Czy warto kupić schody ażurowe?

schody

Schody ażurowe zewnętrzne to częsty element posesji, dzięki któremu można wejść swobodnie na balkon czy do budynku. To dość klasyczne rozwiązanie, które zaczęło pojawiać się również wewnątrz domu. Schody ażurowe prezentują się nowocześnie – czy warto w nie zainwestować?

Zalety schodów ażurowych

Schody ażurowe to częsta alternatywa dla żelbetowych. Najlepiej sprawdzą się w przestronnych i nowoczesnych domach. Wyróżniają się tym, że nie posiadają specjalnych ścianek znajdujących się pod stopniami, czyli tzw. przednóżków. Cała konstrukcja dodaje więc wizualnej lekkości wnętrzu. Schody ażurowe wyglądają tak, jakby były zawieszone w powietrzu. Pozwala też na przedostanie się światła, co optycznie powiększa przestrzeń.

Zastosowanie schodów ażurowych jest dość szerokie, ale najlepiej sprawdzą się w domach jednorodzinnych, które są niewielkie. Nie stanowią dużego obciążenia dla stropów. Do wyboru masz wiele modeli, zarówno prostych, jak i kręconych. Dzięki temu dopasujesz konstrukcję do wielkości swojego wnętrza. Zmieszczą się nawet tam, gdzie tradycyjne schody żelbetowe się nie sprawdzą.

Ażurowe schody wewnętrzne, dzięki swoim prześwitom, wprowadzają też dynamizm w domu. Ich konstrukcja jest prosta, dlatego przekłada się na łatwy montaż. Chcesz wynająć firmę, która wykona dla Ciebie schody ażurowe? Pożyczka bez bik pomoże Ci sfinalizować ten zakup bez obawy o koszty.

Wady schodów ażurowych

Kręcone schody ażurowe z wolną przestrzenią między stopniami to duże utrudnienie dla seniorów i dzieci. W takich domach, lepiej sprawdzą się tradycyjne rozwiązania. Z reguły stopnie są węższe, co może stanowić wyzwanie dla osób starszych. Dla reszty domowników nie powinno być to problemem, szybko można przyzwyczaić się do specyficznego stawiania stóp.

Aby podnieść bezpieczeństwo, można zamontować specjalną balustradę albo inne elementy, które nie pozwolą na poślizgnięcie się na schodach. Można też postawić na dodatkowe poprzeczki między stopniami, aby stopy nie ześlizgnęły się z powierzchni.

Często pojawia się mit, że schody ażurowe są mniej trwałe. Prześwity pomiędzy stopniami nie wpływają na to, że cała konstrukcja jest mniej żywotna. Liczy się jednak prawidłowe przygotowanie i odpowiednie wykonanie. Wtedy będą charakteryzować się trwałością przez wiele długich lat. Aby schody były bezpieczne, zaufaj specjalistycznej firmie, która je dla Ciebie wykona.

Wygląd schodów ażurowych

Schody ażurowe mogą być otulone belkami albo być przytwierdzone do ściany. Najbardziej uniwersalnym materiałem jest drewno, które jest ponadczasowe. Sprawdzi się doskonale także w nowoczesnych wnętrzach, a nie tylko w klasycznych aranżacjach. Najlepsze na schody jest drewno takie jak dąb, buk i jesion. Do wyboru jest także metal albo szkło. Pierwsze z nich idealnie wygląda w stylizacjach loftowych, a szklane dodatkowo dodają przestrzeni lekkości.

Dodaj komentarz