Pomysł na wygląd budynku – sztukateria na elewacji budynku – listwy wokółokienne

Listwy wokółokienne

Listwa wokółokienna to jeden z elementów sztukaterii elewacyjnej. Kiedy można jej użyć i co świadczy o jej popularności? Dziś przyglądamy się tej kwestii bliżej.

Listwa wokółokienna to jeden z elementów sztukaterii elewacyjnej. Kiedy można jej użyć i co świadczy o jej popularności? Dziś przyglądamy się tej kwestii bliżej.

Skuteczny sposób na odświeżenie budowli

Poszukując rozwiązań do mieszkania, staramy się inwestować w wyposażenie, dekoracje i inne dodatki, które najlepiej oddają nasz styl. Ładnie wykończone wnętrza to dla wielu osób źródło dumy i codziennej satysfakcji. Przeważnie dużo mniej uwagi poświęcamy temu, jak dom prezentuje się z zewnątrz. Jakiekolwiek prace tego typu odkładamy z dość prozaicznych przyczyn – wydają się czasochłonnym, kosztownym przedsięwzięciem, wymagającym zaawansowanej pracy grupy specjalistów. Nie zawsze musi to tak wyglądać. Nowoczesne elementy sztukaterii elewacyjnej dają szerokie możliwości na tym polu. Warto je poznać, jeśli:

  • budujemy nowy dom i zależy nam na tym, żeby ostatni etap prac był swoistą wisienką na torcie i nadał budynkowi luksusowego charakteru.
  • mamy dość tego, jak prezentuje się dotychczasowe wykończenie elewacji lub po prostu czujemy, że czas na zmiany.

Jak dopasować listwy wokółokienne?

Przede wszystkim nasz wybór powinien paść na rozwiązania wysokiej jakości. Warto zwrócić uwagę na to, czy takie elementy są stworzone zgodnie ze standardami budowlanymi oraz czy są bezpieczne dla zdrowia (skład). O te absolutne podstawy zadbamy, decydując się na listwy od sprawdzonych producentów, takich jak np. Styroplast. Jakość jest tu szczególnie ważna, bo dekoracja będzie regularnie poddawana dość wymagającym warunkom: różnicom temperatur w ciągu dnia, mrozom, upałom, deszczom itp.  

Jeśli chodzi natomiast o estetykę – tutaj nie ogranicza nas w zasadzie nic. Listwy wokółokienne to bardzo wdzięczny dodatek, który bez problemu da się  dopasować do każdego budynku. Można wykorzystać je nie tylko jako ramy okienne, ale też jako ramy drzwiowe. Nierzadko montuje się je też wzdłuż krawędzi obiektu. Mimo tego, że przeważnie charakteryzują się subtelnym, minimalistycznym designem, mają ogromną moc. Dowodzą, że nawet delikatna zmiana jest w stanie wyraźnie wpłynąć na  to, jak prezentuje się budynek.

Produkty typu da się dowolnie pomalować. W efekcie mogą spełniać funkcję wyrazistego akcentu, o kontrastowej barwie, jak i wtopić się w elewację, jedynie delikatnie zdobiąc jej powierzchnię. Dzięki temu, że montaż ozdoby nie jest inwazyjny, takie rozwiązania można zmieniać. Przeważnie jednak osoby, które je wybierają, zostają z nimi na długo, a jedyne zmiany, których dokonują, dotyczą pokrycia nową farbą, gdy dotychczasowy kolor się im znudzi. Nawet po długim okresie eksploatacji, listwy prezentują się atrakcyjnie. Wszystko za sprawą świetnych parametrów materiału – styropian charakteryzuje się dużą odpornością i jednocześnie odpowiednim poziomem elastyczności.

Listwy wokółokienne oraz inne elementy sztukaterii elewacyjnej ze styropianu, to zdecydowanie najprostszy sposób na zmianę wyglądu budynku. Dodatkową zaletą takich produktów jest to, że oprócz możliwości wyboru z wielu modeli dostępnych na rynku, często możemy też skorzystać z rozwiązań na zamówienie.