Jak uprawiać i pielęgnować dalie?

dalie

Jak uprawiać dalię? Co ile trzeba podlewać kwiaty typu dalia? Gdzie warto posadzić dalię? Jeśli szukasz szczegółowych informacji na temat kwiatów tego rodzaju, znajdziesz je w poniższym artykule.

  1. Czym są dalie kwiaty?
  2. Jakie wyróżnia się rodzaje dalii?
  3. Dalia ogrodowa czy dalia dekoracyjna?
  4. Jak uprawiać dalie?

Dalie ogrodowe to kwiaty pochodzące z Ameryki Środkowej – a dokładniej z jej rejonów górskich. I chociaż dziś uprawia się je w celach dekoracyjnych, kiedyś wykorzystywano dalie także jako rozwiązania lecznicze. Bulwy dalii natomiast służyły jako pasza dla zwierząt. Czym dokładnie charakteryzuje się dalia? Jakie wyróżnia się aktualnie odmiany dalii? Jak uprawiać kwiaty tego rodzaju? Szczegóły na ten temat omawiamy w poniższym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią. 

Czym są dalie kwiaty?

Czym właściwie jest dalia kwiaty i skąd pochodzi? Otóż tego rodzaju kwiaty to właściwie byliny, które pochodzą z rodziny astrowatych. Wyróżniają się częścią podziemną zebraną w tak zwaną karpę, która w tym przypadku ma formę bulwy. Jeśli interesuje Cię dalia kwiaty tego rodzaju mogą osiągać wysokość od 20 do nawet 200 centymetrów. Wszystko zależy od tego, na jaki gatunek i na jaką odmianę się zdecydujesz.

Kwiatostanem w daliach są długoszczypułkowe koszyczki pojedyncze, półpełne lub nawet pełne, których średnica wynosi maksymalnie 30 centymetrów, powstające na szczycie rozgałęzień. Dla owadów zapylających rozwiązania pojedyncze mają właściwie największą wartość. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że pojedyncze koszyczki składają się z jednego okółka języczkowych kwiatów, a we wnętrzu znajduje się spora ilość rurkowatych kwiatów. Ogólnie dalie są roślinami nektarodajnymi oraz pyłkodajnymi – z tego powodu owady chętniej je odwiedzają. Na tle innych kwiatów dalie wyróżniają się między innymi długim okresem kwitnienia. Wspomniane kwiatostany wykształcają się mniej więcej na początku lipca i z reguły kwitną do pierwszych przymrozków.

Jakie wyróżnia się rodzaje dalii?

Większość dostępnych odmian dalii to właściwie nic innego jak mieszańce, będące skutkiem skrzyżowania dalii szkarłatnej oraz zmiennej. Takie kwiaty nazywa się dalią zmienną lub dalią ogrodową. Biorąc pod uwagę budowę oraz wielkość kwiatostanów dalię można podzielić na różne rodzaje. Lista obejmuje przede wszystkim dalię pojedynczą, wyróżniającą się płatkami języczkowymi, które układają się w jednym rzędzie w sposób promienisty wokół środka kwiatów rurkowych.

Do popularnego rodzaju dalii zalicza się także dalię anemonową, która charakteryzuje się promieniście ułożonymi płatkami zewnętrznymi, które otaczają kwiaty rurkowe. Wariant kołnierzykowy jest podobny do anemonowej, przy czym dalia kołnierzykowa ma mniejsze płatki. Dalia peoniowa natomiast wyróżnia się pełnymi kwiatami, a orchideowa oryginalnymi.

Dalia ogrodowa czy dalia dekoracyjna?

Popularną odmianą dalii jest także dalia pomponowa, która ma koszyczki kwiatowe przypominające kształtem kulę oraz kaktusowe, wyróżniające się wąskimi, języczkowymi kwiatami i – z reguły – zaostrzonymi płatkami. Dalia półkaktusowa natomiast ma szersze płatki u nasady oraz mniej wywinięte brzegi.

Wielu zainteresowanych często decyduje się także na dalię dekoracyjną. To kwiat charakteryzujący się koszykami o sporych rozmiarach. Należy więc pamiętać, aby sadzić je w dużych skrzynkach balkonowych.

Kiedy dalie sadzi się w ogrodzie?

Jeśli chodzi o dalie uprawa kwiatów tego rodzaju nie jest skomplikowana. W ogrodzie warto sadzić dalie w stanowiskach ciepłych, nasłonecznionych i przede wszystkim skutecznie osłoniętych od wiatru. Dalie są tolerancyjnymi kwiatami, ale poleca się zadbać o to, aby gleba była żyzna, optymalnie spulchniona i przepuszczalna. W przypadku odczynu najlepszym rozwiązaniem będzie obojętny. Dalie nie lubią natomiast podmokłej gleby, dlatego zaleca się, aby sadzić je na podwyższeniu lub – po prostu – w wyższej części domowego ogrodu.

Karpy warto sadzić w okolicach 10 maja. Należy pamiętać o tym, że dalie kwiaty nie przepadają za głębokim sadzeniem. Najlepszą opcją jest, aby pąki znajdowały się od 5 do maksymalnie 10 centymetrów pod ziemią. W przypadku przesuszonych po okresie zimowym bulw warto zostawić je na kilka godzin w zimnej wodzie przed sadzeniem.

Z tego względu, że dalie nie są odporne na mrozy, poleca się je wykopywać. Kiedy najlepiej wykopać dalie kwiaty? Według specjalistów optymalnym okresem jest jesień, a dokładniej po pierwszych przymrozkach. Aby wykopać dalię, należy rozluźnić glebę wokół bulwy, ale tak, aby jej nie u szkodzić. Następnie trzeba podważyć karpę i ostrożnie wyciągamy kwiaty z podłoża.

W przypadku pielęgnacji dalie kwiaty nie są zbyt wymagające. Należy jednak pamiętać, że niektóre odmiany dalii mogą wymagać zamontowania podpór, bez których kwiaty będą się po prostu przewracać. Podpory najlepiej mocować od razu przy sadzeniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie uszkodziłeś korzeniowego systemu. W okresie letnim dalie kwiaty trzeba regularnie podlewać. Raz do roku natomiast poleca się zasilać glebę – na przykład kompostem. Pamiętaj również o tym, aby w okresie kwitnienia dalii, usuwać przekwitające kwiatostany. Celem takiego zabiegu jest nie tylko pobudzanie kwiatów do tworzenia nowych, ale także zagwarantowanie odpowiedniej ochrony przed porażeniem tak zwaną pleśnią szarą.

Dalie doskonale nadają się na kwiat cięty, szczególnie że są to duże kwiaty, które zawsze zachwycają swoim wyglądem. Nie ma więc znaczenia, czy chcesz je zasadzić wzdłuż ogrodzeń, czy też interesuje cię uprawa niższych odmian. Tego typu rośliny z pewnością staną się świetną ozdobą.