Elektrozawory – jak sprawdzić, czy nasz zawór działa poprawnie?

elektrozawory

Elektrozawory to elementy, które znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. To dzięki nim możliwe jest kontrolowanie przepływu różnych mediów w instalacjach. Aby jednak całość pracowała efektywnie i bezpiecznie, musimy mieć pewność, że wszystkie elementy instalacji działają poprawnie. W jaki sposób sprawdzić, czy nasze elektrozawory są sprawne?

W jaki sposób powinno się przygotować do sprawdzenia zaworów?

Zacznij od upewnienia się, że elektrozawory odbierają prawidłowe ciśnienie i przepływ powietrza. Następnie sprawdź, czy zawór odcinający jest w pełni otwarty. Jeśli nie będzie, to istnieje ryzyko, że solenoidy nie będą się w stanie prawidłowo przesuwać. Teraz sprawdź elektrozawory w układzie – jeżeli gniazda nie będą podłączone do systemu, to prawdopodobnie zawory nie będą w stanie poprawnie działać.

Sprawdź, czy elektrozawór działa sprawnie

Co się stanie, jeżeli wymusimy pracę elektrozaworu w momencie, w którym nie będzie prawidłowego ciśnienia powietrza? Wówczas urządzenie może przejść do stanu pośredniego, który niekoniecznie ulegnie automatycznemu skorygowaniu w chwili, kiedy w maszynie wróci prawidłowe ciśnienie. Jeżeli chcesz intencjonalnie wyjść poza stan pośredni, to zacznij od zamknięcia zaworu powietrza i wyłączenia urządzenia (urządzenia nie należy używać przed ponownym, prawidłowym doprowadzeniem powietrza). 

Kolejną kwestią powinno być obserwowanie instalacji. Pamiętajmy, że zadaniem elektrozaworów jest kontrolowanie przepływu różnych mediów, takich jak ciecze i gazy. Jeśli zauważymy, że nie następuje pobór, to możemy być pewni, że zawór nie działa tak jak powinien. Problem może być również odwrotny – jeżeli elektrozawory będą miały niedomykające się spusty, to staną się one przyczyną pobierania mediów non-stop, bez możliwości przeprowadzenia następnych etapów pracy. Istnieje również ryzyko, że elektrozawór się po prostu zatnie, co będzie prowadziło do różnego rodzaju nieprawidłowości. W przypadku zacięcia, zazwyczaj zaleca się wymienienie elementu na nowy, sprawny. Nowy elektrozawór można kupić między innymi w Air-Com

Czy na pewno problem tkwi w elektrozaworze?

Jednocześnie należy mieć świadomość, że problemy z pracą elektrozaworu, niekoniecznie świadczą o jego uszkodzeniu w sposób trwały. Pamiętajmy, że elektrozawory są zasilane za pomocą prądu. Jeśli więc np. nastąpi przerwa w podawaniu energii, to istnieje ryzyko, że element instalacji przestanie działać prawidłowo. Można jednak łatwo sprawdzić, czy elektrozawór faktycznie uległ trwałemu uszkodzeniu, czy nie. W jaki sposób możemy się przekonać, że dany element działa poprawnie? Musimy podać do niego napięcie. Bezpośrednio do niego. Jeżeli zawór nie będzie uszkodzony, to ulegnie otwarciu. Jeśli natomiast element nie działa prawidłowo, to nie zauważymy żadnej reakcji lub też jego zapadki będą tylko częściowo otwarte. Inną metodą jest skorzystanie z miernika. Sprawdź w instrukcji, jaką wartość powinien wskazać multimetr w przypadku prawidłowo działającego zaworu, następnie porównaj z otrzymaną wartością. 

Gdzie znaleźć dobry elektrozawór?

Nie ma wątpliwości, że elektrozawory powinny być zawsze elementami najwyższej jakości. Sprawdzony sprzęt oferuje sklep Air-Com. Od lat marka ta jest uznawana przez specjalistów z zakresu pneumatyki, elektryki oraz szeroko pojmowanego przemysłu. Wrażenie robi nie tylko najwyższa jakość produktów dostępnych w sklepie, ale również wyjątkowo bogata oferta. Dotyczy to zarówno liczby kategorii produktowych, jak i produktów oferowanych w każdej z nich.

Dodaj komentarz