Jak urządzić łazienkę, by była przyjazna dla seniora?

Starsze osoby mają specjalne potrzeby. Niezależnie od stanu zdrowia, w pewnym wieku kości stają się słabsze, a o wypadek nietrudno. Odpowiednio zaaranżowana łazienka pozwoli seniorowi cieszyć się bezpieczeństwem użytkowania i wygodą podczas codziennych czynności higienicznych.
Łazienka dla seniora – wanna czy prysznic?
Urządzenie łazienki dla seniorów może być sporym wyzwaniem. Wszystko tutaj zależy od stanu fizycznego danej osoby i jej oczekiwań odnośnie komfortu i bezpieczeństwa. O zdrowiu seniora, oraz o tym, jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych czytaj na plus50.pl. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą niepełnosprawną, czy po prostu dbasz o swoje zdrowie i wolisz zapobiegać, niż leczyć, porady odnośnie urządzenia łazienki mogą być dla Ciebie cenne.
Wielu seniorów zastanawia się, czy w pewnym wieku nie zamienić wanny na prysznic lub odwrotnie. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy, zwłaszcza, że można je dostosować do sytuacji danej osoby. Jeśli masz problemy z kośćmi lub nie poruszasz się samodzielnie, wanna może nie być dobrym pomysłem, z uwagi na fakt, że później bardzo trudno jest wstać z pozycji leżącej i wyjść z kąpieli. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie prysznic wyposażony w specjalne siodełko. Siadając na tym urządzeniu możesz cieszyć się kąpielą bez lęku o to, że wychodząc ulegniesz kolizji. W tym przypadku niezwykle ważne jest, aby na ścianach prysznica zamontowany był uchwyt, a bateria prysznicowa znajdowała się wystarczająco nisko.
Jeśli nie masz dużego problemu z łamliwością kości, możesz pokusić się na wannę, jednak ważne jest, aby była ona niska i wyprofilowana w taki sposób, żeby nie trzeba było wysoko podnosić nóg.
Umywalka w łazience dla seniora
Jednym z najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się w łazience dla seniora, jest bez wątpienia umywalka. Kluczowe jest jednak jej umocowanie. Ponieważ osoba, która ma trudności z poruszaniem się, nie powinna spędzać dużo czasu na stojąco (może to zresztą być dla niej dość trudne), umywalka powinna być zamontowana na wysokości umożliwiającej siedzenie podczas mycia rąk czy innych czynności higienicznych. Niezwykle ważne są także uchwyty, które pozwolą osobie starszej lub schorowanej podnieść się do pozycji stojącej. W takim przypadku dobrze jest także rozważyć sposób puszczania wody dzięki specjalnemu pedałowi, zamontowanemu na dole, pod umywalką. Stosowanie takiego rozwiązania pomaga zachować wygodę podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych.
Co jeszcze powinno znaleźć się w łazience dla seniora?
W każdej łazience przystosowanej dla osób niepełnosprawnych ważne są przede wszystkim antypoślizgowe maty. Te powinny znajdować się zarówno na podłodze, jak i w kabinie prysznicowej bądź wannie. Są one podstawowym wyposażeniem każdej łazienki dla seniorów.
Równie ważne są uchwyty, które pozwalają osobie na podtrzymanie się oraz wstanie z pozycji siedzącej. Powinny być one umocowane w kilku kluczowych miejscach łazienki, jednak przede wszystkim w wannie, prysznicu i obok umywalki. Jednocześnie warto zadbać, żeby w pomieszczeniu nie było żadnych kanciastych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie. Uchwyty i wszelkie inne pomoce powinny być wykonane w obłych kształtach i mieć możliwie matową strukturę.