Dom czy mieszkanie – wybieramy przyszłe lokum
Wybór przyszłego miejsca zamieszkania to bez wątpienia decyzja, która ma bezpośredni wpływ nie tylko na wygodę życia, ale także na kondycję finansową mieszkańca. Decydując się na dom lub mieszkanie, należy zastanowić się nad wadami i zaletami obu typów zabudowy. Poniżej przedstawiamy kilka zagadnień, nad którymi warto się zastanowić przed dokonaniem wyboru o nowym lokum.
Koszty zakupu
Sam koszt zakupu domu lub mieszkania to kwestia bardzo zróżnicowana, a znaczne wahania cenowe są dostrzegalne nawet w obrębie wybranego miasta. Coraz więcej deweloperów oferuje domy o małej powierzchni, które są naturalnie tańsze niż ich wielkopowierzchniowe odpowiedniki, i w niektórych przypadkach mogą stanowić nawet mniejsze obciążenie dla budżetu niż mieszkania.
Koszty utrzymania
Oprócz samej ceny, którą trzeba zapłacić za posiadanie własnego miejsca na Ziemi, należy zdawać sobie sprawę także z kosztów utrzymania, do których wliczają się między innymi: czynsz i opłaty eksploracyjne.
Posiadanie mieszkania wiąże się z koniecznością opłacania czynszu, który trafia do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Opłaty czynszowe, zarząd powinien przeznaczyć na utrzymanie obiektu w należytym stanie, zapewniając niezbędne renowacje i prace porządkowe prowadzone w jego obrębie. Niektóre spółdzielnie wliczają już do czynszu koszt ogrzewania budynku. Warto zainteresować się także tym, czy nasze przyszłe mieszkanie przynależy do wspólnoty czy spółdzielni – istnieją między nimi istotne różnice.
Dla osób szukających odpowiedzi na pytanie dotyczące kosztu ogrzewania domu lub mieszkania, niestety nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Współczesne technologie budowania domów pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na ocieplenie domu – w niektórych przypadkach koszt ten może być niższy niż w przypadku mieszkania.
Miesięczne rachunki za prąd i wodę kształtują się podobnie dla domu, i dla mieszkania, a zależą głównie od wielkości rodziny.
Komfort użytkowania
Nie da się ukryć, że własny dom wiąże się z większą wolnością i komfortem użytkowania. Domy zazwyczaj są bardziej przestronne, oferując powierzchnię, która może zostać swobodnie zagospodarowana. Może to być nie bez znaczenia dla osób, które posiadają więcej niż jedno dziecko lub po prostu potrzebują obszerniejszej przestrzeni życiowej.
Przynależący do domu ogród może stać się miejscem odpoczynku i rodzinnych spotkań, czy strefą zabaw dla najmłodszych. Co więcej – ten rodzaj nieruchomości prawie w każdym przypadku wiąże się z przynależnością garażu, który dla niektórych osób jest jednym z kluczowych wymagań stawianych przyszłemu lokum. Obecność ogrodu powoduje także konieczność prowadzenia własnoręcznych prac w jego obrębie, które potrafią pochłonąć niemało czasu i pieniędzy.
Kolejnym aspektem, który warto rozważyć, jest bliskość sąsiadów. Decydując się na własny dom, już na starcie do pewnego stopnia zwiększamy swoją prywatność. W przypadku mieszkania, unikanie sąsiadów jest po prostu niemożliwe, a trzeba pamiętać, że mogą być oni naprawdę różni. Różnica pomiędzy prywatnością domu i mieszkania, są szczególnie zauważalne w przypadku domów wolnostojących.
Lokalizacja
Położenie domu czy mieszkania to jedno z najważniejszych kryteriów, które biorą pod uwagę osoby szukające nowego lokum. Decydując się na zakup mieszkania, do dyspozycji mamy zazwyczaj dowolną dzielnicę, co pozwala na znaczne zredukowanie czasu dojazdu do pracy czy szkoły. Trzeba jednak pamiętać, że korzystniejsza lokalizacja wiąże się bardzo często z wyższymi kosztami zakupu.
Trudności może natomiast przysporzyć znalezienie wymarzonego domu w centrum – jeśli oczywiście takiego szukamy. Nowe domy budowane są najczęściej na obrzeżach miast i w mniejszych miejscowościach, co może oznaczać kłopoty z dojazdami i komunikacją.
Bezpieczeństwo
Kwestia bezpieczeństwa nie jest tak jednoznaczna jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony, mieszkanie oznacza podejrzliwe spojrzenia sąsiadów, którzy rzeczywiście są w stanie zauważyć podejrzane zachowania, z drugiej zaś – trudniej jest kontrolować każdą osobę, która przechodzi obok naszych drzwi wejściowych.
Domy stawiane w Polsce są najczęściej ogradzane płotem, którego zadaniem jest między innymi odseparowanie naszego dobytku od niechcianych gości. Problem pojawia się wtedy, gdy musimy wyjechać całą rodziną – wtedy nikt nie jest w stanie kontrolować tego, co dzieje się na naszym terenie.
Twój wybór?
Zakup nowego domu lub mieszkania to poważna decyzja, która powinna zostać starannie przemyślana – aspektów, które należy przeanalizować jest naprawdę wiele. Niekiedy warto zachować otwarty umysł i zdecydować się na kompromis, co w ostateczności może okazać się najlepszym życiowym wyborem, który przyszło nam podjąć.