Impregnacja kostki brukowej przed zimą
Posiadasz na swoim terenie kostkę brukową? W takim razie warto o nią zadbać zanim nadejdzie zima. W tym artykule podpowiadamy, jak powinna przebiegać impregnacja kostki brukowej, z jakich preparatów korzystać oraz w jaki sposób dbać o ten typ nawierzchni.
Kostka brukowa – impregnacja przed zimą
Zima to okres wymagający dla wszelkich konstrukcji budowlanych, ale też nawierzchni. Kostka brukowa jest materiałem trwałym, odpornym i wytrzymałym, jednak warunkiem jest, by była odpowiednio pielęgnowana. To właśnie impregnacja zabezpiecza ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Zimą grożą jej duże wahania temperatur, zalegające warstwy śniegu czy zamarzająca w szczelinach woda. Czynniki te mogą spowodować zniekształcenie nawierzchni i jej odbarwienie. Jak zatem przygotować bruk przed zimą?
- Czyszczenie kostki brukowej
Rozpocząć należy od usunięcia wszelkich śmieci, liści czy piasku. Można skorzystać z myjki ciśnieniowej, a w przypadku trudnych zabrudzeń sięgnąć po chemiczne środki do czyszczenia kostki brukowej.
- Usuwanie chwastów z kostki brukowej
Przeprowadzenie tego zabiegu to konieczność, zanim przystąpisz do impregnacji. Powodem jest fakt, że korzenie roślin ułatwiają wsiąkanie wody, która pod wpływem niskiej temperatury zamarza i może niszczyć strukturę kostki. Do odchwaszczania polecamy specjalne preparaty. A jesli w szczelinach uwidocznią się braki, zalecamy uzupełnić ubytki granofugą lub piaskiem.
- Impregnacja kostki brukowej
Czas na najważniejszy etap prac – impregnację kostki brukowej, którą warto przeprowadzić przed zimą. Pokrycie kostki specjalistycznym preparatem stworzy na niej warstwę ochronną, która ograniczy działanie negatywnych czynników na materiał. Impregnat do kostki brukowej zmniejsza wchłanianie wilgoci, zabezpiecza kolory przed blaknięciem i sprawia, że nawierzchnia po zimie będzie prezentowała się bardzo korzystnie.
Jak dbać o kostkę brukową?
Jeśli planujesz układanie kostki brukowej to zacznij od tego, by jak najwięcej dowiedzieć się w kwestiach: kostka brukowa wymiary i kostka brukowa wzory, by wybrać najlepszy materiał. Kiedy zaaranżujesz już swoją przestrzeń, pora na kolejne zagadnienie – jak dbać o kostkę brukową. Podstawą utrzymania nawierzchni w nienagannym stanie jest regularne porządkowanie (zamiatanie, zmywanie wodą), ale też czyszczenie na bieżąco powstałych zabrudzeń czy uzupełnianie wypłukanych fug. Zimą nie należy usuwać lodu czy śniegu z pomocą ostrych przedmiotów, ponieważ uszkadzają one bruk. Zamiast tego warto zastosować preparaty rozmrażające, które przeznaczone są do kostki brukowej.
Impregnacja kostki – jak często i kiedy?
Impregnacja kostki brukowej sprawia, że nawierzchnia jest należycie zabezpieczona – przed działaniem czynników zewnętrznych, zabrudzeniami czy wykwitami. Należy ją wykonać już na początku, zanim zaczniemy użytkować kostkę. Oczywiście nie jest to jedyny raz – bruk wymaga impregnowania także podczas późniejszego eksploatowania. Wówczas trzeba pamiętać, aby najpierw dokładnie oczyścić kostkę. Usuwamy wszelkie plamy, wykwity i inne zanieczyszczenia i czekamy na całkowite wyschnięcie kostki. To niezwykle ważne, ponieważ impregnat do bruku może utrwalić plamy! Następnie na kostkę aplikuje się specyfik – zgodnie z zaleceniami producenta.
Jak często wykonywać impregnację? Eksperci zalecają, by miało to miejsce przynajmniej 2 razy w roku – przed zimą oraz po zimie. Jeśli jednak chodzi o inne prace pielęgnacyjne, jak czyszczenie nawierzchni czy usuwanie plam, to zalecamy czynić to na bieżąco, dzięki czemu kostka brukowa będzie prezentowała się lepiej i zachowa swoją estetykę na dłużej.
Impregnat do kostki brukowej
Czy istnieje uniwersalny impregnat do kostki brukowej, płyt tarasowych i płyt betonowych? Jak najbardziej – rekomendujemy produkt Pave Care, który zabezpiecza powierzchnię przed zabrudzeniami i trwałymi plamami, a także sprawia, że podjazd czy ścieżki są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz nie wchłaniają wody i oleju. Specyfik ten nie powoduje zmian zabarwienia kostki czy płyt, nie nabłyszcza ich i pozwala na oddychanie betonu, co przekłada się na jego funkcjonalność i trwałość. Dodatkowym atutem impregnatu jest to, że wnika on głęboko w impregnowaną powierzchnię i jest odporny na alkalia.