Czym jest chiller

Chillery są wykorzystywane w sektorach przemysłowych do chłodzenia cieczy w układach klimatyzacyjnych, do tworzenia korzystnego mikroklimatu w biurach, salonach sprzedaży, lokalach mieszkalnych. Znajdują zastosowanie w przemyśle metalowym, medycynie, przemyśle spożywczym, budowie maszyn. Możliwość utrzymania określonego reżimu temperaturowego, który zapewnia nieprzerwaną pracę urządzenia, sprawia, że chiller jest niezbędny w wielu gałęziach przemysłu.

Chiller: zastosowanie i działanie

Wybór konkretnego modelu agregatu chłodniczego zależy od wielkości pomieszczenia, w którym ma być kontrolowana temperatura oraz zastosowania.

Agregaty o wysokim stopniu pochłaniania ciepła wykorzystywane są w celach przemysłowych, w tym w przemyśle maszynowym i metalowym. Scentralizowana klimatyzacja w małych pomieszczeniach wymaga urządzeń o małej mocy. Inne obszary zastosowania systemu chillerów:

  • chłodzenie różnych napojów, w tym alkoholu, syropu i soków;
  • produkcja maszyn laserowych;
  • utrzymywanie temperatury w basenach;
  • produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych i gumy;
  • produkcja leków w niskich temperaturach;
  • produkcja instalacji wykorzystywanych w przemyśle chemicznym;
  • udział w tworzeniu lodowisk, boisk sportów zimowych;
  • chłodzenie sprzętu medycznego.

Producenci oferują nam maszyny chłodnicze o różnych charakterystykach i poziomach mocy – od 5 do 9 tys. kW. Wybór odpowiedniej jednostki jest konieczny, biorąc pod uwagę zakres jej zastosowania. Większość agregatów chłodniczych opiera się na wykorzystaniu urządzeń sprężarkowych, składających się z określonych części:

  • kondensator;
  • kompresor;
  • wymiennik ciepła;

Gdy sprężarka kompresuje freon w skraplaczu, następuje wzrost ciśnienia, temperatury i kondensacja freonu, zanim zamieni się on w ciecz. Oddaje ciepło do wody lub powietrza. Następnie schładza się i trafia do parownika.

Parownik jest wyposażony w zawór sterujący, który kontroluje ilość czynnika chłodniczego. Gdy freon wchodzi do większej objętości, rozszerza się, co powoduje jego przejście w stan gazowy. Podczas parowania temperatura czynnika chłodniczego spada. Przy ekstremalnym chłodzeniu freon dostaje się do wymiennika ciepła i zaczyna chłodzić wodę, która przechodzi do klimakonwektorów i chłodzi powietrze w ich chłodnicach. Podczas pracy chillera w trybie grzania zachodzi ten sam proces, co w przypadku chłodzenia – tylko kolejność procesów jest odwrócona. Ciepła woda w klimakonwektorach podgrzewa przepływające powietrze.

Chiller chłodzony powietrzem jest najczęściej stosowanym agregatem chłodniczym. Takie jednostki są umieszczane na dachach. Działanie takiego agregatu chłodniczego opiera się na wymianie ciepła zachodzącej między powietrzem a freonem. Sprężarka spręża czynnik chłodniczy. Jego rolę odgrywa freon. Wraz ze wzrostem ciśnienia wzrasta temperatura, powodując likwidację czynnika chłodniczego.

Chiller: dla kogo?

Producenci oferują modele chillerów o różnych pojemnościach. Są one klasyfikowane według następujących kryteriów:

  1. Według rodzaju chłodzenia skraplacza: skraplacz jest chłodzony wodą. Takie urządzenie jest ekonomiczne, zajmuje mniej miejsca i jest niedrogie. Jednak do działania takiej instalacji konieczne jest zastosowanie systemu recyklingu wody. Chillery powietrzne są podobne do klimatyzatorów domowych. Skraplacz jest nadmuchiwany powietrzem, które pochodzi bezpośrednio z wentylatora.
  2. Dzięki obecności funkcji ogrzewania: agregaty chłodnicze z pompą ciepła – wykorzystywane są zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania nośnika ciepła. Istnieją też chillery bez pompy ciepła.
  3. Według rodzaju konstrukcji sprzętu: Ze wbudowanym skraplaczem — agregaty chłodzone powietrzem są monoblokowe. Mają autonomiczną jednostkę, do której podłączone są tylko rurociągi przepompowni. Ze zdalnym skraplaczem – takie urządzenie umożliwia korzystanie ze sprzętu w pomieszczeniach. Upraszcza to konserwację urządzenia. W takim przypadku sam skraplacz można zamontować na zewnątrz budynku.
  4. Według typu wentylatora: Monoblokowe urządzenia chłodzące powietrze z wentylatorem osiowym – wytwarzają słabe ciśnienie powietrza, dlatego takie urządzenia są używane na otwartych przestrzeniach, montowane na dachach budynków lub ścianach zewnętrznych. Chillery monoblokowe z wentylatorem odśrodkowym – wytwarzają silne ciśnienie powietrza podczas pracy. Także takie urządzenie może być używane w pomieszczeniach.