Pługi – nowoczesny sposób na tradycyjne prace rolnicze

pługi

Kiedy starożytni ludzie zaczęli sadzić rośliny, potrzebowali praktycznej metody obracania gleby. Nie posiadali jednak naprawdę skutecznego narzędzia przypominającego pługi, których używamy współcześnie. Dopiero w połowie XIX wieku opatentowane zostało rozwiązanie w postaci stalowego odlewanego pługu, nazywanego „pługiem polnym”. Pługi to jedne z najstarszych narzędzi rolniczych, które na przestrzeni wieków przeszły niezwykłą ewolucję. Wszystko zaczęło się w starożytności od sochy zaprzężonej do ciągnących je wołów, przez szereg prostych i prymitywnych pługów po nowoczesne maszyny do orki. W przeszłości orka była wymagającą i pracochłonną praktyką rolniczą. Jednak dzisiejsi rolnicy mają możliwość wyboru między różnymi typami pługów i ulepszonymi maszynami rolniczymi. Dzięki nowoczesnym maszynom rolniczym rolnik może po prostu usiąść w ciągniku, pozostawiając resztę technologii.

Do czego służą pługi rolnicze?

Powszechnie stosowane pługi są podstawowymi narzędziami rolniczymi od początku działalności rolniczej. To znane wszystkim narzędzie rolnicze służy do obracania i rozdrabniania gleby w celu zakopania resztek pożniwnych i zwalczania chwastów. Innymi słowy, pług jest podstawowym narzędziem uprawowym do otwierania i spulchniania gleby. Początkowo używano pługów drewnianych. Ale pług zaczął być wykonany z żelaza wraz z rewolucją technologii.

Pług i brona są narzędziami rolniczymi używanymi do przygotowania gleby. W dalszej części omówimy ich rodzaje, komponenty, zalety i popularne modele. Ludzie zawsze mają pytanie, dlaczego powinniśmy używać brony, gdy używamy pługa do przygotowania gleby. Ale nie wiedzą, że oba narzędzia mają różne zastosowania. Pług jest podstawowym narzędziem do uprawy roli, podczas gdy brona służy do wtórnej uprawy roli.

Czym różnią się pługi od bron?

Operacje orki są wykonywane w celu usunięcia resztek pożniwnych ostatniej zebranej uprawy i chwastów. I jest to podstawowa operacja do uprawy każdej rośliny na polu. Ponadto pługi są narzędziami rolniczymi, które uprawiają ziemię na większą głębokość niż brony. Z tego powodu po operacji pozostawiają grudki gleby. Od czasu wynalezienia pługi przeszły wiele zmian, podobnie jak metody, których używamy do ich ciągnięcia. Obecnie do ramy często przymocowanych jest wiele lemieszy, aby pokryć większy obszar, a do wyboru są różne typy pługów ciągnikowych. Poniżej znajdziesz różne rodzaje pługów ciągnikowych i sposób ich użytkowania.

Pługi z odkładnicą

Pługi odkładnicowe do ciągników ogrodniczych wykorzystują tradycyjny lemiesz. Trudno ulepszyć coś, co działa tak wydajnie. Pługi z odkładnicą mają duży lemiesz z zakrzywioną górną krawędzią. Ciągnięty po ziemi przez traktor wgryza się głęboko w ziemię, ścinając rząd, obracając ziemię i jednocześnie napowietrzając glebę, pozostawiając koryto do sadzenia z kopcem luźnej, napowietrzonej gleby Strona. Jeśli rozsiewasz nawóz przed orką, jest on w tym czasie mieszany z glebą.

Odwracalne pługi ogrodowe

Podobnie jak w przypadku pługów z odkładnicą, pługi obrotowe wykorzystują dwa lub więcej lemieszy, aby pokryć większą powierzchnię ziemi. Każde ostrze robi jedną bruzdę. Ostrza są montowane tyłem do siebie, przy czym jeden zestaw jest ustawiony tak, aby obracać ziemię w prawo, a drugi w celu obracania ziemi w lewo. Jednorazowo używany jest jeden lemiesz lub zestaw lemieszy, a na końcu rzędu zestawy pługów są zamieniane. Dzięki temu bruzdy są rozmieszczone równomiernie i operator może pracować od końca do końca w dowolnym kierunku.

Pługi dłutowe są zwykle używane do uprawy gleby w celu lepszej ochrony. Opierają się na zakrzywionym trzonie, który penetruje glebę bez kopania jej i obracania. Pługi dłutowe do ciągników ogrodniczych są dostępne w różnych szerokościach i mogą być proste lub skręcone.

Pługi talerzowe

Pługi talerzowe to rzędy wklęsłych stalowych talerzy, które obracają się podczas ciągnięcia. Najczęściej pługi talerzowe do ciągników służą do orki wyjątkowo twardej lub lepkiej gleby. Bardzo dobrze sprawdzają się na nierównym terenie lub do orania pola z twardym ścierniskiem pozostawionym przez kombajn. Pługi służą do rozdrabniania gleby pod warstwą twardego gruntu bez obracania gleby i podnoszenia jej na górę. To uprawia i napowietrza glebę, aby stworzyć drenaż.