Jak oświetlić domową biblioteczkę?

oświetlenie biblioteczki

Odpowiednie oświetlenie domowej biblioteczki umożliwia oddawanie się ulubionej lekturze nawet wieczorami. Uporządkowane na regałach książki, wygodny fotel w pobliżu i stojąca lampa ułatwiająca czytanie – stanowią zestaw idealny. Chcesz podkreślić tytuły dodatkowym światłem? Nic prostszego. Sprawdź, w jakie modele lamp powinieneś zainwestować, by cieszyć się funkcjonalnością zaprojektowana miejsca.

Oświetlenie domowej biblioteczki – co wziąć pod uwagę?

Pamiętaj, aby tworząc prywatną biblioteczkę postawić na absolutny  komfort jej użytkowania. Zadbaj o pojemny regał, na którym bez problemu będziesz mógł ustawić wszystkie książki.  Obok ustaw wygodny fotel, który jest dobrze wyprofilowany. Wielogodzinne czytanie męczy nie tylko oczy, ale też kręgosłup. Na koniec dostosuj odpowiednie oświetlenie domowej biblioteczki.

Czytanie obciąża wzrok, to oczywiste. Aby czas z książką był przyjemny, postaw na różne rodzaje oświetlenia. W pobliżu biblioteczki ustaw praktyczną lampę stojącą, nie rezygnując przy tym z klasycznej lampy sufitowej. Wybierając dodatkowe oświetlenie, zwróć jednak uwagę na optymalną odległość źródła światła, dobór jego barwy oraz moc i rodzaj żarówki.

Jeśli chodzi o odległość, to ta powinna wynosić mniej więcej 40 cm – lampa podłogowa musi więc być nieznacznie oddalona od czytanej książki. Jeśli podczas lektury chcesz się rozluźnić, wybierz  ciepłą barwę oświetlenia. Zrezygnuj jednak z wyposażenia w postaci ostrej i rażącej w oczy świetlówki.

Chcesz dodatkowo podświetlić regały i półki, by nawet późnym wieczorem widzieć tytuły książek? W takim razie zamontuj oświetlenie dekoracyjne w postaci taśm i systemów LED.

Oświetlenie domowej biblioteczki a design pomieszczenia

Ciekawe wzory i modele lamp podłogowych proponuje sklep Światło Cienie – oświetlenie do domu i ogrodu. Jego oferta przedstawia zarówno modele oświetlenia nowoczesnego, minimalistycznego, klasycznego, a nawet loftowego.  A tak rozbudowany katalog jest bardzo pomocny, bo umożliwia precyzyjne skomponowanie oświetlenia z pomieszczeniem.

Umiejętne dobranie konkretnej lampy podłogowej jest bardzo ważne. We wnętrzu pełni ona wówczas funkcje praktyczne, ale też dekoracyjne. W zasadzie każdy jej model świetnie prezentuje się w towarzystwie innego wyposażenia – łóżka, kanapy lub fotela. W zależności od stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie, wybierz klosz szklany, plastikowy lub materiałowy abażur. Jeśli lubisz naturalne akcenty, postaw na elementy wykonane z drewna albo gipsu. Postaraj się jednak, by lampa wpisana się w ogólny desing wnętrza.