Czyszczenie luster bez smug? To możliwe

Czyszczenie luster bez smug

Lustra są ważnym elementem wystroju każdego wnętrza. Optycznie powiększają przestrzeń i aby w pełni wykorzystać ich potencjał, należy dołożyć wszelkich starań, by ich powierzchnia była nieskazitelnie czysta. Jednak dokładne umycie luster i szklanych płaszczyzn bez pozostawienia smug jest nie lada wyzwaniem i często sprawia trudności nawet perfekcjonistom. Aby ułatwić sobie pracę, należy sięgać po właściwe środki czystości i narzędzia – które z nich są najistotniejsze?

Siła tkwi w naturze – ocet do mycia luster

Chcąc usunąć zanieczyszczenia z luster i innych powierzchni szklanych, można zastosować ocet. Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla osób, które chcą być eko. Środek do czyszczenia z octem bardzo łatwo przygotować – do jednej miarki octu, wystarczy dolać trzy miarki letniej wody. Następnie przelewa się taki roztwór do butelki – najlepiej takiej ze spryskiwaczem i już można zacząć czyszczenie.

Ocet jest w stanie usunąć zarówno kurz, jak i tłuste ślady Dodatkowo zmiękcza większe zabrudzenia,  także warto pozostawić płyn przynajmniej na minutę na oknie lub lustrze. Kolejnym etapem jest przetarcie powierzchni delikatną tkaniną (świetnie sprawdzi się mikrofibra)  a następnie osuszenie płaszczyzny. Ostatni krok jest bardzo ważny, ponieważ to m.in. przez zasychającą wodę  powstają  zacieki. Warto w tym celu wykorzystać gumową ścierkę lub ściągaczkę.

Minusem tej metody jest z pewnością intensywny zapach octu, który długo utrzymuje się w mieszkaniu. By się go pozbyć, można wcześniej do roztworu dodać kilka kropel olejku eterycznego.

Ekologiczne rozwiązania

Zamiast octu warto jest także wypróbować ekologiczne środki czyszczące, które mogą być równie skuteczne jak ich chemiczne odpowiedniki. Producenci ostatnimi czasy starają się wypełnić niszę na rynku i coraz łatwiej jest trafić na dobre, wysokiej jakości preparaty do mycia luster i szyb, które mają skład przyjazny dla środowiska. Receptura oparta na naturalnych składnikach jest nie tylko lepsza dla planety, ale także przyjazna dla człowieka i jego otoczenia. Wiele takich środków nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, a ich skład jest wzbogacany o naturalne ekstrakty roślinne, które pozostawiają przyjemny zapach na czyszczonych powierzchniach. . Istoty jest też fakt, iż ekologiczne płyny do mycia ulegają całkowitej biodegradacji.

Ściereczka ma znaczenie

Odpowiednie środki, którymi spryskuje się powierzchnię, to nie wszystko. Na ostateczny efekt wpływ ma jeszcze jeden, bardzo istotny czynnik. Ważną rolę odgrywa materiał, jakiego używa się do przecierania lustra. Powszechnie stosowany ręcznik papierowy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zostawia na umytej płaszczyźnie drobne kawałki, a czasem nawet malutkie zarysowania.

Dużo lepszym wyborem będą miękkie ściereczki. Najlepsze to te, wykonane z bawełny lub mikrofibry –czyszczą lustro, usuwają wszelkie smugi, a po ich zastosowaniu na powierzchni nie powstają mikro rysy.