Oprawy wpuszczane – zastosowanie

oprawy wpuszczane

Oprawy oświetleniowe to ciekawe rozwiązanie, które może służyć i za główne, i za punktowe źródło światła. Nadaje się zarówno do mieszkań, jak i biur czy pomieszczeń usługowych – kiedy warto zdecydować się na taki rodzaj oświetlenia?

Oprawy stropowe

Montowane są w sufitach podwieszanych. Zwykle mają formę małych oczek, choć zdarzają się także większe, panelowe oprawy. Oczka oświetleniowe, choć niewielkich rozmiarów, bardzo dobrze oświetlają dużą przestrzeń i mogą nawet służyć jako główne oświetlenie, jeśli tylko zostaną odpowiednio rozmieszczone na suficie. Inną opcją jest wykorzystanie oczek do oświetlenia strefowego, między innymi nad kuchennym blatem, nad lustrem łazienkowym czy nad stołem jadalnym.

Wpuszczane w sufit oprawy najczęściej są w modnym, nowoczesnym stylu, jak na przykład lampy Philips z jasnego aluminium. Nadają się do każdego pomieszczenia i chętnie wykorzystuje się je także w biurach, punktach usługowych, małych sklepach, hotelach bądź restauracjach.

Oprócz tych małych oczek są jeszcze duże oprawy rastrowe, idealne do wielkich przestrzeni jak open space w biurowcu, sala konferencyjna, sala wykładowa czy hala przemysłowa.

Światło w ścianach

Podobnym rozwiązaniem są oczka montowane w ścianach. Doskonale sprawdzą się w ciągach komunikacyjnych oraz jako oświetlenie schodów, a ponieważ takie oprawy są płaskie i nie wystają ponad powierzchnię ściany, nadają się także do wąskich, ciasnych pomieszczeń.

Mogą przy tym służyć jako dekoracja wnętrza – oczka montowane w ścianach często mają oryginalne, geometryczne formy i rzucają ładne, lekko rozproszone światło, które ożywia przestrzeń.

Światło w podłodze

Kolejną kategorią są oprawy montowane w podłodze. W ciągach komunikacyjnych oświetlimy w ten sposób drogę, z kolei w salonie bądź sypialni takie podłogowe światło pomoże wyeksponować atrakcyjne wyposażenie pokoju, na przykład podświetlając wiszące na ścianie obrazy albo podkreślając oryginalną fakturę ściany z cegły.

Tego typu oprawy stosuje się także na zewnątrz, jako oświetlenie podjazdu dla samochodu, chodnika, schodków wejściowych czy ścieżek w ogrodzie.

https://centrumswiatla.pl/pl/c/Oprawy-wpuszczane/114