Czy z gruntowaniem ścian mogą wystąpić problemy?

gruntowanie

Na pewno wielokrotnie zastanawialiśmy się nad tym, jak najpraktyczniej podejść do remontowania mieszkania. Kupiliśmy na przykład wszystkie niezbędne wałki różnej wielkości i pędzle. Przyłożyliśmy się także bardzo dokładnie do wyboru kolorystyki farb. Jednocześnie jednak ktoś nam mówi, że całkiem możliwe, że będą nam potrzebne grunty do ścian. Niestety nie jest też powiedziane, że za każdym razem będziemy wiedzieli, dlaczego akurat w naszym przypadku występuje taka konieczność. Warto więc zorientować w tych analizach, abyśmy na przykład trochę lepiej gospodarowali wydatkami na różne środki chemiczne potrzebne podczas remontów budowlanych.

Kiedy warto gruntować ściany?

Przede wszystkim potrzebne będą nam grunty do ścian, jeżeli konieczne będzie wyrównanie albo też zmniejszenie chłonności powierzchni. Poza tym warto zrealizować takie zakupy, jeżeli niezbędne jest wzmocnienie podłoża. Może chodzić o utwardzanie sufitów lub właśnie ścian. Sytuacje też najczęściej występującą, gdy musimy posłużyć się takimi artykułami, będzie ujednolicenie faktury podłoża no i oczywiście zagwarantowanie sobie lepszej przyczepności nawierzchniowej farby. Zwróćmy też uwagę na to, że jeżeli posłużymy się gruntami do ścian, to potem zauważymy, że jest znacznie mniejsze zużycie farby nawierzchniowej. Poza tym naczelną zasadą jest ta, że gruntujemy zawsze nowe tynki gipsowe lub mineralne, czy też nowe gładzie gipsowe. Gruntowania będą także wymagać ściany w stanie deweloperskim. Chodzi tu więc najczęściej o sytuację, gdy ściany są pomalowane farbą słabej jakości. Oczywiście nie zawsze też od razu bezpośrednio będziemy mogli się zabrać do gruntowania.

Kiedy z gruntowaniem trzeba poczekać?

Występują takie sytuacje, gdy grunty do ścian muszą niestety trochę poczekać. Wielu amatorom może się wydawać, że natychmiast można przystąpić do pracy, ale tu trzeba jednak działać bardzo skrupulatnie. Zwykle będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją, gdy chodzi o świeże tynki, które będą wymagały sezonowania. Przekładając to na język powszechny, musimy po prostu dać sobie trochę czasu, aż tynk dobrze się zwiąże. Chodzi więc o wystąpienie pewnych koniecznych reakcji chemicznych. Ostatecznie prace wykończeniowe będziemy mogli rozpocząć po około 4 tygodniach. Naturalnie podczas zakupów gruntów do ścian musimy się trochę dokładniej przyjrzeć pod względem specyfikacji. Trzeba mieć pewność, że możemy zaufać konkretnemu producentowi. Dobrze jest oczywiście tutaj przejrzeć kilka ofert i zapoznać się z opiniami doświadczonych recenzentów chemii budowlanej.