Czym charakteryzuje się bawełna satynowa premium?

bawełna satynowa

Na przestrzeni lat zauważyć można coraz większy rozwój rynku tekstylnego w Polsce. Produkuje się u nas coraz więcej, coraz to lepszych tkanin. Jednym z hitów ostatnich lat jest bawełna satynowa premium. Czy co to samo co satyna? Jakie ma właściwości? Co można uszyć z satyny bawełnianej?

Bawełna satynowa premium a satyna

Satyna oraz bawełna satynowa to dwa pojęcia, które bardzo często stosowane są zamiennie oraz mylone ze sobą. Nie jest to jednak to samo. Jako pierwszą na tapet weźmy satynę – słowo to może mieć dwojakie znaczenie. Bardzo często określa się tak materiał będący sztuczną poliestrową tkaniną z charakterystycznym połyskiem. Może być to także nazwa splotu, z którego wykonuje się materiał z przędzy bawełnianej lub włókien wiskozowych, a także z naturalnego jedwabiu. Jego cechą charakterystyczną jest to, że tkanina z jednej strony jest błyszcząca, a z drugiej matowa. Bawełna satynowa to materiał wykonany w 100% z naturalnych, bawełnianych włókien. Podczas tkania materiału prowadzi się nić cztery razy górą i tylko raz dołem, dzięki czemu materiał zyskuje charakterystyczną, błyszcząca strukturę. Bawełna satynowa może występować w wersji jednobarwnej lub wielokolorowej, jej szeroki przekrój oferuje KoliSklep.pl. Jakie cechy ma ten materiał?

Jakie właściwości ma bawełna satynowa?

Bawełna satynowa to materiał często wybierany ze względu na swoje właściwości. Wielu użytkowników docenia to, że uszyte z niej elementy są niezwykle wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uzyskania mechaniczne, takie jak rozdarcia oraz deformacje. Dodatkowo jest odporna na zmianę koloru. Pielęgnacja materiału jest bardzo prosta. Konieczne jest jedynie pranie jej w 40 – 60°C. Taka temperatura jest optymalna do pozbycia się z niej wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie wymaga prasowania. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Należy także podkreślić jej walory wizualne. Satyna bawełniana prezentuje się niezwykle luksusowo, dzięki gładkiej strukturze materiału jej blask nie jest kiczowaty. Warto zaznaczyć, że dzięki naturalnym włóknom materiał jest niezwykle przyjemny w dotyku. Jest chłodny, przez co stanowi idealne rozwiązanie na lato. Bawełna satynowa jest także w pełni bezpieczna, nie powoduje podrażnień, pozwala skórze oddychać.

Co szyje się z bawełny satynowej?

Jak można zauważyć powyżej satyna bawełniana premium to bardzo luksusowy materiał, który ma wiele zalet. Przede wszystkim, biorąc pod uwagę jej właściwości, szyte są z niej komplety pościeli – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można ją także użyć do wykonania poszewek na poduszki dekoracyjne. Nie są to jednak jedyne zastosowania bawełny satynowej. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej do uszycia zasłon. Materiał ten jest bardzo łatwy w modelowaniu, a dodatkowo ma właściwości półzaciemniające, dzięki którym zasłony są nie tylko eleganckie i luksusowe, ale także użyteczne. Satyna bawełniana może być wszechstronne wykorzystana do dekorowania pomieszczeń – wykonuje się z niej obrusy, tapicerowania puf czy siedziska, a także… ścian. Ponadto bawełnianą satynę można wykorzystać także jako tkaninę na odzież – koszule, sukienki, garsonki.