Grzejniki panelowe – modne rozwiązanie do nowoczesnego wnętrza

Najpopularniejsze kaloryfery, jakie są dziś montowane w polskich domach, to grzejniki panelowe, które możemy też nazywać płytowymi. Zastąpiły one ciężkie grzejniki żeberkowe. Jakie są rodzaje oraz właściwości kaloryferów panelowych?
Właściwości grzejników panelowych
W sklepach możemy najczęściej spotkać warianty grzejników panelowych składające się z jednej, dwóch lub trzech płyt. Lakierowane są metodą kataforezy i napylania, co daje bardzo wysoką trwałość białej farbie- nawet w wysokiej temperaturze nie zacznie pękać. Dzięki temu nigdy nie doświadczymy tego, co działo się w przypadku grzejników żeberkowych, czyli brzydkiej, odpryskującej farby. Kaloryfery panelowe, jakie kupimy do domu, na przykład grzejniki Diamond, będą zawsze białe i lśniące.
Rodzaje grzejników panelowych
Na rynku dostępne są dwa rodzaje grzejników płytowych- pionowe i poziome. Zalecane jest, aby kaloryfery były umieszczone pod parapetem okna, dlatego w większości przypadków sprawdzą się grzejniki poziome. Wtedy ciepło lepiej rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Inaczej sprawa ma się w wyjątkowych sytuacjach- na przykład, kiedy posiadamy w domu okno panoramiczne. W takim wypadku należy zakupić grzejniki pionowe i umieścić je na ścianach bocznych.
Jaki jest koszt grzejników panelowych?
Na cenę kaloryfera wpływa nie tylko jego rozmiar, ale również wygląd. Grzejniki panelowe składające się z dwóch płyt w standardowym rozmiarze, takie jak grzejniki Diamond, są dostępne już za nieco ponad trzysta złotych. Z kolei gładki, dekoracyjny model o takim samym wymiarze to wydatek rzędu 700-800 złotych. Chcąc posiadać kaloryfery dopasowane do koloru ścian, podłogi lub płytek w łazience, musimy liczyć się z większym wydatkiem.
Konserwacja grzejników panelowych
Każda rzecz w naszym mieszkaniu musi być sprawdzana pod kątem działania oraz czystości, aby przedłużyć jej żywotność i w razie potrzeby można było zapobiec awariom. Na szczęście konserwacja kaloryferów płytowych nie jest skomplikowana. Zewnętrzne osłony grzejników należy co jakiś czas przecierać wilgotną, miękką szmatką. Dobrym nawykiem jest zdejmowanie zewnętrznych pokryw raz lub dwa razy w roku i czyszczenie wnętrza kaloryfera. Na rynku dostępne są specjalne szczotki do usuwania kurzu z grzejników.
Stare kaloryfery żeberkowe odchodzą do lamusa. Standardem w nowych mieszkaniach są estetyczne i funkcjonalne grzejniki panelowe. Bardzo szybko się nagrzewają, a ich wygląd pozwala zamontować je i w mieszkaniu, i w biurze. To bardzo uniwersalne urządzenia w przystępnych cenach.