Jaka pompa najlepiej sprawdzi się przy szambie jednokomorowym?

pompa

Wielu właścicieli nieruchomości musi podjąć decyzję dotyczącą odprowadzania ścieków. Wybór dosyć często pada na szambo. Zbiornik bezodpływowy nie wymaga skomplikowanych czynności związanych z eksploatacją. W zależności od ilości produkowanych ścieków trzeba go jedynie raz na jakiś czas opróżnić. W tym celu można zastosować specjalną pompę. Przeczytaj, jaka pompa najlepiej sprawdzi się przy szambie jednokomorowym.

Najważniejszy podział dostępnych na rynku pomp wiąże się z rodzajem pompowanej cieczy. W związku z tym wyróżnia się pompy do czystej wody oraz pompy zatapialne do brudnej wody i ścieków. Choć są to urządzenia, które radzą sobie z pracą w trudnych warunkach i pompują wodę o dużym stopniu zanieczyszczeń, na ogół jest ona jednak pozbawiona większych części stałych. Aby zatem pompa poradziła sobie z wypompowaniem szamba, musi mieć ona specjalne przeznaczenie.

Pompa do szamba

Pompa do szamba to jeden z rodzajów pomp do brudnej wody o specjalnym przeznaczeniu. Stanowi jeden z najważniejszych elementów systemu odprowadzania ścieków w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych, firmach i instytucjach. To urządzenie, dzięki któremu możliwe jest sprawne i bezproblemowe odprowadzenie nieczystości, również z szamb komunalnych. Pompa tego typu zanurzana jest w głąb zbiornika szamba, gdzie tłoczy zarówno oczyszczone, jak i nieoczyszczone ścieki do odpowiedniej wysokości. Możliwość radzenia sobie z cząstkami stałymi zanieczyszczeń różni ją od pomp do brudnej wody.

Mimo że pompa do szamba została przeznaczona do wypompowywania zbiorników bezodpływowych, należy jednak wziąć pod uwagę ich rodzaj, aby jak najlepiej dobrać urządzenie. Najtrudniejsza praca czeka pompę w szambie jednokomorowym, które zawiera dużo części stałych. Musi mieć ona zatem taką konstrukcję, która poradzi sobie z takim rodzajem zanieczyszczeń.

Przedstawiciel firmy Dambat wyjaśnia, jaka pompa najlepiej sprawdzi się przy szambie jednokomorowym.

Stojąc przed wyborem pompy do szamba, warto kierować się wydajnością urządzenia, jego mocą, a także materiałem, z jakiego została wykonana. Najlepszą opcją są urządzenia wykonane z żeliwa i stali nierdzewnej, ponieważ posiadają one właściwości kwasoodporne, cechują się także wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Istotne jest także określenia rodzaju ścieków, z jakimi pompa będzie miała do czynienia. W przypadku szamba jednokomorowego z pewnością warto zdecydować się na pompę z rozdrabniaczem, jest ona bowiem niezwykle skuteczna przy tłoczeniu mocno zanieczyszczonych ścieków.

Aby pompa przy szambie jednokomorowym działała w pełni efektywnie musi być zatem odporna na czynniki chemiczne i mechaniczne, a także na tyle wydajna, by bez problemu poradziła sobie z usunięciem większych części stałych. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na urządzenie z rozdrabniaczem, doskonale poradzi sobie ono bowiem w tej sytuacji.