Fotowoltaika, a moc przyłączeniowa dla domu – co musisz wiedzieć!
Jeśli rozważasz montaż instalacji paneli fotowoltaicznych, warto, abyś w pierwszej kolejności oszacował potrzebną moc przyłączeniową dla domu. Jak podkreśla ekspert Sunday Polska: „Musi być ona adekwatna do zapotrzebowania na prąd różnych sprzętów, które masz w nim podłączone.”
Z tego artykułu dowiesz się: co to jest moc przyłączeniowa, jak prawidłowo obliczyć moc przyłączeniową, a także jak oszacować roczne zużycie prądu poszczególnych urządzeń.
Co to jest moc przyłączeniowa?
Moc przyłączeniowa to inaczej moc czynna, jaką może wprowadzać do sieci albo pobierać wybrany budynek. Zostaje ona dokładnie określona w umowie, która jest zawarta z Operatorem Systemu Dystrybucji, czyli inaczej dostawcą prądu. Wielkość mocy przyłączeniowej wyraża się w kilowatach i podaje w projekcie instalacji elektrycznej. Jak wyjaśnia ekspert Sunday: „Zapotrzebowanie przeciętnego domu jednorodzinnego to około 5 kW, zaś budynki ogrzewane z użyciem prądu albo wykorzystujące energię elektryczną celem podgrzewania wody potrzebują nawet 10 kW.” Co jednak musisz zrobić, kiedy nie wiesz jakie zapotrzebowanie na energię ma Twój dom? Możesz na szczęście w paru krokach oszacować odpowiednią ilość kW.
Jak obliczyć moc przyłączeniową dla domu?
Po pierwsze, musisz być zorientowany w tematyce mocy urządzeń, które posiadasz we własnym domu. Powinieneś zdawać sobie sprawę, iż płyta kuchenna, piekarnik elektryczny i urządzenia grzewcze, chociaż z pewnością wyglądają na nowoczesne i tak pobierają dużo mocy. Miarą pobranej energii jest kilowatogodzina (kWh). 1 kWh to ilość energii, którą zużywa konkretne urządzenie mające moc 1 kW w ciągu pełnej godziny. Jednostka W oznacza Wat. 1 kW to 1000 W. Za każdym razem powinieneś zapoznać się z treścią zawartą na tabliczce znamionowej urządzenia. Znajdziesz tam bardzo dokładnie określoną moc.
Moc przyłączeniową obliczysz dzięki niżej opisanemu wzorowi:
Ekspert Sunday Polska podkreśla, że jeśli planujesz instalację fotowoltaiki w domu jednorodzinnym, powinieneś zweryfikować moc przyłączeniową obiektu. Dla swoich klientów robią to m.in. specjaliści Sunday Polska – podczas pierwszej konsultacji i to całkowicie bezpłatnie! Jest to część audytu fotowoltaicznego, który poprzedza montaż paneli fotowoltaicznych. Doradca Sunday Polska wskaże, czy moc przyłączeniowa obiektu jest adekwatna do wielkości planowanej instalacji fotowoltaicznej. Jeśli jednak jesteś ciekawski i samodzielnie chcesz dowiedzieć się jaka moc instalacji jest rekomendowana dla Twojego domu jednorodzinnego, skorzystaj z tego wzoru:
Zużycie prądu = [Moc urządzenia (kW) x Czas pracy/1 dzień] x 365 (liczba dni w roku)
Na podstawie:
moc urządzenia (kW) * czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)
Wynik, który otrzymasz będzie odpowiadał zapotrzebowaniu rocznemu na prąd dla wybranego urządzenia. Kiedy już dodasz do siebie wszystkie wartości zużycia energii elektrycznej dla wybranych sprzętów, otrzymasz wartość, która będzie odpowiadać zapotrzebowaniu Twojego domu na energię elektryczną w skali roku. Z kolei, poniższy wzór podpowie Ci, jakiej mocy instalacji fotowoltaicznej potrzebujesz.
