Drewniany uniwersalizm ukryty w sklejce

sklejka

Sklejka. Któż o niej nie słyszał! Zdobywa ona coraz większą popularność i wcale nie odstaje jakością czy estetycznością od drewna. Dodatkowo charakteryzuje się większą elastycznością i znajduje zastosowanie w meblarstwie na ogromną skalę.

A co to takiego: sklejka? To materiał tworzony z cieniutkich płatów drewna, wycinanych z uprzednio przygotowanej kłody całego drzewa, płatów, które później klei się i prasuje, by nadać im odpowiednie właściwości i grubość (np. sklejka 10 mm) Ze względu na to, że sklejka łatwo poddaje się formowaniu, można z niej tworzyć przeróżne kształty, dlatego również można z niej korzystać w tworzeniu mebli o niesamowitych kształtach, oryginalnych pod każdym względem.

Są różne sklejki i różna jest ich jakość. Wszystko zależy od rodzaju użytego drewna i od kleju, którym owo drewno było sklejane. Wiadomym faktem jest, że im droższy materiał sklejki i im lepszy klej (wodoodporny), tym droższa sama sklejka i lepsza jej jakość.

Meble ze sklejki?

Meble tworzone ze sklejki mogą być różne: od kuchennych, przez biurowe, aż do takich, które mogą służyć jako półka na buty. Sklejka może służyć do odnawiania starych mebli albo jako boazeria do ścian czy obicie sufitu.

Przy wybieraniu mebli kierujemy się głównie naszym zmysłem estetycznym. Wiadomo, że chcemy, by produkty, które zakupiliśmy, pozostawały z nami na jak najdłuższy czas, najlepiej na lata, więc trudno się dziwić, że wymagamy od nich wytrzymałości. Czy meble ze sklejki są mniej wytrzymałe? Oczywiście, że nie! Dlaczego? Chociażby z tego względu, że sklejka, mimo mniejszej masy niż lite drewno, zachowuje dużą wytrzymałość. Ponadto można ją formować, rozciągać, zmieniać jej kształty, a właściwości się nie zmieniają. Poza tym sklejka jest bezpieczna dla środowiska naturalnego i jako jedyna zachowuje estetykę drewnianych mebli.

Meble ze sklejki znajdują zastosowanie w niemal każdej przestrzeni. Czy będzie to łazienka, czy kuchnia – nieistotne! Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj sklejki do danego pomieszczenia i gotowe! Sklejka sprawdzi się wszędzie i zadowoli oko każdego wyczulonego na piękno estetę.

Jeśli chcemy sklejkę malować, możemy oczywiście to zrobić. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni lakier (np. akrylowy), natomiast warto również pomyśleć o impregnowaniu sklejki, do czego świetnie nada się bejca do drewna, która zabezpieczy sklejkę na długi czas i będzie zapobiegać uszkodzeniom.

Sklejka, można więc rzec, jest materiałem uniwersalnym. Sprawdzi się i w gabinecie, i w kuchni, w salonie i w łazience, a także jako ozdoba do ścian!