Czy sprzęt audio może być ozdobą salonu?

Czy sprzęt audio może być ozdobą salonu

Sprzęt grający do salonu powinien dawać nam przyjemność delektowania się jak najwyższej klasy brzmieniem. Przed jego wyborem, warto sprawdzić jakość dźwięku w praktyce. Ponadto, sprzęt audio jest znakomitą ozdobą salonu, podkreśla jego nowoczesny charakter.

 

Sprzęt audio w Twoim salonie

Podczas urządzania salonu pamiętajmy nie tylko o jego estetyce, ale także funkcjonalności. To bardzo ważne pomieszczenie, które służy nam przede wszystkim do relaksu i spotkań z najbliższymi. Dobrze jest wybrać do niego takie urządzenia, które pozwolą każdemu domownikowi na przyjemne spędzanie czasu po pracy czy szkole.

 

Na rynku znajduje się szeroka oferta zarówno telewizorów, jak i sprzętów audio. Nowoczesny telewizor i głośniki są świetnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza, tworzą przy tym wygodną przestrzeń do relaksu i wypoczynku. Strefę możemy wyposażyć w różne sprzęty, jednakże najważniejszym elementem jej jest telewizor. Zapewnia on rozrywkę dla całej rodziny, oprócz tego warto dobrać sprzęt audio, który pozwala wypełnić cały salon dobrej jakości dźwiękiem.

 

Efekt dźwięku przestrzennego zwiększa przyjemność ze słuchania muzyki, czy oglądania telewizji.

 

Ponadto, możemy zastanowić się nad połączeniem soundbaru z subwooferem, jest to dobra opcja zwłaszcza dla mniejszych salonów, gdyż nie zajmuje zbyt dużo wolnej przestrzeni. Do dużego pomieszczenia najlepszym rozwiązaniem będzie zestaw kina domowego.

Jaki sprzęt audio wybrać?

Wybór nie jest wcale prosty, warto przed nim zastanowić się nad pewnymi kwestiami. Pierwszą z nich będzie to, jakie ma być główne przeznaczenie sprzętu. Czy chcemy jedynie uzupełnić już posiadany przez nas system audio, czy może będzie to bazowe źródło dźwięku?

 

Kolejną ważną rzeczą jest wielkość pomieszczenia, w jakim ma zostać zlokalizowane urządzenie. Do niewielkich pomieszczeń nie sprawdzi się duży zestaw, które jedynie pogorszy jakość dźwięku. Istotne jest także to, z jakimi sprzętami ma współpracować nasze urządzenie oraz to, w jaki sposób będzie się z nimi łączyć, czy bezprzewodowo, czy może przy użyciu kabla. Nie bez znaczenia jest również posiadany przez nas fundusz.

 

Wybierając sprzęt audio, należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry, czyli przede wszystkim:

  • Impedancja – musi być taka sama w obu elementach, gdyż za duża różnica pogorszy jedynie jakość dźwięku. Wartość ta określana jest w omach i opisuje opór prądu, jaki przepływa między głośnikami w wzmacniaczem.
  • Efektywność – czyli skuteczność głośników, podawana jest w decybelach. Od niej zależy to, jak głośne jest urządzenie. A więc im sprawność głośników będzie wyższa, tym kolumny będą głośniej grały.
  • Pasmo przenoszenia – jest to zakres przetwarzania częstotliwości niskich oraz wysokich. Zazwyczaj zestawy odtwarza dźwięki w skali od 20 do 20000 Hz, gdyż to w tym przedziale ludzie odbierają fale akustyczne. Jednakże dostępny jest także sprzęt o większej rozpiętości.
  • Liczba kanałów – czyli liczba głośników, chętnie wybierane są zestawy 2.1 i 5.1. Pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników, natomiast druga liczbę subwooferów.
  • Moc wyjściowa – wysokiej jakości kolumny sprawdzające się do oglądania filmów i słuchania muzyki powinny mieć moc wynoszącą ok. 100-150 W na jeden kanał.
  • Rodzaj komunikacji – dostępne są zestawy przewodowe i bezprzewodowe. Dla osób, które nie mogą ukryć kabli druga opcja będzie lepszym rozwiązaniem, czyli połączenie przy użyciu technologii Bluetooth czy Wi-Fi. Jeśli natomiast możemy ukryć kable, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy zdecydowali się na zestaw przewodowy. Według wielu osób daje on lepszą jakość odtwarzanych dźwięków.
  • Dodatkowe złącza – przydatne jest zwłaszcza wejście HDMI. Urządzenia mają także często wbudowane dodatkowe porty, jak AUX czy USB.
  • Dekodery dźwięku – pozwalają na odtwarzanie dźwięku z różnych urządzeń.
  • Rodzaj tworzywa – polecanym tworzywem do produkcji obudowy kolumn jest drewna. To właśnie drewno w naturalny sposób wpada w drgania, przez co nie zniekształca dźwięku. Niekiedy jednak producenci decydują się także na płyty MDF czy tworzywa sztuczne.

 

Polecanym rodzajem nagłośnienia jest zwłaszcza kino domowe, aczkolwiek jest to drogi sprzęt. Przy mniejszym budżecie, dobrym wyborem będzie zakup zestawu kolumn podstawowych czy soundbara.

 

 

Dodaj komentarz