Ergonomia pracy w praktyce. Jak to działa?

Praca przy komputerze w pozycji siedzącej może negatywnie wpływać na postawę i ogólny stan zdrowia pracownika.
Co to jest ergonomia pracy?
Ergonomia pracy i procesów jest jednym z głównych zadań prawidłowej organizacji przestrzeni roboczej. Antropometria to nauka zajmująca się proporcjami i wykorzystaniem wielkości ludzkiego ciała. Istnieje możliwość wizualnego określenia, a następnie wykorzystania odpowiednich wymiarów ludzkiego ciała. W ramach organizacji stanowiska pracy realizowany jest cel optymalnego dopasowania przestrzennego i kształtowania elementów stanowiska pracy do pracownika. Przystosowanie miejsca pracy to przede wszystkim wzięcie pod uwagę wielkości ciała ludzkiego co jest niezbędne do obliczenia wielkości miejsca pracy. Jednak miejsce pracy powinno być zaprojektowane pod kątem określonego zakresu wymiarów, a nie wielkości ciała osoby.
Rozmiar i ruch ciała w spoczynku są określane przez długość kości, siłę mięśni i tkanek oraz kształt i mechanikę stawów. Aby zorganizować miejsce pracy, ważna jest znajomość budowy ludzkiego ciała. Rozmiary i proporcje ciała różnią się w zależności od osoby. Średni wzrost Europejek w wieku od 26 do 40 lat wynosi około 163 cm, dla mężczyzn w tym samym wieku – około 175 cm. Nie można jednak skupiać się tylko na średnich wartościach przy organizacji procesu pracy.
Zobacz meble zaprojektowane specjalnie tak, by dać największy komfort: https://meble.lobos.pl/sklep/krzesla-i-fotele-obrotowe/67-ergohuman-bs.html
Ergonomia biura to dobrze zorganizowane miejsce pracy dla wszystkich pracowników. Ważną rolę odgrywa tu podział na strefy, starannie przemyślana aranżacja wnętrz, wygodne meble, optymalne oświetlenie i wiele innych parametrów. Jeśli stworzysz komfortowe warunki dla pracowników, wydajność pracy może wzrosnąć kilkakrotnie. Prawidłowa ergonomia biura pomoże również wywrzeć pozytywne wrażenie na potencjalnych partnerach i klientach.
W niektórych firmach miejsce pracy każdego pracownika jest oddzielone od innych za pomocą specjalnych przegród. Są jednak i takie firmy, które wręcz przeciwnie stosują taki sposób organizacji biura jako open space. Bardzo ważne jest właściwe oświetlenie. Ten parametr jest jednym z najważniejszych w ergonomii miejsca pracy, ponieważ od niego zależy stopień zmęczenia pracownika. Należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu było jak najwięcej naturalnego światła. Pomyśl także o sztucznym oświetleniu. Dla maksymalnego komfortu zalecane jest połączenie światła bezpośredniego i rozproszonego.
Tworząc ergonomię biura, należy również wziąć pod uwagę kolor ścian. Pastelowe odcienie nie powodują zmęczenia. Wskazane są meble regulowane. Krzesło komputerowe powinno mieć wygodne podłokietniki i zagłówek. Dzięki temu obciążenie pleców będzie optymalne. Jeśli chodzi o biurko, powinno być na nim wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić stacjonarny komputer lub laptop, a także różne artykuły biurowe i ważne dokumenty. Istnieje również duża liczba akcesoriów, które pomogą Ci stworzyć ergonomiczne miejsce pracy. Należą do nich podkładki pod nadgarstki do pracy z myszą komputerową, poduszki ortopedyczne na głowę, plecy i nogi, podkładka chłodząca do laptopa, uchwyty na papier, mata na krzesło i wiele innych.
Jak pracodawca powinien zagospodarować miejsce do pracy biurowej?
Pomieszczenie powinno być przestronne, dobrze wentylowane i umiarkowanie jasne. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór mebli. Biurko powinno być stosunkowo duże. Jego wysokość powinna znajdować się gdzieś pośrodku brzucha, gdy pięta i palce są na podłodze, a udo jest równoległe do podłogi. Aby odległość do ekranu monitora była wystarczająca głębokość powinna być nie mniejsza niż 50 cm Szerokość zależy od ilości urządzeń peryferyjnych i innych rzeczy, które powinny się na nim znajdować. Pomiędzy stołem a ścianą za nim powinna być wolna przestrzeń.
Jeśli od stołu zależy wygoda ułożenia elementów i naszych rąk, to od tego, na czym i jak siedzimy, zależy pozycja i wygoda nóg, a przede wszystkim kręgosłupa. Nie można zaniedbywać kręgosłupa. Przy dobrze dobranym krześle, jedynym zaleceniem jest częstsza zmiana pozycji. Oznacza to, że po chwili siedzenia, pochylenia się do klawiatury, musisz się odchylić itp. Siedzenie w jednej pozycji przez długi czas jest szkodliwe. Powoduje to stagnację krwi nie tylko w kończynach, ale także w narządach wewnętrznych. Stopa powinna spoczywać na podłodze. W przypadku, gdy siedzisz przy dwóch stołach ustawionych pod kątem, ręce powinny spoczywać na blacie. Podczas korzystania z myszy ręka powinna zawsze dotykać stołu łokciem, nadgarstkiem i przedramieniem. Ta pozycja, kiedy mięśnie obręczy barkowej są najmniej obciążone, zapobiega osteochondrozie szyjnej, ponieważ napięte przez cały czas mięśnie ramion lekko zniekształcają kręgosłup szyjny.