły. Podłużna forma oraz różne opcje wejścia – w tym od węższej ściany szczytowej – pozwolą na wpasowanie domu na posesję o niewielkiej szerokości. Domy z wejściem od strony dłuższej ściany, będą natomiast idealną opcją dla właścicieli działek płytkich, czyli z ograniczoną powierzchnią przed i za domem. Jeśli dysponujemy rozległą posesją, a nasz budżet na budowę jest dość duży, możemy skusić się na obszerny, panoramiczny dom parterowy, na miarę hollywoodzkich gwiazd. Kolekcja projektów gotowych Muratora mieści każdą z tych opcji, dlatego bez względu na zasobność portfela, indywidualny gust czy posiadaną działkę – wielu inwestorów znajdzie w niej swój wymarzony dom.
Domy skrojone na miarę potrzeb, czyli dla każdego coś dobrego
Kolejnym aspektem wskazującym na uniwersalność nowoczesnych projektów domów jest fakt, iż przypadną one do gustu inwestorów o różnych potrzebach. Projektując te ponadczasowe domy, architekci zwracają dużą uwagę na komfort przyszłych mieszkańców, tworząc dla nich optymalną przestrzeń do życia. Inne potrzeby będzie miała para 50+, której dzieci są już na swoim, a inne rodzina z dwójką lub trójką pociech. Biorąc pod uwagę liczebność i potrzeby poszczególnych rodzin, powstała obszerna Kolekcja projektów, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Domy parterowe z jedną sypialnią i możliwością adaptacji poddasza, będą idealne dla par na starcie. W pierwszej fazie budowy można zrealizować tylko parter, a przestrzeń wyższej kondygnacji przeznaczyć na cele mieszkalne w późniejszym czasie. Dla rodzin wielopokoleniowych przewidziano podział na dwie strefy sypialne, a dla rodzin wielodzietnych domy nawet z sześcioma sypialniami. Wspólnym mianownikiem wszystkich domów jest jasna i przestronna strefa dzienna, służąca integracji wszystkich domowników. W wielu projektach zaplanowano garaż na jedno lub dwa stanowiska, albo wiatę garażową przylegającą do bocznej ściany. Nie zapomniano także o pomieszczeniach dodatkowych takich jak pralnia czy spiżarnia, a także o strefie zewnętrznego relaksu. Odkryte lub częściowo zadaszone tarasy będą sprzyjać wspólnemu spędzaniu czasu na łonie natury.
Domy nowoczesne to budynki, które w pełni zasługują na miano uniwersalnych. Pasują one do każdego otoczenia i większości budowlanych działek, wpisując się jednocześnie w funkcjonalne potrzeby szerokiego grona inwestorów. Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania pozytywnie wpłyną na koszty eksploatacji i ochronę środowiska. Ponadczasowa architektura, łącząca tradycję i nowoczesność – zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających klientów.
Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Artykuł sponsorowany: Nowoczesne domy od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-nowoczesnych-i-z-nuta-nowoczesnosci/