Jak optycznie powiększyć nieduże pomieszczenie?

aranżacja wnętrza

Niestety, nie każde pomieszczenie jest na tyle duże, jak byśmy oczekiwali, szczególnie jeśli mowa o mieszkaniu w bloku. Na szczęście są sposoby, aby dobrze zagospodarować dostępną powierzchnię oraz sprawić, że będzie wydawała się większa. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak to zrobić.

Postaw na pastelowe kolory ścian!

Pomieszczenia o małej powierzchni możemy wizualnie powiększyć, wybierając odpowiednie kolory ścian. Co więcej, jesteśmy w stanie skorygować ich wymiar. Oznacza to, że pokoje, które wydają się za niskie, za wysokie lub za wąskie można pomalować w taki sposób by zgubić ich dysproporcję. Jak radzi profesjonalny malarz z firmy Malprof, wystarczy zastosować kilka trików dekoratorskich oraz dobrać odpowiednie kolory powiększające lub pomniejszające i pomalować nimi określone miejsca. Jeśli nie masz problemu z dysproporcją, a jedynie z małym i ciasnym pokojem, wybierz pastelowe kolory – zarówno na sufit jak i ściany. Efekt ten zostanie wzmocniony po wybraniu podłogi w podobnym odcieniu. Dzięki tym zabiegom, pomieszczenie będzie bardziej przestronne, a Ty pozbędziesz się uczucia ścisku. 

Jak powiększyć pokój, nie rezygnując z ciemnych odcieni i tapet?

Generalnie ciemne kolory zmniejszają optycznie pokój, ale jest kilka odstępstw, dzięki którym będziesz mógł zachować lubiane tapety i odcienie zyskując na efekcie wizualnym. Dla zwolenników tych rozwiązań mamy jedną radę – zdecyduj się na umieszczenie lustra w pokoju, na przykład na przesuwnej szafie. Dzięki temu zyskasz parę wizualnych metrów kwadratowych. Decydując się na tapetę wybierz tą, która ma drobny wzór. 

Korygowanie wymiarów pokoju za pomocą barw

Jeśli masz podłużne pomieszczenie i lubisz ciemne kolory na ścianach, pomaluj nimi jedną z nich, najlepiej tą krótszą. Wtedy zacznie ono sprawiać wrażenie bardziej kwadratowego niż prostokątnego. Łącząc ten zabieg z podłogą w paski oraz ciemnym sufitem, wzmocnisz efekt, ale jest to zdecydowanie opcja dla tych, którzy naprawdę bardzo lubią takie odcienie, a pokój nie będzie ich przytłaczał. Niskie pokoje skorygujesz pionowymi pasami na ścianach, połączeniem jasnego sufitu i podłogi z ciemnymi ścianami lub kilkunastocentymetrowym paskiem na górze ściany, będącym w kolorze sufitu. Rzadko zdarza się, że chcemy pomniejszyć duży pokój, ale jeśli należysz do tej nielicznej grupy, postaw na tapetę w dużych wzorach, a z pewnością osiągniesz zamierzony efekt.

Jak powiększyć salon?

Nieco innym sposobem na wizualne powiększenie salonu jest zdecydowanie się na usunięcie ściany oddzielającej to pomieszczenie od kuchni, jeśli oczywiście jest taka możliwość. Przede wszystkim zyskasz realne metry, na których stała ściana, ale również będziesz mógł cieszyć się bardziej nowoczesnym i ustawnym wnętrzem. Pamiętaj jednak, że kolory ścian części kuchennej i salonowej powinny ze sobą współgrać, dlatego dobierz barwy i stylistykę do siebie. Wystrzegaj się łączenia różnych stylów, ponieważ nie wygląda to dobrze. Możesz też poprosić o fachową pomoc specjalistów od malowania ścian, a z pewnością zyskasz cenne uwagi oraz ciekawe, oryginalne i gustowne wnętrza.