Farba suchościeralna w Twoim domu. Ciekawe zastosowania!

farba suchościeralna

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie salę konferencyjną czy uczelnię bez popularnych flipchartów. Tablice suchościeralne znajdują bowiem szerokie zastosowanie w biznesie, edukacji, gastronomii czy handlu – jako świetny sposób do komunikacji z pracownikami, uczniami lub klientami. Okazuje się jednak, że taką tablicę można sobie wymalować na ścianie i to we własnym domu. Wystarczy do tego farba suchościeralna. Jak to wygląda w praktyce i dlaczego warto?

Czym jest farba suchościeralna?

Już od pewnego czasu tablice suchościeralne stanowią doskonałą alternatywę dla tablic kredowych. Różnią się one rodzajem powierzchni, po której pisze się markerem, a nie kredą. Ich największą zaletą jest jednak to, że są one suchościeralne, czyli wystarczy przejechać po nich suchą gąbką czy ściereczką i wszystko zostaje dokładnie zmyte. W przypadku tablic kredowych nie ma już tak łatwo, przez co są one mniej praktyczne. Jak do tego wszystkiego ma się farba suchościeralna? Otóż to właśnie za jej sprawą możemy przemienić dowolną ścianę w typową tablicę suchościeralną! Jak to możliwe?

Farby suchościeralne po nałożeniu na ścianę tworzą specjalną powłokę, po której można pisać markerem albo specjalnym flamastrem, robiąc to w taki sam sposób, jak po zwykłym flipcharcie. Co ważne, piszę się po niej równie łatwo, jak się ją ściera. Nie potrzeba do tego mokrych gąbek, wystarczy wszystko zetrzeć suchą ściereczką. Farba suchościeralna najczęściej dostępna jest w kolorze białym, chociaż są również farby transparentne. Po nałożeniu powłoki otrzymujemy powierzchnię z lekkim połyskiem, po której można swobodnie pisać markerem. W przypadku farb transparentnych otrzymany kolor jest bardzo zbliżony do koloru podłoża.

Co można pomalować?

Na rynku dostępne są farby suchościeralne, którymi z powodzeniem można malować ściany oraz inne powierzchnie – w tym drewno, szkło, beton, metal czy nawet ceramikę. Dzięki temu możemy w domu zamienić na tablicę suchościeralną zarówno dowolną ścianę czy jej wybrany fragment, jak i meble czy elementy szklane (np. szybę w drzwiach wewnętrznych czy okno). Możliwości jest naprawdę wiele. A uzyskana za pomocą farby suchościeralnej powierzchnia do pisania może służyć zarówno do celów praktycznych, jak i rozrywkowych czy dekoracyjnych.

farba suchościeralna

Dzieci – te mniejsze, jak i większe, z pewnością znajdą zastosowanie dla takiej powierzchni, a ściana suchościeralna w kuchni czy przedpokoju to doskonałe miejsce na robienie list przypominających, czy przestrzeń do wygodnej komunikacji pomiędzy domownikami. Oczywiście w dobie smartfonów wydaje się to czymś abstrakcyjnym, ale coraz więcej ludzi stawia na powrót do bardziej tradycyjnych form porozumiewania się w domowej przestrzeni.

Farba suchościeralna a farba tablicowa

Ciekawą alternatywą dla farb suchościeralnych, która daje nieco inne efekty dekoracyjne, są farby tablicowe (np. Primacol lub Magnat). Ich zaletą jest stylowa matowa powłoka w kolorach ciemnych np. czarnym lub granatowym. Wygląda to nieco inaczej niż w przypadku tablicy suchościeralnej, dając lepszy efekt dekoracyjny. Oczywiście po powierzchni tablicowej pisze się kredą. Trzeba zatem pamiętać o tym, że usunięcie kredy jest nieco bardziej kłopotliwe, ponieważ należy to zrobić wilgotną gąbką lub ściereczką. Farba tablicowa ma jednak swój urok i ją także można nakładać na różnego rodzaju powierzchnie.