Pościel, czyli królewski sen w bawełnie

pościel

W ciągu kilkunastu tysiącleci dokonał się niesamowity postęp cywilizacyjny w każdym obszarze życia człowieka. Dotyczy on wszystkiego – od uprawy roki, po produkcję i użyteczność przedmiotów codziennego użytku. Co jednak ciekawe, są takie odkrycia, które przetrwały wieki i podobnie, jak przed tysiącami lat, tak współcześnie służą temu samemu celowi. Zmienił się tylko sposób produkcji, lecz użyteczność pozostała niezmieniona.

Wydaje się, że gdyby istniała top-lista odkryć ludzkości, to zaraz po ogniu powinna być bawełna, a konkretnie odkrycie użyteczności tkanin bawełnianych.

Bawełniany sen egipskich faraonów

Prześcieradłami z bawełny okrywali się w czasie snu i wypoczynku egipscy faraonowie, gdyż tylko bardzo bogatych ludzi stać było wówczas na zapewnienie sobie komfortowego snu.

W dzisiejszych czasach każdy może spać jak władca Egiptu, gdyż pościel bawełniana jest dostępna dla każdego, chociaż nadal oryginalna, ręcznie tkana egipska bawełna ze specjalnego gatunku roślin jest sporym wydatkiem i pozwolić mogą sobie na nią nieliczni.

Od noworodka po staruszka

Wyprawka dla noworodka to pościel, bielizna i ubranka ze 100% bawełny. Tylko taka tkanina jest przyjazna dla delikatnej skóry dziecka. Tym samym, jest wskazana dla wszystkich osób, które dbają o skórę bez względu na wiek.

Właściwości pościeli bawełnianej:

  • Lekkość i delikatność – bawełniana pościel jest lekka i delikatna, nie “gryzie” i nie powoduje uczuleń,
  • Higroskopijność – ta tkanina świetnie wchłania wilgoć, więc skóra przykryta bawełnianą pościelą pozostaje sucha. Ta właściwość jest wykorzystywana przy produkcji środków opatrunkowych, w których niepodzielnie królują bawełniane bandaże.
  • Przewiewność i trzymanie ciepła – pościel bawełniana jest magiczna, w gorące noce schładza skórę, a w chłodniejsze utrzymuje ciepło.
  • Pościel bawełniana jest trwała, nie rozciąga się, nie traci fasonu,
  • Jest odporna na działanie wysokich temperatur. Można ją nawet gotować. Oznacza to, że bez problemu można pozbyć się z pościeli bawełnianej wszelkich drobnoustrojów, które giną w wysokiej temperaturze bez ryzyka zniszczenia pościeli.

Pościel z bawełny czy satyny bawełnianej?

Różnica między tkanina bawełnianą a satynową tkwi w metodzie marceryzacji włókna oraz technice tkania. Pościele bawełniane i satynowe różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem – pościel z satyny bawełnianej jest błyszcząca, bardziej śliska i gładka. Z wyglądu jest podobna do jedwabiu.

W dotyku jest bardzo delikatna i lżejsza, nawet, kiedy jest stosunkowo gęsto tkana. Walorem takiej pościeli jest nie tylko gładkość i delikatność, lecz również szybsze schnięcie oraz dużo mniejsza gniotliwość – nie wymaga tak intensywnego prasowania jak pościel ze zwykłej bawełny oraz ładniej wygląda, mimo naturalnego użytkowania.

Luksusowy sen w pościeli bawełnianej można porównać do królewskiego snu Faraonów z najwyższej gatunkowo bawełny, przy zachowaniu wszystkich wspaniałych właściwości bawełny. Co ważne, pościel z satyny bawełnianej jest finansowo dostępna dla każdego, a ze względu na fakt, że jest niezwykle wytrzymała, to jest to produkt, który jest chętnie kupowany jako prezenty dla bliskich lub sobie jako wydatek niezbyt często się pojawiający.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Podkolderka.pl – pościel, kołdry, poduszki, poszewki i wszystko do twojej sypialni.