Domowa biblioteczka – jak ją zaaranżować?

Domowa biblioteczka

Marzeniem każdego miłośnika książek jest stworzenie miejsca, które będzie pełniło rolę domowej biblioteczki i gdzie można będzie przechowywać nieskończone ilości książek. Bardzo często nie mamy jednak miejsca na książki, przechowujemy je więc pudełkach, piwnicach czy innych schowkach. Najlepszym sposobem jest więc stworzenie domowej biblioteczki, w której znajdą się ulubione pozycje. Domowa biblioteczka to nie luksus, na który mogą pozwolić sobie tylko posiadacze dużych domów czy mieszkań. Jeśli właściwie zaaranżujemy przestrzeń, będziemy mogli cieszyć się wymarzonym miejscem nawet w małym mieszkaniu. Jak więc urządzić domową bibliotekę? Podpowiadamy. 

Aranżacja domowej biblioteki – na czym się skupić? 

Osoby, które uwielbiają czytać książki z pewnością zdają sobie sprawę, że ich kupowanie podobne jest do nałogu, z którego wcale nie chcemy się wyleczyć. Coraz to nowe pozycje pojawiają się w Twoim mieszkaniu, a Ty nie wiesz co z nimi zrobić? Jak już wspominaliśmy, idealnym sposobem będzie zaaranżowanie domowej biblioteki, która w jednym miejscu będzie zbierała wszelkie lektury, jakie posiadamy. Co zyskujemy? Porządek i miejsce do czytania i przechowywania.  

Planując aranżację biblioteki, warto najpierw przeanalizować ilość posiadanych przez nas książek oraz wybrać miejsce, które planujemy na nią przeznaczyć. Niewłaściwy wybór może zaburzyć proporcje w mieszkaniu, co powoduje powstanie bałaganu i chaosu. Najłatwiejsza aranżacja biblioteki to taka, w której dysponujemy sporym metrażem. Mając do zagospodarowania duże powierzchnie, możemy je w pełni wykorzystać. Idealnym pomysłem będzie więc stworzenie biblioteczki na całej ścianie. Świetny efekt dadzą półki, które zajmą całą ścianę. Jeśli zdecydujesz się na półki do samego sufitu, warto również zastanowić się nad zakupem lub wykonaniem ozdobnej drabiny, która pomoże sięgać po pozycje, zamieszczone na samej górze. Półki mogą być drewniane i ciemne, co dodatkowo nada pomieszczeniu niezwykłego charakteru. 

Jak urządzić domową biblioteczkę?

Posiadając duże mieszkanie czy dom, nie musimy często martwić się przestrzenią. Mały metraż jednak często wymusza na właścicielach niezwykle kreatywne rozwiązania aranżacyjne. Meblościanki, szafy czy biblioteczki z zamierzenia zajmują dużo przestrzeni, co może powodować optyczne zmniejszenie pomieszczenia. Jeśli nie mamy możliwości aranżacji osobnego pomieszczenia na bibliotekę, warto przynajmniej zastanowić się nad umieszczeniem specjalnych półek w salonie lub sypialni, co pozwoli uporządkować książki i zminimalizuje zajętą powierzchnię. Plusem tego rodzaju rozwiązań jest to, że półki mogą być umieszczone praktycznie w każdym miejscu – korytarzu, salonie, sypialni czy jadalni.  

W biblioteczce niezwykle ważne jest również oświetlenie – świetnym dodatkiem do ciemnych półek będą lampy retro. W nieco bardziej nowoczesnych wnętrzach sprawdzi się oświetlenie glamour, które będą dodatkowo pełnić również funkcję dekoracyjną. Jeśli decydujemy się na umieszczenie półek w przedpokoju, ważne jest również oświetlenie korytarza.