Drewniane biurko, czyli jak urządzić domową pracownię?

biurko drewniane

Urządzenie domowej pracowni i wybór drewnianego biurka wymaga uwzględnienia potrzeb związanych z wygodą korzystania z mebla, a także kwestii związanych z jego estetyką. Osoby, które na miejsce do pracy mogą przeznaczyć cały pokój, będą w lepszej sytuacji, niż te, które będą musiały wygospodarować na nie dodatkowe miejsce. Biurko wstawione w salonie czy sypialni, powinno bowiem umożliwiać wszystkim wygodne korzystanie z całego pomieszczenia.

O czym warto pamiętać, wybierając biurko z drewna?

Coraz więcej osób zatrudnionych w różnych firmach pracuje w domu, wykonując swoje obowiązki zdalnie. Często nawał obowiązków sprawia, że niektóre zadania muszą być  wykonane po godzinach lub podczas weekendu. Rośnie też liczba tych, którzy prowadząc działalność gospodarczą, decydują się na przeznaczenie na biuro części swojego mieszkania. We wszystkich tego rodzaju sytuacjach, niezbędne staje się posiadanie odpowiednio dopasowanego do potrzeb miejsca, gdzie można zmieścić wygodne drewniane biurko i potrzebny sprzęt – wyjaśnia przedstawiciel firmy Meble K&D, która produkuje meble z drewna.

Wybór biurka do pracy, które będzie ustawione w domu, nie jest łatwy. Mebel tego rodzaju musi być zarówno ergonomiczny, jak i pasować do wystroju całego pomieszczenia. Ponieważ w wielu przypadkach użytkownik spędzi przy nim sporo czasu, biurko musi zapewniać właściwą wygodę oraz dawać potrzebną ilość miejsca, dopasowaną do wykonywanych czynności. Gdy planujemy korzystanie wyłącznie z laptopa, zwykle wystarczy nam nieco mniejszy blat, a cały mebel może być bardziej kompaktowy. Jeśli jednak mamy zamiar skorzystać z zewnętrznego monitora lub do wykonywania swoich obowiązków, potrzebujemy dodatkowych dokumentów, wówczas trzeba poszukać biurka o nieco większych rozmiarach.

Poza kwestiami czysto użytkowymi wybrane biurko powinno dobrze wpasowywać się w stylistykę pomieszczenia, w którym będzie ustawione. W przypadku, gdy miejsce do pracy ma być harmonijnie wkomponowane w aranżację całego pokoju, najlepiej jeśli jego kolor i wygląd będzie harmonizował z pozostałymi meblami. Kiedy jednak decydujemy się na wyraźne wyróżnienie strefy przeznaczonej do pracy, dobrym pomysłem będzie użycie mebla odcinającego się barwą lub formą od innych elementów aranżacji.

Organizacja strefy przeznaczonej do pracy

Właściwy wybór biurka do pracy jest bardzo ważny nie tylko ze względu na naszą wygodę i wygląd pomieszczenia, ale również dlatego, że będzie to element, który będzie organizował całą wykonywaną przez nas pracę. Dobrze, jeśli kupiony mebel będzie pozwalał na zgromadzenie i uporządkowanie potrzebnych nam przy pracy akcesoriów. Chodzi tu nie tylko o doraźnie potrzebne dokumenty czy rozmaite materiały, ale o różne przybory biurowe. Warto zadbać o to, by biurko dawało możliwość wygodnego zmieszczenia ładowarki do telefonu, ustawienia lampki czy różnych elementów pomagających w pracy.

Przy planowaniu strefy przeznaczonej na domowe biuro trzeba pamiętać również o możliwości wygodnego przechowywania potrzebnych nam rzeczy. Z pewnością używane do pracy materiały nie zawsze będą bezpieczne, gdy pozostawimy je na zewnątrz. Często zwyczajnie będziemy chcieli odpocząć od ich widoku, czy ukryć na czas wizyty gości. Dlatego warto zadbać o to, by biurko było wyposażone w pojemne szuflady albo miało możliwość dostawienia pojemnego kontenera z szufladami lub zamykaną szafką.

Szukając odpowiedniego mebla trzeba też dobrze przemyśleć, w jakim miejscu je ustawimy. Jeśli rozkład pomieszczenia na to pozwala, dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie drewnianego biurka do pracy niedaleko okna lub w dobrze doświetlonym miejscu. Pozwoli to na ograniczenie czasu, jaki spędzimy przy sztucznym świetle. Jeśli planujemy pracę w godzinach, w których inni domownicy będą korzystać z tego samego pomieszczenia, warto też zadbać o to, by wybrana lokalizacja umożliwiła zgodne współdzielenie jednej przestrzeni.