Deska barlinecka – drewno dla każdego wnętrza
Panele cieszą się olbrzymią popularnością. Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej dostępnych dla klientów opcji. Panele drewniane, panele winylowe, panele laminowane – każdy rodzaj charakteryzuje się odmiennymi właściwościami, a wybór tych odpowiednich do wnętrza zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji kupującego. Na szczególną uwagę zasługuje jednak tak zwana deska barlinecka – Czym szczególnym się wyróżnia? Dla kogo stanowi wybór idealny? Na jakie jej zalety należy zwrócić uwagę dokonując wyboru? O tym wszystkim poniżej.
Czym tak właściwie jest deska barlinecka?
Wybierając panele podłogowe, pierwszą myślą która pojawia się przed każdym właścicielem domu jest to czy wybrać prawdziwe drewno czy jego sztuczną imitację? Panele drewniane to przede wszystkim naturalność oraz szlachetność. Są one zdrowsze, a przy tym raczej trwalsze od swoich nowoczesnych odpowiedników. Właśnie taka jest deska barlinecka.
Deska Barlinecka jest wykonana z prawdziwego drewna, jednak podstawową różnicę stanowi w zasadzie ilość jego warstw. W jej przypadku to aż trzy warstwy drewna, które ułożone są w konstrukcji krzyżowej. Warstwę wierzchnią stanowi drewno egzotyczne lub europejskie pokryte olejem lub lakierem, zaś warstwa środkowa i spodnia wykonana jest z drewna iglastego. Stabilność konstrukcji oraz niezwykła odporność – to nie jedyne zalety tego rozwiązania.
Zalety deski barlineckiej
W odróżnieniu od paneli z tworzyw sztucznych deska barlinecka jest ciepła, doskonale tłumi hałas, nie elektryzuje się, a więc nie przyciąga kurzu oraz roztoczy – stanowi zatem wybór doskonały dla wszystkich osób borykających się z chorobami alergicznymi, czy posiadających małe dzieci.
Warto także zwrócić szczególną uwagę na jej zdolność do absorbowania wilgoci, co znacząco wpływa na regulację mikroklimatu pomieszczenia, jak również na możliwość nawet kilkukrotnego szlifowania i renowacji lakieru.
Jeśli zaś chodzi o stabilność materiału – jest ona spowodowana unikalną konstrukcją całości. Sprawą niemal oczywistą jest fakt, iż w warunkach naturalnych drewno ma skłonność do zmiany swoich wymiarów – pęcznieje lub kurczy się w zależności od temperatury. Deska Barlinecka zaś dzięki trzem warstwom klejonym krzyżowo znacząco ogranicza możliwość naturalnej pracy drewna, a co za tym idzie zapewnia nawet 10-krotnie większą stabilność rozmiarową.
A co jeśli myślimy o ogrzewaniu podłogowym?
Nie każda podłoga panelowa tworzy zgrany duet z ogrzewaniem podłogowym, dlatego rozważając zastosowanie tego rozwiązania w swoim domu należy dokładnie przeanalizować właściwości potencjalnego materiału.
Deska Barlinecka doskonale przewodzi ciepło, a właściwość tą zawdzięcza swojej warstwowej konstrukcji. Z powodzeniem może być więc stosowana zarówno w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym, jak i ogrzewaniem podłogowym wodnym.
Zasady montażu
Deska Barlinecka montowana jest zazwyczaj za pomocą złącz nowoczesnego rodzaju – typu pióro-wpust, w systemie pływającym. Umożliwia to zarówno bardzo prosty montaż, jak i szybki demontaż oraz ponowne ułożenie podłogi. Metoda jest bardzo szybka i prosta, a co najważniejsze możliwa do samodzielnego wykonania, bez konieczności korzystania z usług profesjonalnego fachowca. Alternatywnie można przykleić deski do podłoża za pomocą kleju. Tradycyjny sposób zapewnia stabilność ułożenia całości, nawet na dużych powierzchniach.
Po montażu podłoga nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących i jest gotowa do eksploatacji.