Jakie działki kwalifikują się do montażu przydomowej oczyszczalni?
Jednym z ważniejszych etapów budowy domu jednorodzinnego jest wybór instalacji przeznaczonej do odprowadzania ścieków. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednak na popularności coraz bardziej zyskuje montaż przydomowej oczyszczalni. Zastanawiając się nad takim rozwiązaniem, trzeba wiedzieć, że nie w każdym przypadku jej montaż będzie możliwy. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule omówimy warunki, które musi spełniać działka, aby można było na niej zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków.
Co stanowią przepisy na temat budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?
Niskie koszty eksploatacyjne, bezobsługowe działanie czy ekologia to czynniki, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w budowę przydomowej oczyszczalni biologicznej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niezbędne jest spełnienie określonych warunków, aby montaż był możliwy, a oczyszczalnia była funkcjonalna. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności dobrze się zapoznać z przepisami.
Na budowę przydomowej oczyszczalni nie można się zdecydować, jeśli teren został objęty siecią kanalizacyjną. Możliwość takiej inwestycji jest też uzależniona od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo lokalnych regulacji z zakresu ochrony i bezpieczeństwa środowiska. Kolejną kwestią jest pozwolenie na budowę. O takim wymogu mówimy w sytuacji, w której przepustowość jest większa niż 7,5 m3 (w przypadku instalacji, których przepustowość będzie oscylować w granicach tej wartości, wystarczy zgłosić inwestycję w urzędzie powiatowym).
Jakie warunki terenowe trzeba spełnić, aby zainstalować oczyszczalnię ścieków na działce?
Kwestie prawne są jednymi z ważniejszych, które trzeba spełnić, aby móc zdecydować się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków na działce. Jednak oprócz tego niezwykle istotne są też wymogi lokalizacyjne i terenowe. O to, jak wyglądają te zasady w praktyce, spytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z firmy zajmującej się oczyszczalniami i szambami ekologicznymi w Łodzi, który powiedział nam:
– Decydując się na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków, trzeba mieć na uwadze, że konieczne jest spełnienie kilku warunków dotyczących wymaganych odległości. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że odległość przewodu rozsączającego od studni musi wynosić co najmniej 30 metrów, a wylotów wentylacyjnych od okien i drzwi budynku mieszkalnego 5 metrów. Poza tym system musi znajdować się 1 metr od kabli telekomunikacyjnych, 0,8 metra od przewodów elektrycznych, 3 metry od trzew oraz 1,5 metra od linii gazowych i wodociągu. W praktyce oznacza to, że oczyszczalnia może zostać zamontowana przede wszystkim na nieco większych działkach, dlatego przed podjęciem decyzji trzeba zweryfikować, czy warunki terenowe zostały spełnione.