Futon – japoński sposób na zdrowy sen

futon

Byle jak, byle gdzie… takie spanie to byle jaki odpoczynek. To, co w zachodniej kulturze traktowane jest często po macoszemu, w Japonii się kultywuje. Sen, jak każda inna czynność, wymaga tam… uwagi i perfekcji. Niezbędny jest także dobry materac – futon.

Relaks ma być w pełni relaksem, nie łączy się go z oglądaniem telewizji czy na przykład pracą z laptopem w łóżku. Perfekcyjne powinny być warunki do spania – tylko wtedy sen może być zdrowy i prawdziwie regenerujący dla organizmu. Liczy się wszystko – od koloru ścian, poprzez temperaturę i wilgotność powietrza we wnętrzu, na rodzaju pościeli kończąc. Sercem japońskiej sypialni jest jednak futon – absolutnie niezwyczajny materac do spania.

Co to jest futon i jak się śpi na takim materacu?

Futon to podstawa tradycyjnego, japońskiego posłania – dość cienki (ok. 8 cm) i niezbyt miękki materac z charakterystycznym pikowaniem, wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów, przeznaczony do układania go na podłodze – na specjalnej macie zrobionej ze słomy ryżowej. Taki sposób spania ma wiele zalet. 

Futon sprzyja kręgosłupowi, ułatwia rozluźnienie mięśni podczas snu, nie uczula i jest całkowicie przyjazny dla skóry. Jego ekologiczne wypełnienie i bawełniane pokrycie sprawiają, że materac jest temperaturowo optymalny dla ciała – zarówno podczas ciepłej, jak i zimnej nocy. Nie bez znaczenia jest również tatami, czyli mata, na której układa się futon. Ona zapewnia materacowi (a tym samym i jego użytkownikowi) odpowiednią cyrkulację powietrza, a do tego pochłania wilgoć i trujący dwutlenek węgla obecny w powietrzu – w sypialni. Koneserzy japońskiego sposobu na sen doceniają też charakterystyczny zapach słomy, który nasuwa przyjemne i bardzo relaksujące skojarzenia z wonią łąki latem.

Są też inne profity. Tradycyjny futon składa się na dzień. Materac można zrolować i schować lub uformować z niego na przykład siedzisko, co pozwala zyskać więcej przestrzeni we wnętrzu i bardziej praktycznie wykorzystywać dostępne wyposażenie.

Jaki futon wybrać oraz gdzie i jak go kupić?

Fani klasycznego japońskiego sposobu spania mogą postawić na tradycyjny – bezsprężynowy futon i tatami w sypialni urządzonej w stylu japońskim czy skandynawskim. Jeśli natomiast ktoś nie jest fanem spania na podłodze i/lub woli materace trochę grubsze i nieco mniej twarde, powinien zdecydować się na futon w wariancie zachodnim – oczywiście także bez sprężyn, ale za to z dodatkową warstwą bawełny, lateksu, pianki, wyściółki kokosowej lub konopnej. To opcja bardziej miękka i elastyczna, której można używać nie tylko na macie, ale także na przykład ze specjalnym stelażem. Takie łóżko – futon jest również wygodne i zapewnia zdrowy sen, a do tego fantastycznie prezentuje się w różnych aranżacjach – między innymi w tak popularnym ostatnio stylu – japandi, który jest genialnym połączeniem cech wystroju scandi i japońskiego.

Kiedy wiadomo już, jaki futon wybrać, warto przejrzeć dostępne na rynku futony, by ostatecznie zdecydować o szczegółach (wielkość, kolor etc.). A gdzie kupić futon? Materac można – rzecz jasna – zamówić przez Internet, jednak – o ile tylko jest taka opcja – dobrze „przymierzyć się” do niego także osobiście. Salon z oryginalnymi futonami znajduje się w Łodzi. Specjaliści od zdrowego snu i japońskich posłań serdecznie zapraszają i zachęcają, aby na własnej skórze przekonać się, jak jakość spania przekłada się na komfort życia. 

Dodaj komentarz