Fotel do ogrodu – jaki wybrać?

fotel do ogrodu

Wybór fotela ogrodowego jest istotny nie tylko ze względu na model, jaki wybierzemy, ale dotyczy także materiałów, z jakich wykonany jest mebel oraz ich możliwości. W jaki sposób zatem dobrać ten, który będzie pasował nam najlepiej?

1. Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?

2. Fotele ogrodowe drewniane – wady i zalety

3. Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – wady i zalety

4. Fotele ogrodowe metalowe – wady i zalety

5. Jaki design foteli ogrodowych wybrać?

6. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?

Wybór materiału zależy głównie od tego, czy chcemy trzymać fotele w ogrodzie przez cały rok, czy mamy je gdzie przechować w okresie zimowym. W pierwszym przypadku powinniśmy celować w surowce wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, ze szczególnym uwzględnieniem deszczu. Z kolei w sytuacji, kiedy chowamy meble na sezon jesienno-zimowy do garażu czy piwnicy, możemy pozwolić sobie na nieco bardziej finezyjne, ale też mniej odporne materiały. Najlepsze meble ogrodowe do całorocznego przebywania na zewnątrz dostaniemy w wariancie metalowym lub wykonane z dobrych, twardych gatunków drewna, podczas gdy do kategorii delikatniejszych zaliczyć możemy przede wszystkim rattan oraz wiklinę.

Fotele ogrodowe drewniane – wady i zalety

Fotel drewniany to klasyk wśród mebli ogrodowych. Często wykonany z egzotycznego drewna, jak na przykład eukaliptus, jest w stanie znieść naprawdę wiele kaprysów pogody. Gdy powleczemy drewno odpowiednim środkiem, fotel staje się praktycznie całkiem odporny na deszcz, chłód czy zabrudzenia, dzięki czemu posłuży nam przez wiele lat. Zazwyczaj też meble do ogrodu wykonane z drewna są dość ciężkie co oznacza, że zachowają stabilność na miękkim, trawiastym podłożu równie dobrze, jak na kostce czy terakocie na tarasie.

Niestety sporym minusem foteli drewnianych jest fakt, że z czasem pod wpływem warunków środowiskowych mogą zacząć tracić swój kolor. W miarę upływu kolejnych sezonów mogą również stać się podatne na wilgoć, co będzie wymagało ponownego zabezpieczenia, a być może także i renowacji. Wiele przykładów foteli z drewna znajdziesz na: https://www.wonder.pl/c/fotele-ogrodowe-meble.

Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – wady i zalety

Fotele wykonane z wikliny lub rattanu są przede wszystkim znane ze swojego uroku. Ze względu na wyjątkową giętkość materiału możemy uzyskać bardzo ciekawe kształty, a sam mebel jest lekki, prosty do przetransportowania i przyjemny w użytkowaniu. Można dodatkowo zmieniać nieco ich wygląd, wykorzystując do tego różne poduszki czy koce, dzięki czemu nasz ogród co jakiś czas zyska nowe oblicze.

Największą wadą obu materiałów jest brak odporności na wilgoć. Nie są to meble drogie ani szczególnie delikatne, jednak jeżeli nie zadbamy o nie pod względem przechowywania, szybko się z nimi pożegnamy. Zarówno rattan, jak i wiklina to opcja dla osób, które mają gdzie przechować fotel ogrodowy w sezonie jesienno-zimowym.

Fotele ogrodowe metalowe – wady i zalety

Metal jest niewątpliwie najbardziej wytrzymałym materiałem, z jakiego wykonuje się meble do ogrodu. Nie ulega warunkom pogodowym, a odpowiednio zabezpieczony wykazuje także właściwości antykorozyjne. Możemy znaleźć wiele różnych ciekawych linii i kompletów mebli ogrodowych wykonanych z metalu – zarówno w wersji klasycznej, jak i nowoczesnej, co sprawia że są dość uniwersalne. Fotel ogrodowy wykonany z metalu będzie, podobnie jak w przypadku drewna, dość ciężki, dzięki czemu silny wiatr go nie przesunie, a także zachowa stabilność na miękkim podłożu.

Minusem mebli metalowych jest fakt, że będą się dość intensywnie nagrzewać jeżeli postawimy je w pełnym słońcu. Z kolei w pochmurniejsze dni będą zimne w dotyku. Warto też pamiętać, że metal jest surowcem surowym w wyglądzie, więc taki fotel nie będzie pasował każdemu pod względem wizualnym.

Jaki design foteli ogrodowych wybrać?

Design foteli ogrodowych powinien co do zasady współgrać z tym, co już w ogrodzie mamy. Jeżeli celujemy w minimalizm, warto dobrać takie właśnie fotele, a w sytuacji, gdy skłaniamy się bardziej w stronę stylu skandynawskiego, lepszą opcją będą naturalne surowce, wzory i kolory. Aranżacja i wygląd poszczególnych elementów w ogrodzie jest w zasadzie kwestią naszego gustu, tak długo jak będziemy pamiętać, by dobrać meble pod kątem odpowiednich materiałów. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by zaaranżować nasz ogród, zawsze możemy poradzić się profesjonalnego projektanta.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wymiary – czy meble pomieszczą się w naszym ogrodzie i jak dużo miejsca zostanie wokół nich, a także czy zmieszczą się w miejsce do przechowania na zimę, jeżeli planujemy zakup delikatniejszych egzemplarzy. Inną istotną kwestią jest ilość i rodzaj mebli poza fotelami. Jeżeli planujemy częste grille ze znajomymi w naszym ogrodzie, warto zadbać o kilka stołków czy foteli więcej, aby mieć ich gdzie ugościć.