Ile pokojów powinno być w małym domu?

projekty małych domów

Planując budowę małego domu, idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego projektu. Wykonany przez doświadczonego architekta w pełni zaspokoi nasze oczekiwania i wymagania. Tak naprawdę nie liczy się wielkość domu, a jego funkcjonalność. Rozsądne zagospodarowanie powierzchnią umożliwia również dokonanie zmian w przyszłości na tym samym metrażu lub rozbudowę całego domu.

Funkcjonalność małego domu

Porównując gotowe projekty domów, jesteśmy w stanie wybrać ten najbardziej odpowiedni dla nas. Dzięki temu, że widzimy różne rozwiązania zaplanowane na tej samej powierzchni, możemy ocenić, które dla nas i naszej rodziny jest optymalne. Jedno jest pewne, każdy projekt ma za zadanie wydobyć z małej powierzchni jak najwięcej funkcjonalności. Co to oznacza w praktyce?

Skoro mieszkanie o powierzchni 70-100 m2 jest wystarczającym rozwiązaniem dla czteroosobowej rodziny, to tym bardziej dom, z pięknym ogrodem, o takim metrażu spełni wszystkie  oczekiwania. Na wspomnianej  powierzchni zdecydowanie da się rozmieścić pokój dzienny z kuchnią (lub mogą to być dwa osobne pomieszczenia), przynajmniej jedną łazienkę i sypialnie, których liczba zależy od ilości domowników. Bardzo często projekty zawierają podział jednej łazienki na dwa osobne pomieszczenia: małą toaletę i drugi większy salon kąpielowy. Brzmi to dość nieprawdopodobnie, ale projektanci z doświadczenia wiedzą, że w domu jednorodzinnym jedna łazienka może być problematyczna. Gotowe projekty domów często zawierają jako osobne pomieszczenie garderobę. Dzięki niemu nie musimy wykorzystywać metrażu z pokoju czy przedpokoju na szafy wnękowe. Ponadto istotną rolę odgrywa także pomieszczenie gospodarcze, kiedyś nazywane spiżarnią. W niektórych planach pojawia się w sąsiedztwie kuchni, a w innych bliżej kotłowni, której też nie może zabraknąć.

Jeden pokój – kilka funkcji

Gotowy projekt małego domu może wykroczyć poza zaspokojenie podstawowych potrzeb. Czasami plany domu umożliwiają łączenie kliku funkcji w jednym miejscu. Zdarza się, że  np. gabinet jest aneksem pokoju dziennego lub sypialni, w przedpokoju projektuje się kącik relaksu z wygodnym fotelem i małą biblioteką. Projektanci w swoich szkicach przedstawiają też różne rozwiązania dotyczące pokojów dziecinnych. Przeważnie każde dziecko ma osobną sypialnię, ale część rodzin preferuje rozwiązanie innego typu. Projekty małych domów, w których jeden pokój zaplanowany jest dla dwójki dzieci, drugi dziecinny pokój przedstawiany jest jako bawialnia, miejsce do rozrywki dla najmłodszych. 

Jak widać mały dom może idealnie spełniać oczekiwania rodziny. Przeglądając gotowe projekty domów, na pewno natkniemy się na taki, który odpowiada naszym potrzebom i stylowi życia, jaki prowadzimy. Dzięki skorzystaniu z gotowych rozwiązań mamy poczucie bezpieczeństwa, że nie pominiemy żadnej istotnej kwestii przy planowaniu i budowie naszego domu.