- Moc instalacji [kWp] = [(Ek x a) + (Ek x b)/ opust ] / uzysk
- Ek – ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku [kWh]
- a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
- b – procentowy udział ilości energii, która została oddana do sieci [%]
- opust – do 10 kW 0,8, powyżej tej wartości 0,7
- a + b = 100%
- uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]
Obliczanie zużycia prądu przez poszczególne sprzęty
Nie każde urządzenie będzie zużywać taką samą ilość energii elektrycznej. Celem wyliczenia poboru prądu, musisz sprawdzić moc wybranego urządzenia. Wartość ta jest zawsze wyrażona w watach. Znajdziesz ją na tabliczce znamionowej i na opakowaniu danego produktu.
Sprawdź, jak długo pracują wybrane urządzenia w domu
Żebyś mógł sprawdzić, które spośród urządzeń w Twoim domu zużywa największą ilość energii, musisz zorientować się również, ile czasu poszczególne sprzęty pracują w ciągu całego dnia:
- Czy zdarza się tak, że telewizor pozostaje włączony, pomimo tego, iż nikt go w tym czasie nie ogląda?
- Czy zmywarka nie pracuje zbyt często?
- Ile zajmuje Ci sprzątanie domu i odkurzenie wszystkich pomieszczeń?
Przygotowanie listy, która będzie weryfikować Twoje nawyki, pozwoli Ci na zmniejszenie zużycia prądu i wyeliminowanie nieodpowiednich nawyków.
Klasa energetyczna urządzenia
Firmy produkujące sprzęt AGD i RTV oferują własne produkty w różnorodnych klasach energetycznych. Są one przede wszystkim warunkiem energooszczędności wybranego urządzenia. Klasę energetyczną oznacza kolejnymi literami alfabetu- od ‘A’ do ‘G’, gdzie ‘A’ oznacza najwyższą klasę energetyczną, zaś ‘G’- najniższą. Trzeba podkreślić w tym przypadku, iż praca urządzenia mającego wysoką klasę energooszczędności może być dłuższa (na przykład cykl prania może być dłuższy, niż w wypadku urządzeń mających niszą klasę energetyczną).
Zużywanie energii a jej koszty – wzór
Abyś mógł określić zużycie energii elektrycznej wybranego urządzenia, musisz brać pod uwagę kilka ważnych kwestii. Celem wykonania obliczeń w zakresie zużycia prądu, potrzebujesz poniższego wzoru:
- moc danego urządzenia (wyrażona w kW) x czas używania sprzętu (wyrażony w h) = ilość zużywanej energii (wyrażona w kWh)
Przykład zużycia energii elektrycznej dla odkurzacza o klasie energetycznej A:
- Zakładana moc wymienionego odkurzacza to 620 Wat (620 Wat/1000 = 0,62 kW):
- 0,62 kW x 0,5 h = 0,31 kWh
Żebyś mógł sprawdzić, ile będziesz musiał zapłacić za 30 – minutowe odkurzanie, potrzebujesz niżej opisanego wzoru:
- ilość zużytych kWh x stawka za energię elektryczną = koszty zużycia prądu przez wybrane urządzenie
Podstawiając zatem dane:
- 0,31 kWh x 0,61 zł/kWh = 0,19 zł
Koszt na pierwszy rzut oka wydaje się niewielki, dlatego pokażemy Ci to w skali miesięcznej:
- Koszty (wyrażone w zł) = moc (w kW) x liczba godzin pracy urządzeń x stawka za energię elektryczną
Podstawiając zatem dane:
- x (zł) = 0,62 kW x (3 razy w tygodniu x 0,5h x 4 tygodnie) x 0,61 (zł/kWh) średniej ceny prądu operatora
- x = 2,27 zł / miesiąc
Rocznie będziesz musiał ponieść koszty rzędu 27,24 zł za 30 – minutowe odkurzanie trzy razy w każdym tygodniu.
Zadaj pytanie ekspertowi Sunday Polska
Jeśli szukasz szczegółowych informacji dotyczących montażu instalacji fotowoltaicznej, najlepiej, jeśli skonsultujesz się w tej sprawie z ekspertem. Zadzwoń lub napisz do Sunday Polska, nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.