Czym jest mikrocement i jak przygotować podłoże pod jego wyłożenie?  

mikrocement

Spora część osób urządzających wnętrza swojego domu, często decyduje się na zastosowanie posadzek. Mogą one występować w różnych formach, jednak bardzo komfortowym rozwiązaniem jest w tym przypadku mikrocement. Do zalet tych nawierzchni należy przede wszystkim łatwość w czyszczeniu oraz unikatowy efekt wizualny.

Ciekawostką jest, że posadzki te są używane nie tylko jako alternatywa dla parkietów i płytek w domach, ale również spotkać je można w wielu miejscach użytku publicznego, a nawet niekiedy w halach magazynowych. Skąd więc pomysł na to, żeby taki typ nawierzchni znalazł się w naszych pomieszczeniach?

Beton milimetrowy – co to w ogóle jest?

Można zauważyć, że mikrocement posiada bardzo wiele nazewnictw. Prawdopodobne jest także napotkanie się na określenie betonu milimetrowego, mikrobetonu, ale również na wiele angielskich synonimów. Trzeba podkreślić, że jest to jedynie nazwa, a same produkty niczym się od siebie nie różnią.

Sam omawiany materiał jest jednak cienką warstwą systemu cementowego, którą kładzie się na grubość około 3mm. Ma ona charakter głównie ozdobny, jednak nie można zarzucić tej posadzce braku wytrzymałości. Składnikiem przeważającym w nawierzchni jest oczywiście skruszony cement, natomiast dodaje się do niego różnego rodzaju polimery i kruszywa w celu utwardzenia i nadania charakteru. Posadzki z mikrocementu mają za zadanie stworzyć perfekcyjną imitację betonu z tym wyjątkiem, że nie wytwarzają pyłu, który produkuje ten materiał.

mikrocement

Podłoże pod posadzkę z mikrocementu

Mówiąc o elementach dekoracyjnych takich jak posadzka mikrocement jest jednym z najlepiej przylegających do różnych nawierzchni materiałów. Nie oznacza to jednak, że położymy go na byle czym. Nie zaleca się kłaść danej nawierzchni bezpośrednio na elementy drewniane oraz na płytki z fugami.

Warto jest więc ściągnąć w tym przypadku chociażby parkiety z podłogi, a dopiero później kontynuować pracę. Mając jednak tylko chudy beton powinniśmy wykonać kilka podstawowych kroków przed wyłożeniem posadzki. Pierwszym z nich jest dokładne przeszlifowanie powierzchni. Następnie zaleca się wylanie warstwy żywicy epoksydowej, która dobrze utwardzi i wypoziomuje podłoże. Aby dobrze złączyć naszą upragnioną nawierzchnię z żywicą, wysypuje się cienką warstwę kruszywa. Dopiero po tych czynnościach można wylać mikrocement – z początku w postaci warstwy podstawowej, a następnie warstwy dekoracyjnej. Całość po zaschnięciu warto odpowiednio zaimpregnować.

Zalety betonu milimetrowego

W kontekście wylewania tej nawierzchni trzeba wspomnieć, że cała czynność jest banalnie prosta, a zaschnięcie każdej z warstw nie zajmuje dłużej niż 24 godziny. Ponadto, podłoże po zaschnięciu jest całkowicie wodoodporne i można kłaść je również w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka. Warstwa betonu milimetrowego może być wykładana nie tylko na podłogach, ale również na ścianach czy nawet obudowach mebli.

Materiał ten jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików, a także bardzo łatwo jest zachować czystość mając go w swoim domu.