Biurko dla dziecka – jak wybrać odpowiednie?

biurko dla dziecka

Każdy uczeń powinien mieć odpowiednio przystosowane miejsce do nauki. O dobrej jakości biurku należy pomyśleć już w przypadku małego dziecka. W jaki sposób wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę, wybierając biurko szkolne dla dzieci? Dowiedz się z naszego artykułu.

  1. Wymiary biurka dla dziecka – jak dopasować wysokość biurka
  2. Wzrost dziecka a wysokość biurka
  3. Co powinno posiadać biurko dla pierwszoklasisty?
  4. Jak wybrać idealne biurko dla ucznia? Dobrze oszacuj potrzebną szerokość blatu

Wymiary biurka dla dziecka – jak dopasować wysokość biurka

Najistotniejszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup konkretnego modelu, jest odpowiednia szerokość i optymalna wysokość biurka. Mebel powinien mieć takie wymiary, aby dziecko mogło przy nim wygodnie i swobodnie siedzieć oraz pracować nawet przez dłuższy czas. Ważne, aby dziecko nie musiało się garbić w przypadku zbyt niskiego czy też przeciwnie – wyciągać szyi w przypadku za wysokiego biurka. Jeśli chodzi natomiast o szerokość, to powinna wynosić ona tyle, aby dziecko mogło bez przeszkód umieścić na biurku niezbędne książki, zeszyty czy przybory szkolne. Ważne, aby maluch mógł swobodnie położyć na biurku ramiona i łokcie podczas pisania czy rysowania. Jak sprawdzić, czy wysokość biurka dla dzieci jest odpowiednia? W tym celu należy przeprowadzić mały test. Aby to zrobić, wystarczy sprawdzić, czy prawidłowo siedzące (tzn. z wyprostowanymi plecami, rękami opartymi o blat oraz stopami o podłogę) przy biurku dziecko zachowuje odpowiedni (tj. wynoszący 90 stopni) kąt między przedramieniem i ramieniem, a także łydką i podudziem.

I choć rodzice najczęściej decydują się nabyć biurko dla pierwszoklasisty, czyli ucznia, który idzie dopiero do szkoły, to zaleca się, aby pierwsze biurko kupić dziecku już wcześniej. Przecież maluch rysuje, maluje, lepi z plasteliny czy czyta bajeczki znacznie wcześniej, jeszcze w wieku przedszkolnym. Aby wyrobił w sobie odpowiednie nawyki, np. właściwej postawy czy też pracy przy własnym biurku, dobrze jest zakupić ów mebel jeszcze w wieku przedszkolnym. Co ważne, aktualnie rynek oferuje tak szeroki wybór modeli biurek o  różnych konstrukcjach, że z łatwością można nabyć biurko dla dziecka, które „rośnie” wraz z maluchem. Dzięki temu nie ma potrzeby wydawania pieniędzy i nabywania mebla co kilka miesięcy – wystarczy odpowiednio ustawić wysokość biurka dla dziecka, aby pociecha mogła z niego bez przeszkód korzystać przez dłuższy czas.

Wzrost dziecka a wysokość biurka

Jeśli chodzi natomiast o taką kwestię, jak wysokość biurka a wzrost dziecka, to należy pamiętać, że mebel powinien być odpowiednio dopasowany do wielkości malucha, a przede wszystkim zasięgu jego rąk. Równie ważna jest głębokość blatu. W przypadku osób dorosłych przyjmuje się, że powinna ona wynosić ok. 80-90 cm. Jest to więc wartość stała, w przeciwieństwie do parametrów występujących w przypadku biurek dziecięcych. Należy na to zwrócić szczególną uwagę. W przypadku wyboru zbyt głębokiego blatu może się okazać, że uczeń będzie mógł sięgnąć zaledwie poza jego połowę. W rezultacie duża część biurka będzie niewykorzystana, choć sam mebel z pewnością zajmie sporo cennej przestrzeni w pokoju.

Co powinno posiadać biurko dla pierwszoklasisty?

Potrzeby dzieci, podobnie jak same pociechy, zmieniają się. Aby za nimi nadążyć i zawsze móc im sprostać, dobrze jest zdecydować się na biurko dla ucznia, które „rośnie i rozwija się” wraz z nim. Powinno to być więc biurko, w którym można dowolnie ustawiać wysokość mebla, a także szerokość blatu. To pozwoli na łatwe dopasowanie umeblowania do aktualnych potrzeb pociechy.

Jednakże same wymiary biurka dla dziecka to nie wszystko. Istotna jest też jego funkcjonalność. To szczególnie ważne w przypadku niedużych pomieszczeń, w których każdy centymetr przestrzeni jest cenny. Dlatego też warto wybrać model skonstruowany w taki sposób, aby był jak najbardziej użyteczny. Dobrze jest zdecydować się na wersje wyposażone w szafki albo szuflady, w których uczeń może schować i w razie potrzeby sięgnąć po przybory szkolne, podręczniki, zeszyty czy inne niezbędne akcesoria. Niektóre modele posiadają na blacie specjalne pojemniki na przybory szkolne. Inne mają natomiast wgłębienia, w które można włożyć owe przyborniki. Poza miejscem na ołówki, długopisy czy linijki, na biurku powinno znaleźć się też miejsce na niedużą lampkę.

Jak wybrać idealne biurko dla ucznia? Dobrze oszacuj potrzebną szerokość blatu

Wiemy już, jakie biurko dla dziecka wybrać pod względem wysokości czy funkcjonalności. A jak przedstawia się kwestia szerokości blatu? Ten parametr jest również bardzo istotny. Szerokość blatu powinna zależeć przede wszystkim od tego, do czego biurko ma służyć. Jeśli ma to być wyłącznie mebel do nauki, tj. pisania, czytania, rysowania i innych czynności szkolnych, to wystarczy mniejszy model, na którym zmieszczą się przede wszystkim podręczniki, zeszyty czy przybory szkolne. W przypadku starszych dzieci konieczne może być też umiejscowienie na biurku komputera albo laptopa. Na rynku dostępne są specjalne modele biurek pozwalające na wygodne położenie laptopa a także komputera stacjonarnego z monitorem i klawiaturą.