Folia na tunel ogrodowy – jaką wybrać?
Ogrodnictwo to dla wielu osób prawdziwa pasja. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to łatwe hobby. Uprawa warzyw wymaga dużo wysiłku i zastosowania najlepszych rozwiązań. Przykładem może być tunel ogrodowy. Aby jednak spełniał on swoje zadanie, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej folii. Jaka zatem folia najlepiej sprawdzi się w przypadku ogrodowego tunelu?
Tunel foliowy w ogrodzie
W ogrodzie często obecne są szklarnie. Bywa jednak i tak, że postawienie szklarni nie jest możliwe. W takim przypadku zastosować można alternatywę w postaci tunelu foliowego. Jest to rozwiązanie praktyczne. Przede wszystkim dlatego, że tunel foliowy w przeciwieństwie do szklarni można przenieść w inne miejsce. Oznacza to, że jeśli wybrane miejsce na uprawę warzyw się nie sprawdzi, można tę uprawę przenieść w inną część ogrodu. Najważniejsze jest jednak, aby użyta została odpowiednia folia tunelowa. Jej zadaniem jest osłona warzyw i owoców przed negatywnymi skutkami działania warunków atmosferycznych.
Kolor folii tunelowej
Jednym z kluczowych kryteriów przy wyborze folii tunelowej jest jej kolor. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie folii w kolorze białym lub zielonym. Folie zielone cechują się dużą wytrzymałością. Może być stosowana nawet przez kilka sezonów. Wynika to z tego jak jest zbudowana. Zielona folia tunelowa zbudowana jest aż z trzech warstw. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż jest to folia dość lekka. Białe folie tunelowe także są wytrzymałe. Przede wszystkim dlatego, iż dodatkowo wzmacniane są siatką polipropylenową. Odporna jest nawet na silne, negatywne warunki atmosferyczne. Poza tym bardzo dobrze przepuszcza światło, co ma ogromne znaczenie w kontekście uprawy warzyw i owoców.
Kryteria wyboru folii tunelowej
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii tunelowej. Wybierając konkretny rodzaj folii pod uwagę wziąć należy takie czynniki jak rodzaj uprawianych warzyw i roślin, okres ich kwitnienia oraz wielkość samej uprawy. Decydując się na zakup folii tunelowej uwagę zwrócić trzeba także na jej oznaczenia. Mowa tu o oznaczeniach UV2, UV4 oraz UV6. Oznaczenia te informują o stopniu przepuszczalności promieni ultrafioletowych. To jaką folię wybrać pod tym kątem zależy m.in. od okresu, w którym odbywa się uprawa. Czy jest to wiosna, jesień czy być może uprawa całoroczna. Wspomniano już o wytrzymałości folii tunelowej. Jeśli ta ma być rzeczywiście odporna to warto wybierać taką folię, której gramatura wynosi przynajmniej 140 g/m. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozdarcia folii. Wszystkie rodzaje folii tunelowej znajdziesz na https://obrzezeogrodowe.pl/folie.