Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to drugi, zaraz po zaaplikowaniu na daną ofertę pracy, proces rekrutacji na dane stanowisko. Należy mieć na uwadze, że to najważniejszy etap — gdyż ma na celu osobiste spotkanie z kandydatem, ocenę jego kompetencji zawodowych i wyrobienie sobie o nim ogólnego zdania. Z pewnością niełatwo jest podejść do rozmowy kwalifikacyjnej, gdy ma się świadomość dużej konkurencji i jest się poddanym stresowi, który z tego wynika. Dlatego spotkanie z działem HR-u powinno zostać poprzedzone solidnym przygotowaniem!

Jak przygotować się merytorycznie do rozmowy kwalifikacyjnej?

To, o czym będziesz rozmawiał z potencjalnym pracodawcą podczas spotkania, jest oczywiście najistotniejsze. Rzecz jasna, nie przewidzisz pytań, jakie zada Ci rekruter, ani kierunku, w jakim będzie zmierzała ta rozmowa. Możesz jednak wyobrazić sobie tę rozmowę i zastanowić się, jak odpowiedzieć na potencjalne pytania:

  • jakie jest Twoje dotychczasowe doświadczenie na podobnym stanowisku?
  • dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy?
  • jakie są Twoje mocne i słabe strony?
  • gdzie widzisz się za 5 lat, jeśli chodzi o karierę?
  • dlaczego to właśnie Ciebie pracodawca powinien wybrać?
  • za co byłeś odpowiedzialny na poprzednim stanowisku w firmie, w której ostatnio pracowałeś?
  • jaką masz wizję dotyczącą stanowiska, na jakie aplikujesz? Jakie zmiany chciałbyś wprowadzić?

Pamiętaj, aby na tego rodzaju pytania odpowiadać zgodnie z prawdą, nie rozwodząc się nad niewygodnymi tematami (na przykład unikając opowiadania o tym, jak źle pracowało Ci się u poprzedniego pracodawcy). Przedstaw siebie w dobrym świetle, jako fachowca, jednocześnie unikając superlatywów czy zbyt śmiałych określeń (takich, jak “jestem w stanie wypracować dla waszej firmy dwukrotnie większe zyski w ciągu roku”). Odpowiadaj konkretnie, rzeczowo i zaprezentuj siebie tak, jak chciałbyś, aby Cię widziano — jako fachowca, który nie zamyka się jednak na dalsze drogi rozwoju i liczy na to, że na kolejnym stanowisku będzie miał szansę nauczyć się czegoś nowego.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą na rozmowę?

Dyplomy ukończenia wyższych uczelni, certyfikaty, zaświadczenia, nagrody — to wszystko jest ważne i warto mieć to ze sobą w teczce zabranej na rozmowę, jednak rekruter najpewniej będzie polegał tylko na tym, co umieściłeś w swoim CV — i tam powinna się znaleźć wzmianka o Twoich udokumentowanych kompetencjach. Na rozmowę możesz zabrać swój list motywacyjny oraz CV — na wszelki wypadek, zakładając, że rekruter nie będzie ich miał podczas spotkania.

Jak przygotować się technicznie do rozmowy?

Twoja kariera zawodowa może zależeć właśnie od tego, jak potoczy się rozmowa, na którą się przygotowujesz. Internet pełen jest historii osób, które przez niedopatrzenie, spóźnienie, czy źle dobrane słowa prawdopodobnie straciły szansę na dobrze zapowiadającą się pracę. Nie bądź jedną z nich!

Przygotowanie techniczne do rozmowy warto zacząć od wyboru stroju — niech będzie to klasyczna biała koszula i marynarka, delikatny makijaż i subtelna biżuteria. Oryginalne, kolorowe stroje czy fryzury to dobry wybór, jeśli aplikujesz na stanowiska, w których znaczenie może mieć Twoja kreatywność czy wygląd — jako stylista, projektant mody, tatuażysta czy fryzjer. Jeśli aplikujesz na stanowisko biurowe lub jako specjalista w innej dziedzinie, postaraj się wyglądać maksymalnie schludnie i profesjonalnie.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Zadbaj o to, aby nie spóźnić się na rozmowę kwalifikacyjną. Nastaw budzik odpowiednio wcześnie, by dać sobie czas na porządnie śniadanie, kawę, przygotowanie się i dojazd. Uwzględnij duży zapas czasowy — bez względu na to, czy dojeżdżasz własnym autem, komunikacją miejską czy pociągiem. Weź pod uwagę ewentualne korki, czy choćby to, że możesz mieć trudności z trafieniem do konkretnego budynku lub gabinetu. Jeśli przyjedziesz za wcześnie — możesz poświęcić ten czas na spacer po okolicy, wypicie kawy w kawiarni za rogiem, spokojne przemyślenie przebiegu rozmowy. Zawsze lepiej przyjść o wiele za wcześnie niż trochę zbyt późno!

Podczas rozmowy bądź poważny, ale uśmiechnięty i pewny siebie. Zachowuj się kulturalnie, unikaj kolokwialnych zwrotów, niepotrzebnych wtrąceń. Daj sobie czas na przemyślenie tego, jak sformułować każdą odpowiedź — z pewnością będzie to odebrane lepiej, niż chaotyczny potok słów, który wylejesz z siebie z nerwów, starając się uniknąć kłopotliwego milczenia. Najważniejsze w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej jest jednak to, abyś zapamiętał — to tylko potencjalna praca! Zrób wszystko, aby ją dostać, gdy jest tego warta, ale nie przejmuj się, jeśli rekruterzy do Ciebie nie oddzwonią — być może po prostu to jeszcze nie jest TA praca, której szukałeś!