Kupno czy wynajem mieszkania – co się opłaca?

kupno czy wynajem mieszkania

Marzenie o kupnie własnego mieszkania dotyczy większości młodych ludzi. Posiadanie nieruchomości na własność daje poczucie przynależności do danego miejsca oraz jest dobrym sposobem na lokatę pieniędzy. Z drugiej strony, współcześnie istotne znaczenie ma mobilność oraz gotowość do relokacji. Wynajmowanie mieszkania oraz częste przeprowadzki to również popularny model życia, który płynie do nas z Zachodu Europy. Czy opłaca się kupować własne mieszkanie, czy lepiej je po prostu wynająć?

W Polsce dominuje pogląd, że lepiej kupić mieszkanie i spłacać wysoki kredyt, niż przez lata wynajmować mieszkanie i płacić podobną ilość pieniędzy miesięcznie właścicielowi. Wzięcie wysokiego kredytu jest jednak obarczone pewnym ryzykiem finansowym, a także wiąże się z koniecznością spłacenia bankowi znacznie dużo większej kwoty niż wartość mieszkania. Zastanawiając się między kupnem a wynajmem mieszkania należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak sytuacja zawodowa, rodzinna, a także plany na przyszłość związane z ewentualną przeprowadzką lub powiększeniem rodziny.

Dlaczego warto kupić mieszkanie?

Podstawowym argumentem za jest argument ekonomiczny. Nawet jeżeli zakup nowego mieszkania wymaga wzięcia dużego kredytu, tak docelowo eliminuje konieczność comiesięcznego wydawania podobnej kwoty na czynsz. Przykładowo nowe mieszkania w Katowicach sprzedawane są cenach, które pozwalają na spłacenie kredytu już w kilkanaście lat, a miesięczna rata nie jest przy tym dużo wyższa niż czynsz, którego mógłby domagać się właściciel wynajmowanego  mieszkania.

Rosnąca wartość mieszkań

Wraz z dynamiczną sytuacją na rynku mieszkaniowym oraz rosnącym popytem, drożeją również ceny mieszkań. Obecnie przyjmuje się, że kupiony lokal zyskuje nawet kilka procent na wartości wraz z każdym rokiem. Jest więc to dobra lokata kapitału z odsetkami, których nie zagwarantuje żaden bank. Ta tendencja pozwala również po czasie odsprzedać mieszkanie z zyskiem.

Mieszkanie stanowi również zabezpieczenie hipoteczne dla innych przyszłych inwestycji i docelowo zwiększa zdolność kredytową. Jest to również nieruchomość, którą kupuje się z myślą o założeniu rodziny oraz przekazaniem jej kolejnym pokoleniem, jako majątek rodzinny.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem?

Głównym argumentem przemawiającym za najmem mieszkania jest mobilność, jaką daje możliwość łatwej zmiany miejsca zamieszkania. Umowy najmu najczęściej spisywane są z miesięcznym okresem wypowiedzenia i dzięki temu zmiana lokum nie jest skomplikowanym procesem. Wynajem mieszkania pozwala również często mieszkać w dzielnicy, w której zakup nieruchomości leży poza naszym zasięgiem finansowym.

Kupno czy wynajem mieszkania – co się opłaca?

Kupno mieszkania to zabezpieczenie na przyszłość, ale też poważne zobowiązanie finansowe. Wynajem zapewnia większą wolność oraz możliwość mieszkania w centrum miasta. Decydując się na jedno z tych rozwiązań, musimy wziąć pod uwagę indywidualną sytuację finansową i rodzinną, a także to, jakie mamy plany na przyszłość.