Dywan zewnętrzny – czym się kierować podczas wyboru

dywan zewnętrzny

Tradycyjny model dywanu znacząco różni się od dywanów zewnętrznych. Wersje służące do dekoracji tarasu, balkonu czy ogrodowych altanek muszą być niezwykle odporne na czynniki zewnętrze. Istotną kwestią jest odpowiednie dobranie kształtu oraz koloru modelu do reszty outdoorowej aranżacji. Dywan ma bowiem wprowadzić przytulny i sielski klimat wypoczynkowych pomieszczeń, do przestrzeni zewnętrznej. Czym zatem charakteryzują się takie przedmioty i na co zwracać uwagę poszukując dobrego produktu?

Jak wybrać odpowiedni materiał

By taras czy balkon nabrał przytulnego charakteru, stosuje się mnóstwo zabiegów dekoracyjnych. Jednym z nich jest ozdobienie powierzchni dywanem zewnętrznym. Taki przedmiot sprawi, że przestrzeń nabierze oryginalnego, a zarazem sielskiego klimatu.

Co zatem należy wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiedni? Tak jak w przypadku dekoracji innych pomieszczeń tutaj również dywan zewnętrzny powinien komponować się z całością aranżacji. Niezwykle istotną cechą jest natomiast jego wytrzymałość oraz odporności na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Taki produkt musi sobie radzić zarówno z wilgocią spowodowaną rosą lub opadami deszczu, jak i nadmiernym nasłonecznieniem.  Mebla nie chowamy bowiem za każdym razem. Ciągłe zawijanie i rozwijanie byłoby zbyt uciążliwe oraz zniechęcające do posiadania takiego asortymentu. Dlatego też produkt musi być wykonany z niezwykle trwałych, odpornych tworzyw. Jego estetyka jest bowiem zależna od czynników, które mogą wypływać na jego wygląd. Niezwykle ważne jest zatem tworzywo, z jakiego wykonany jest dywan. Bardzo istotne jest unikanie produktów zrobionych z naturalnych materiałów. Nie nadają się one do trzymania na zewnątrz i narażenia na wszystkie szkodliwe czynniki.

Dywan zewnętrzny najczęściej produkowany jest z tworzywa o nazwie polipropylen. To syntetyk, który świetnie radzi sobie ze zmiennymi temperaturami, wilgocią, nadmiernym zmoczeniem, czy nasłonecznieniem. Materiał jest wysoce odporny na ścieranie.  Dzięki sprężystym i twardym włóknom dywan zachowuje bardzo długo atrakcyjny wygląd.  Dodatkową ważną cechą jest to, że prosto usuwa się z niego zanieczyszczenia. Dzięki temu, że włókna nie wchłaniają tak łatwo brudu, łatwo utrzymać go w czystości. Materiał nadaje się również do czyszczenia chemicznego.

Jak wybrać odpowiedni model

Dywany na zewnątrz wybierane są z kilku powodów. Pierwszym jest chęć udekorowania przestrzeni i dodania jej sielskości wypoczynkowego salonu. Drugim jest to, że chcemy mieć przyjemniejsze podłoże pod stopy. Powierzchnia balkonów lub tarasów nie zawsze jest taka. Kolejnym jest zakrycie brzydkiego, nieestetycznego fragmentu podłogi na tarasie czy balkonie. Dlatego dobierając wielkość dywanu, zastanów się, na czym zależy Ci najbardziej. Jeśli chodzi zaś o stylistykę, przemyśl jaki efekt chcesz osiągnąć. W ofercie sklepów odnajdziesz jednocześnie ascetyczne modele w stylu skandynawskim w jasnych stonowanych odcieniach, typu beżowy czy szary, jak i kolorowe okrągłe oraz prostokątne modele w stylu boho.

Ciekawą propozycją są wersje  tropikalne w intensywnych  kolorach zieleni i innych wyróżniających się barwach. Taki dywan przepięknie wkomponuje się w przestrzeń pełną naturalnej roślinności. Najważniejsze by z resztą outdoorowego asortymentu tworzył estetycznie ładną spójną całość.