Fotowoltaika w 2022 – jakie zmiany nas czekają?
Panele fotowoltaiczne staja się nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Instalowane są na: domkach jednorodzinnych, urzędach, obiektach użyteczności publicznej, siedzibach przedsiębiorstw wielu branż. Czy zmiany w prawie zapowiadane na 2022 roku zwiększą liczbę osób zainteresowanych tym rozwiązaniem, czy wręcz przeciwnie – zniechęcą od montażu tego typu instalacji?
Dlaczego inwestujemy w instalacje fotowoltaiczne?
Fotowoltaika jest dziedziną techniki oraz nauki, która szturmem wdarła się w nasze życie. Większość z nas wie, że polega ona na przetwarzaniu energii słonecznej w elektryczną. Elementem odpowiedzialnym za to są ogniwa i to one stanowią główny element instalowanych instalacji. Mimo stosunkowo wysokiego kosztu inwestycji, rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością. Przyczyn jej powodzenia należy szukać w tym, że fotowoltaika wykonana np. przez eco-team.pl pozwala na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną oraz uniezależnienie się od jej podwyżek w przyszłości. Dodatkowo niezwykle istotne są:
- możliwość uzyskania dofinansowania na montaż instalacji fotowoltaicznej,
- brak przerw w dostawie prądu,
- trwałość oraz gwarancja na zastosowane rozwiązania,
- bezobsługowość,
- brak konieczności skomplikowanej konserwacji,
- troska o środowisko.
Warto podkreślić, że niewykorzystany przez właściciela nieruchomości prąd trafia do sieci, skąd może być później odebrany. Za każdą „nadprogramową” 1 kWh w późniejszym czasie można uzyskać 0,8 kWh (w przypadku instalacji do 10 kW) lub 0,7 kWh (dla instalacji powyżej 10 kW).
Jakie zmiany w prawie zostaną wprowadzone w 2022 roku?
Warto podkreślić, że opisane niżej zmiany w prawie dotyczyć będą jedynie osób, które zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznej po 01.01.2022 roku. Te, które dokonały tego przed końcem roku, przez kolejne 15 lat będą obowiązywały aktualne przepisy. Planowane zmiany dotyczą przesyłania niewykorzystanego prądu do sieci i odbierania go, gdy zaistnieje taka potrzeba. Nie będą rozliczany stosunkowo, a zacznie zależeć od cen prądu. Zakłady energetyczne, będą skupować prąd od prosumentów w cenach hurtowych ustalonych na podstawie ubiegłego kwartału oraz sprzedawać go w cenie detalicznej. Zmiany te mają na celu zachęcanie do bieżącego wykorzystania energii, a nie magazynowania jej w sieci. Kwestie związane z dofinansowaniami nie ulegną zmianie. Wciąż działać będzie program „Mój Prąd” pozwalający na otrzymanie dofinansowania w kwocie 3.000 zł na montaż instalacji mniejszej niż 50 kW oraz dotacje unijne.
Czy fotowoltaika w 2022 roku wciąż będzie opłacalna?
Specjaliści uważają, że montaż instalacji fotowoltaicznych będzie wciąż opłacalny, zarówno dla domów, jak i przedsiębiorstw. Trudno jednak będzie jednoznacznie oszacować oszczędności płynące z montażu paneli, jak i czas zwrotu inwestycji, ponieważ będą one wyliczane na bieżąco na podstawie oddanej i zużytej energii. Ponadto zapowiadane jest stworzenie spółdzielni energetycznych oraz agregatorów, którym nadwyżki będzie można sprzedać drożej niż zakładom energetycznym. Ogromnym plusem zastosowania nowego rodzaju rozliczania energii elektrycznej będą z pewnością bardziej przejrzyste faktury, pozwalające na dokładniejsze samodzielne oszacowanie przyszłych zysków.