Ile kosztuje remont mieszkania po zalaniu
Zalanie mieszkania to bez wątpienia nieprzyjemny incydent, który wiąże się ze sporymi stratami materialnymi. Odnowienie zalanych pomieszczeń nierzadko przekracza ogromne kwoty. Sprzątanie po zalaniu to jest oczywiście pierwszy etap zawiązany z usuwanie szkód po awarii kanalizacji.
Mam ubezpieczony dom, czy to wystarczy?
Często okazuje się, że ubezpieczenie nie pokrywa kosztów za powstałe szkody, a poszkodowany zostaje sam ze swoim problem. Oczywiście, jeśli do zalania nie doszło z naszej winy, to sąsiad jest zobowiązany pokryć nam wszystkie koszty remontu. Jeszcze gorzej, kiedy to my jesteśmy winni zalania czyjegoś lokum. Czasami konieczny jest tylko remont łazienki, w innym przypadku należy przeprowadzić remont sufitu w kuchni, a nawet całego mieszkania. Ile konkretnie kosztuje remont mieszkania i jakie czynności należy wykonać po zalaniu? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są koszty remontu mieszkania i czy jest jakaś alternatywa, by ograniczyć te wydatki.
Czynniki wpływające na koszt remontu mieszkania
Na koszt remontu mieszkania wpływ ma wiele czynników. Fakt, czy zdecydujemy się na materiały budowlane i wykończeniowe ze średniej półki cenowej, czy sięgniemy po wysoki standard wykończenia, ma niebagatelne znaczenie na finalną wysokość inwestycji. Dużo zależy także od tego, co zostało uszkodzone i jakie czynności należy podjąć, by przywrócić mieszkanie do stanu sprzed zalania. Najczęściej należy uwzględnić takie etapy jak:
- sprzątanie mieszkania po zalaniu i wykonanie dezynfekcji;
- zakup materiałów budowlanych;
- nowe tynki i powłoki malarskie;
- osuszanie mokrych ścian;
- malowanie;
- naprawa części podłogi;
- wymiana framugi drzwi, a czasami i okna;
- zatrudnienie specjalistów i koszt robocizny.
Ile kosztuje gruntowny remont mieszkania po zalaniu do 50 m²?
Zalane mieszkanie to nieprzyjemny widok. Często mamy do czynienia z mokrą ścianą powierzchnia sufitu nadaje się do remontu. Co więcej? Możemy zauważyć zacieki na tapetach i suficie, a zniszczenia przekraczają często zakres obowiązującego ubezpieczenia.
Czy dużo kosztuje remont mieszkania o powierzchni 50 m²? Wielkość mieszkania oczywiście ma spory wpływ na koszt remontu mieszkania. Dużo zależy również od tego, ile pomieszczeń zostało zalanych. Do zalań dochodzi najczęściej w łazienkach, dlatego też pod uwagę należy wziąć wykończenie łazienki, czyli skucie płytek na ścianach, demontaż podłogi. Wszystko komplikuje się w momencie, gdy wszystkie pomieszczenia zostają uszkodzone i konieczne jest osuszanie i generalny remont mieszkania. Jeśli straty nie są duże, remont mieszkania może Cię wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku nowego budynku, gdzie doszło do zalania parkietów drewnianych i mebli, starty mogą sięgnąć nawet 200 tys. złotych.
Dom w stanie deweloperskim, który został zalany. Rozpacz i łzy przez pierwszym zamieszkaniem.
Po awarii kanalizacji w budynku w stanie deweloperskim trudno jednoznacznie jest określić konkretne kwoty za usunięcie szkód po zalaniu. Sam koszt remontu mieszkania, w którym do zniszczeń doszło w salonie o metrażu około 23 m² i sąsiadującej sypialni o wielkości 11 m² może wynieść od 30 do nawet 50 tys. złotych! Kiedy doliczymy do tego koszt odnowienia pokoju i łazienki, finalna inwestycja w remont mieszkania o wielkości 50 m² może sięgnąć nawet 70 tys. złotych. Oczywiście sporo zależy od wybranych materiałów budowlanych.
Problem pojawia się, kiedy zalane zostało mieszkanie sąsiada. W momencie, gdy mieszkanie sąsiada posiada wysoki standard wykończenia, ostateczna cena za renowację zalanego mieszkania może wynieść nas nawet 100 tys. złotych.
Odświeżenie pomieszczeń po zalaniu. Ile bierze fachowiec za wykończenie mieszkania 60 m²?
Jak dużo kosztuje remont mieszkania o powierzchni 60 m²? Tak jak wspominaliśmy zalanie mieszkania to spory wydatek, dużo jednak zależy od zaistniałych strat i tego, co należy wykonać, aby lokum przywrócić do użytku. Remont mieszkania o wielkości 60 m² może wynieść niewiele więcej ponad to, co zapłacimy w przypadku odświeżenia lokalu o powierzchni 50 m². Czasami, w zależności od zniszczeń, ostateczna cena może różnić się o kilka albo kilkanaście tysięcy złotych.
