Dekoracje wnętrz w formie artystycznej. Zrób to po swojemu!

dekoracja wnętrz

Namnożenie się szkół z kierunkami plastycznymi to najbardziej dosadny znak o tym, że sztuka odgrywa coraz większą rolę w życiu człowieka. Ostatnia dekada pokazuje, że muzyka, obraz, kino, teatr – dosłownie wszystko otacza nawet szarych ludzi z dużo większym naciskiem niż dotychczas. Analogicznie brakuje już też osób, które ze sztuką nie byłyby zaznajomione lub nie oczekiwały stałego z nią kontaktu. Z tego powodu coraz częściej zapraszają ją do domu.

Artyzm we własnych czterech ścianach

Wykupione abonamenty na Spotify i Netflixie to już normalność. Problem zaczyna się, gdy zależy komuś na stałym kontakcie z obrazem. Oczywiście fikuśna tapeta na telefonie czy laptopie może dostarczyć delikatne dawki zaspokojenia kulturowego, ale rzadko kiedy to wystarczy.

Łatwo jednak połączyć umiłowanie do malunków wraz z urządzeniem mieszkania. Puste ściany są elementem, który aż się prosi o jego zagospodarowanie. Władowanie w nie jak największej ilości porządnej sztuki sprawi, że pokojowa pustka zostanie natychmiastowo ożywiona.

Dla lepszego samopoczucia

Sercem całego domu jest oczywiście kuchnia. Zaraz za nią? Sypialnia – to również oczywiste. Miejsca na podium nie może jednak zabraknąć dla salonu, który posiada największy potencjał do zagospodarowania wolnej przestrzeni ścian.

Zwane przez niektórych pokojem dziennym pomieszczenie to w wielu przypadkach przestrzeń, w której domownicy przebywają najczęściej. Z tego powodu jego funkcjonalność musi stać na wysokim poziomie, ale nie należy też zapominać o jego estetyce. Badania wykonane w Wielkiej Brytanii w 2006 i 2008 roku wykazują, że wygląd otoczenia potrafi wpłynąć na samopoczucie, zachowanie, a także zdrowie psychiczne.[1]

Ściana pełna kolorów

Pomysłem na zagospodarowanie sporej ściany w salonie może oczywiście być powieszenie na niej obrazów lub grafik różnej maści. Dlaczego by jednak nie pójść krok dalej? Stworzenie dzieła sztuki bezpośrednio na ścianie wyniesie na kompletnie inny poziom wrażenia z przebywania w tak ozdobionym pokoju. Takie przedstawienie wybranej sytuacji, postaci lub w zasadzie czegokolwiek sprawi, że salon nabierze głębi oraz zostanie kompletnie pozbawiony nudy i nijakości. 

To jest dokładnie to samo rozwiązanie, które widuje się coraz częściej w przestrzeni miejskiej. Ozdobione pięknymi muralami budynki przyciągają wzrok, a co za tym idzie, spotykają się z bardzo dobrym odzewem ze strony mieszkańców i turystów. Wystarczy tylko pomyśleć, co tak spektakularny sposób może zrobić z salonem, gdy ubarwienie całej dzielnicy miasta nie stanowi dla niego problemu!

Dobry pomysł = fantastyczny efekt

Wykończenie sprawną ręką jest kluczowe w całym projekcie. Bardzo ważne jest jednak przyłożenie się do samego zaplanowania przedstawianej treści. Podczas tego etapu można pójść w dwa kierunki.

Pierwszym jest sugerowanie się wyłącznie estetyką, co oczywiście jest rozsądnym założeniem. Można postawić na wymyślony przez siebie motyw, o ile jest się artystą, który nie ma z tym najmniejszego problemu. W każdym innym przypadku warto jednak zainspirować się pracami kogoś innego. Na naszym rodzimym rynku do specjalistów z dziedziny murali należy ekipa GoodLokingStudio. Podejrzenie ich prac to żaden problem, ponieważ wszystkie realizacje udostępniają publicznie.

Drugim z kierunków jest postawienie na praktyczność. Świetnie, gdyby obraz na ścianie był zaprojektowany z głową i np. komponował się z ułożeniem mebli. Tutaj trzeba polegać na własnej kreatywności, bo każdy projekt jest indywidualny. Jedna osoba może przedstawić regały z książkami jako gałąź namalowanego drzewa, a druga wkomponuje zegar w wizerunek Big Bena na ścianie. Wszystko tak naprawdę zależy od własnego upodobania.

[1] Health Effects of Neighborhood Demolition and Housing Improvement: A Prospective Controlled Study of 2 Natural Experiments in Urban Renewal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *