Jak samodzielnie odgrzybić domową klimatyzację?

czyszczenie klimatyzacji

Domowa klimatyzacja przynosi ukojenie w upalne dni. Jest jednak jedno ale – aby zawsze tak było, o klimatyzację trzeba właściwie dbać. W innym wypadku w urządzeniu będą rozwijać się grzyby, które wpływają negatywnie na stan powietrza, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u domowników. Zalegające grzyby obniżają także wydajność urządzenia i mogą zwiększać pobór prądu. W jaki sposób samodzielnie odgrzybić domową klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji domowymi sposobami

Domową klimatyzację można odgrzybić na kilka sposobów. Często stosowaną metodą jest wykorzystanie specjalistycznych środków chemicznych do odgrzybiania klimatyzacji. Dostępne są one w postaci pianki lub aerozolu, którymi spryskuje się parownik, czyli wewnętrzną jednostkę systemu klimatyzacji. Aplikację środka ułatwia dołączony wężyk. Popularna jest także metoda ultradźwiękowa. Płyn dezynfekujący pod wpływem działania ultradźwięków o częstotliwości 1,7 MHz zamieniany jest w mgłę i rozprowadzany po całym układzie klimatyzacyjnym, eliminując grzyby i inne zanieczyszczenia.

Stosunkowo nową metodą odgrzybiania klimatyzacji jest ozonowanie. Ozon charakteryzuje się silniejszymi właściwościami odkażającymi niż chlor i krążąc po klimatyzacji, jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka układu. Choć jest to bardzo efektywny sposób na pozbycie się grzybów, odkażanie ozonem może przeprowadzić wyłącznie firma dysponująca specjalistycznym sprzętem – generatorem ozonu.

Właściwa pielęgnacja klimatyzacji najlepszą ochroną przed rozwojem grzybów

Jeśli grzyby już pojawiły się w klimatyzacji, trzeba się ich pozbyć, ale najlepiej w ogóle nie dopuścić do zagrzybienia układu. Aby tak się stało, wystarczy, że będziesz pamiętać o podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych. Regularnie usuwaj świeże zabrudzenia pojawiające się przy wlocie i wylocie parownika. Możesz do tego wykorzystać zwykłą bawełnianą ściereczkę. Nie używaj środków polerujących czy rozpuszczalników, które mogłyby przedostać się do dróg oddechowych domowników. Skraplacz, czyli jednostkę zewnętrzną, pryskaj w miarę potrzeby preparatem myjącym na bazie kwasów i zasad. Pamiętaj o gumowych rękawicach i okularach ochronnych. Do umycia parownika wystarczą łagodniejsze środki.

Niezbędna jest również kontrola stanu filtra. Zbiera on większość zanieczyszczeń, więc trzeba go regularnie czyścić lub wymieniać – zgodnie z zaleceniami producenta lub wskazaniami sygnalizatora, w który wyposażonych jest większość nowoczesnych klimatyzatorów. Ponadto zadbaj o regularne czyszczenie tacy skroplin znajdującej się pod wymiennikiem. Umyj ją w gorącej wodzie, a następnie spłucz środkiem bakteriobójczym. Wskazane jest również użycie tabletki odkażającej, jednak zazwyczaj wymaga to przynajmniej częściowego demontażu klimatyzatora.

Jeśli wolisz pozostawić odgrzybianie klimatyzacji specjalistom – co zaleca większość producentów urządzeń klimatyzacyjnych – skontaktuj się z firmą WASO KLIM z Chorzowa. Zajmuje się ona serwisem klimatyzacji domowej każdego rodzaju: od prostych układów typu split do złożonych systemów składających się z wielu jednostek wewnętrznych. Oferta WASO KLIM obejmuje serwis klimatyzacji w Zabrzu, Katowicach, Krakowie i innych miejscowościach w województwach śląskim i małopolskim. Dla każdej klimatyzacji firma zakłada książeczkę serwisową, w której znajdują się informacje o przeprowadzonych przeglądach i naprawach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *