Elegancki salon w stylu eklektycznym — czym się cechuje?
Eklektyzm to popularny styl w architekturze 2 połowy XIX wieku. Cechował się swobodnym łączeniem w jednej budowli różnych, czasem sprzecznych elementów architektonicznych, pochodzących z różnych epok. Obecnie pojawia się w aranżacji wnętrz. Choć niektórym może kojarzyć się z bałaganem i chaosem, jednak dzięki odpowiedniemu połączeniu mebli i dodatków styl ten może być niezwykle szykowny i podkreślać indywidualność. Jak urządzić elegancki salon w stylu eklektycznym? Oto kilka pomysłów.
Styl eklektyczny we wnętrzu – jak go rozpoznać?
Styl eklektyczny to łączenie różnych elementów często całkowicie różnych i z pozoru do siebie niepasujących. Typową cechą eklektyzmu jest łączenie 2 lub 3 różnych stylów. Takie wnętrza stanowią zazwyczaj całkowite przeciwieństwo modnego obecnie stylu industrialnego, czy minimalistycznego. Cechuje je różnorodność barw, form oraz faktur, dzięki czemu wnętrze nabiera indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru.
Styl eklektyczny to doskonała opcja dla osób, które przeprowadzając się do nowego domu lub mieszkania, czy też robiąc remont, nie chcą pozbyć się wszystkich mebli. Posiadają jakiś element – stół, bibliotekę, kredens, czy komodę, po rodzicach, czy dziadkach, które mają nie tylko wartość sentymentalną, ale również cechują się ciekawym wyglądem.
Do salonu eklektycznego doskonale pasują designerskie meble, cechujące się różnymi formami i nawiązujące do różnych stylów. Wybierając nowoczesne meble designerskie do salonu, zobacz, na co zwrócić uwagę https://furniro.pl/doskonale-meble-do-salonu/.
Decydując się na styl eklektyczny, trzeba jednak pamiętać o równowadze. Zbyt duża ilość różnych mebli, kolorów oraz faktur spowoduje chaos.
Wybierz motyw przewodni
Decydują się na styl eklektyczny, wybierz jeden moty, który będzie myślą przewodnią. Może być to stary mebel lub meble, do których będą dobrane pozostałe elementy wyposażenia i dodatki w salonie, także motyw dekoracyjny powtarzający się na różnych elementach.
Jednym z głównych motywów przewodnich stylu eklektycznego są barwy. Musisz jednak pamiętać, by również nie przesadzić w tym wypadku. Jeśli stawiasz na obicia i tekstylia w intensywnych kolorach lub wyrazistymi motywami, pozostaw ściany w jasnym, neutralnym odcieniu. Może być to biel, ecru, czy szary. Pamiętaj również, by barwy różnych mebli tworzyły harmonijne połączenia. Dlatego warto się zdecydować na jeden zestaw kolorystyczny. Ciepłe barwy czerwieni, pomarańczowego i odcieni żółci połączonymi z beżami nadadzą wnętrzu przytulnego charakteru. Zastosowanie butelkowej zieleni, koloru granatowego, czy też bordowego w połączeniu z białymi, lub szarymi ścianami nadadzą salonowi eleganckiego wyrazu.
Łączymy różne style – czy są jakieś ograniczenia?
Jeśli decydujesz się na styl eklektyczny w salonie, zyskujesz ogromne możliwości, tworzenia różnorodnych aranżacji.
Jeśli posiadasz stare, antyczne meble – na przykład szafę biblioteczną, czy stół, możesz połączyć je z nowoczesnymi meblami. Będą one stanowić doskonały kontrapunkt i dominantę w eleganckim salonie, podkreślając jego indywidualny charakter. Decydując się na taką aranżację, znajdź jednak coś, co będzie je łączyć. Na przykład stary antyczny stół będzie doskonale współgrać z nowoczesnym, lekkim i prostym drewnianym regałem, czy designerskimi tapicerowanymi krzesłami o stonowanej kolorystyce.
Coraz większą popularnością cieszą się również meble z czasów PRL. Proste formy drewnianych regałów, czy foteli będą pasować do różnych popularnych obecnie stylów: skandynawskiego, nowoczesnego, a także industrialnego. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów obiciowych możesz uzyskać również inny efekt we wnętrzu. Na przykład popularny fotel Chierowskiego bunny typ 366, obity jednokolorowym, stonowanym materiałem, będzie stanowić harmonijny dodatek do całej aranżacji. Jeśli jednak wykorzystasz wzorzysty materiał o intensywnych barwach, stanie się on elementem, który z pewnością przykuje uwagę Twoich gości.
Jeśli chcesz by w salonie eklektycznym, panowała harmonia, wybieraj różne style podobne do siebie stylistycznie. Na przykład łącząc elementy stylu skandynawskiego, rustykalnego oraz chalet, stworzyć przytulne, jasne wnętrze, które warto uzupełnić takimi dodatkami jak grube i miękkie tkaniny, czy drewniane elementy.