Remont mieszkania. Skąd są różnice w cenach?
Warto wiedzieć, że ceny za remont mieszkania mogą się różnić i w dużych miastach mogą być nieco wyższe, niż w mniejszych miejscowościach. Zalanie domu może wiązać się z większymi kosztami w woj. mazowieckim, a nieco mniejszymi w lubelskim czy podlaskim. Związane jest to m.in. z różnymi zarobkami w różnych zakątkach Polski, a także z innym poziomem rozwoju ekonomicznego.
Wielkość mieszkania, a koszty remontu
Koszty remontu mieszkania są uzależnione także od wielkości mieszkania. Dla przykładu za odświeżenie mieszkania w bloku o metrażu ok. 40 m² zapłacimy mniej niż w przypadku renowacji ekskluzywnego apartamentu w nowoczesnym wieżowcu. Ogromny wpływ na ostateczny koszt ma standard mieszkania, w którym chcemy je wykończyć. Za materiały ze średniej półki cenowej możemy zapłacić nieco więcej od tych z niższej, które często dostępne są w marketach budowlanych w atrakcyjnych cenach. Nie zapominaj jednak, że często cena idzie w parze z jakością.
Remontu zalanego sufitu. Na jaki koszt robocizny należy się przygotować?
Wiesz, ile kosztuje remont mieszkania i od czego zależy wysokość cen. Na jaki jednak wydatek należy się przygotować, jeśli zalanie mieszkania obejmuje tylko sufit? Za samą likwidację pęknięć i uszkodzeń na suficie na skutek wilgoci zapłacisz od 11 do 15 zł/m². Z kolei malowanie sufitu to wydatek mniej więcej od 13 do 20 zł za m². Tutaj oczywiście nie ma jednej sztywnej reguły, a za remont zalanego sufitu zapłacisz od kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od jego powierzchni i wielkości zniszczeń. Dodatkowo należy uwzględnić osuszanie budynku, a to może być już dość spory wydatek.
Zalanie mieszkania, a remont. Ceny usług budowlanych
Generalny remont mieszkania to nie tylko zakup materiałów budowlanych i potrzebny produktów, ale i oczywiście koszty, jakie trzeba przeznaczyć na ekipę remontową. Stawki za remont, podobnie jak ceny za materiały w ostatnim czasie mocno wzrosły.
Inflacja szaleje dosłownie wszędzie, także w branży usług remontowo — budowlanych. Za lepszej jakości preparat gruntujący zapłacimy mniej więcej 12 zł za 1 kg. Uwzględniając konieczne etapy prac remontowych w trakcie remontu mieszkania, należy uwzględnić następujące usługi:
- usuwanie tapet w cenie od 8 do 11 zł/m²;
- gruntowanie ścian to wydatek od 4 do 6 zł/m²;
- kucie ściany w cenie od 41 do 59 zł/m² – najtaniej będzie w woj. opolskim, najwięcej zapłacimy na Mazowszu;
- gipsowanie ścian to wydatek mniej więcej od 31 do 41 zł/m²;
- malowanie sufitu i malowanie ścian to koszt 13 –18 zł;
- układanie płytek w cenie od 82 do 106 zł;
- wymiana podłogi to koszt 28–38 zł/m² za samo położenie paneli;
- montaż sufitu podwieszanego to inwestycja 125 zł/m² do 149 zł/m² w stolicy.
Generalny remont mieszkania czy sprzątanie po zalaniu? Jak zachować oszczędności i uniknąć prac remontowych?
Jak widzisz, ceny remontu mieszkania mogą być naprawdę wysokie. W niektórych sytuacjach mogą one wynieść praktycznie tyle, co zakup mieszkania w stanie deweloperskim! Inwestycja remontu mieszkania to nie tylko malowanie ścian i wymiana podłogi, ale i zakup potrzebnych materiałów i koszty za robociznę. Dlatego zalanie domu czy mieszkania to ogromny stres i spora inwestycja. A przecież w życiu prywatnym szukamy jednak oszczędności, a nie dodatkowych wydatków. Czy remontu mieszkania da się uniknąć?
Sprzątanie po zalaniu z rzetelną firmą sprzątającą
Kastelnik to firma doświadczona w usuwaniu szkód po zalaniu wodą. W każdym oddziale firmy, na terenie całego kraju, klienci mogą zamówić sprzątanie po zalaniu, które zazwyczaj poprzedzone jest bezpłatną wyceną. W ofercie jest również kilka innych usług tj. osuszanie mokrych ścian, dekontaminacja skażonych powierzchni lub utylizacja zniszczonego mienia. Warto sięgnąć po pomoc rzetelnej firmy i nie robić wszystkiego na własną rękę.