Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu?

ogrodzenia

Ogrodzenie domu jest z jednej strony jego wizytówką, a z drugiej „wisienką na torcie” całej aranżacji przydomowej przestrzeni. Dlatego warto zadbać o to, aby pasowało do stylu posesji – powinno harmonizować z tym, jak prezentuje się budynek. Na co zwrócić uwagę, aby oba elementy ze sobą współgrały? Oto kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę.

Czy ogrodzenie domu zawsze musi współgrać z budynkiem?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: tak. Każda osoba może mieć inne preferencje estetyczne, jednak kiedy styl, w jakim wykonane jest ogrodzenie nowoczesnego domu, zupełnie „gryzie się” z samym budynkiem, przekłada się to negatywnie na wizualny charakter całej posesji, a poza tym… sami mieszkańcy mogą się źle czuć w takim miejscu. Dlatego zanim wybierzesz ogrodzenie wokół domu, przyjrzyj się dobrze budynkowi i zastanów, co będzie z nimi dobrze współgrało. 

Dziś opcji do wyboru jest tak wiele, że znajdziesz idealne rozwiązanie, bez względu na to, jaka estetyka jest Ci najbliższa.

Jak dobrać ogrodzenie do domu? Najważniejsze elementy

Względy, pod którymi ogrodzenie domu musi współgrać z samym budynkiem, to:

  • kształt i orientacja (pozioma lub pionowa),
  • wysokość,
  • kolorystyka,
  • styl.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych czynników.

Ogrodzenie przed domem – dobór kształtu

W kwestii kształtu warto zwrócić przede wszystkim uwagę na „kierunek” w jakim będą zwrócone przęsła ogrodzenia. Czy powinny mieć orientację wertykalną, czy horyzontalną. Jak podjąć decyzję?

  • Pionowe ogrodzenie domu bardziej pasuje do „strzelistych” budynków, a więc takich z dwuspadowym dachem, które mają więcej niż jedno piętro.
  • Jeśli budynek ma prostą i bardziej płaską, a zarazem rozłożystą bryłę, panelowe przęsła o orientacji poziomej to dobry pomysł na ogrodzenie domu.

Ogrodzenie przed domem – jaka wysokość?

W przypadku wysokości warto rozważyć dwie kwestie. Pierwsza to wysokość zabudowań. Wysokie ogrodzenie wokół domu parterowego może zupełnie przysłonić posesję. Czy chcesz uzyskać taki efekt? Jeśli nie, postaw na nieco niższy płot. 

Druga sprawa to bezpieczeństwo. Jeżeli budynek znajduje się z dala od innych, a okolica stwarza ryzyko włamania, wyższe przęsła mogą być bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Jakie ogrodzenie domu – kolorystyka

W kwestii koloru ogrodzenia istnieją dwie „szkoły” – wyjaśnia ekspert z firmy Płotex. – Jedna mówi o dopasowaniu kolorystyki do odcienia elewacji budynku (nie musi być dokładnie taki sam, ale powinien z nim dobrze harmonizować), a druga o jej dostosowaniu do tonacji stolarki drzwiowej i okiennej. Pierwsze rozwiązanie jest wykorzystywane chętniej, choć najczęściej klienci decydują się po prostu na neutralne kolory, np. szarości, beże, brązy czy antracyt – dodaje. Szerokie możliwości wyboru daje zastosowanie techniki malowania proszkowego przez producentów – dzięki niej płot może przybrać dowolny odcień z palety RAL.

Ładne ogrodzenie domu – styl

W kwestii stylu również warto zadbać o harmonię. Jeśli budynek jest utrzymany w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, takie też powinno być jego ogrodzenie. Do obiektu w stylu pałacowym można dobrać bardziej wymyślne ogrodzenie kute czy z kamienia łupanego, a do drewnianego domku w klimatach skandynawskich – konstrukcję z przęsłami drewnianymi. To, oczywiście, tylko kilka przykładów.

Jak widać, klient stoi przed trudną decyzją. Warto dokonać wyboru przy wsparciu specjalistów – mogą oni przygotować wizualizacje, które ułatwią wyobrażenie sobie, jak konkretne ogrodzenie będzie wyglądało na posesji. Skorzystanie z takiej pomocy z pewnością się opłaci i pozwoli uniknąć zawodu spowodowanego nietrafionym wyborem! Poznaj ogrodzenia tworzone przez Płotex (https://plotex.net.pl/)