Dlaczego warto dopłacić do pokoju jednoosobowego?

pokój

Nieważne czy jesteś studentem, osobą pracującą, a może zupełnie kim innym – jeśli jesteś w trakcie poszukiwań pokoju do wynajęcia, z pewnością liczysz na znalezienie przyzwoitego lokum w jak najniższej cenie. Niestety, niskim kosztem wynajmu wyróżniają się pokoje wieloosobowe, które nie wszystkim będą odpowiadać. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto jednak dopłacić do pokoju jednoosobowego.

Prywatność

Jest to jeden z podstawowych – i zarazem najważniejszych – argumentów, dla których warto poważnie zastanowić się nad wynajmem pokoju jednoosobowego. Nawet jeśli lubimy spędzać czas z innymi ludźmi, to trzeba przyznać, że nie zawsze mamy na to ochotę  – a w niektórych przypadkach może to być nawet nieprzyzwoite.

Warto zastanowić się, czy chcielibyśmy gościć członków naszej rodziny, znajomych, lub partnera w pokoju współdzielonym przez inną osobę. Działa to także w drugą stronę – czy jesteśmy gotowi na wizyty (może i nawet niezapowiedziane) gości pozostałych współlokatorów?

Komfort własnej samotności

W przypadku pokoi wieloosobowych trzeba mieć się na baczności niemal przez cały czas. Niweluje to zupełnie sens wynajmowania pokoju – ma to być przecież nasz dom, w którym będziemy czuć się komfortowo. Punkt ten jest bezpośrednio związany z poprzednim, a jednocześnie nieco inny – bo eliminuje z równania obecność osób niezamieszkujących lokal.

W zależności od naszego charakteru, czy też naturalnych skłonności ekstrawertycznych i introwertycznych – czasu wyłącznie dla siebie możemy potrzebować sporo, lub więcej. Nie da się zaprzeczyć temu jak wielką przyjemnością jest chociażby przebranie się w domowe ubranie po przyjściu do domu. Posiadając współlokatora w pokoju, tego typu proste przyjemności odbieramy sobie na własne życzenie. Warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście mamy ochotę godzić się na taki los co najmniej na czas trwania umowy najmu pokoju.

Nie można także zapominać o komforcie, którego dostarcza możliwość słuchania wybranej przez siebie muzyki, nauka w spokoju, czy brak oceniającej nas pary oczu.

Bezpieczeństwo dobytku

Decydując się wynajem pokoju w mieszkaniu, prawie nigdy nie mamy pojęcia z kim przyjdzie nam mieszkać. Z tego względu, zawsze warto zabezpieczyć się przed potencjalnymi kradzieżami, czy „pożyczaniem” naszych rzeczy. Najłatwiejszym sposobem jest wynajmowanie pokoju jednoosobowego, do którego zazwyczaj dołączony zostaje klucz. Warto z niego korzystać, szczególnie na początku. Chociaż nie stanowi to zabezpieczenia idealnego, jest ono znacznie bardziej skuteczne niż zdanie się na uczciwość współlokatora.

Wolność decydowania o własnej przestrzeni życiowej

Wynajmowanie pokoju jednoosobowego to także możliwość decydowania o tym co – i jak – się w nim znajdzie. Mamy tu oczywiście na myśli zmiany w postaci (niewymienionego w umowie) umeblowania czy innych obiektów – plany dotyczące wprowadzania trwałych modyfikacji w lokalu zawsze należy uzgadniać z właścicielem!

Warto przemyśleć to jakim problemem byłoby na przykład, gdyby współlokator chciał pozbyć się Twojego ulubionego fotela, czy umieścić na biurku akwarium. Konflikt murowany.

Podsumowanie

Mieszkanie w pokoju wieloosobowym może stanowić niesamowitą i niezapomnianą przygodę, ale jednocześnie może być jedną z największych bolączek, z którymi będzie nam dane się zmierzyć. Powyższe argumenty są na tyle poważne i niepodważalne, że zdecydowanie warto zastanowić się nad wyborem pokoju jednoosobowego, który gwarantuje znacznie wyższy komfort życia.