Jak urządzić pokój dziecięcy bez błędów? Projektowanie wnętrz dla najmłodszych

pokój dziecięcy

Urządzasz pokój dziecięcy? Zastanawiasz się jak prawidłowo zaprojektować pokój dziecka? Sprawdź jak zrobić to bez błędów. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami na projektowanie wnętrz dla najmłodszych.

Dla wielu nie jest nowością to, że projektowanie pokoju dziecięcego może być trudne. Mimo tego, że jest bardzo przyjemne, może sprawiać trudność w wielu momentach, od znalezienia najlepszego układu funkcjonalnego po dobór kolorystyki. Jak więc poradzić sobie z tym wyzwaniem? Co jest najważniejsze przy aranżacji pokoju dziecięcego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Projektowanie pokoju dziecięcego. Od czego zacząć?

Podstawą aranżacji każdego wnętrza jest dobry projekt; projekty są jak przewodnicy po aranżacji. Dzięki dobremu projektowi wnętrza w sposób funkcjonalny zagospodarujemy przestrzeń, dobierzemy odpowiednią aranżacje i wystrój pokoju dziecięcego. Możemy próbować zrobić to własnymi siłami lub zlecić wykonanie takiego projektu profesjonaliście. Jeśli jednak za projekt bierzemy się sami, warto jest skorzystać z inspiracji i pomysłów na projektowane przez nas wnętrze; pomogą nam one wpaść na idealny pomysł na aranżację. W internecie znajdziemy całą masę zdjęć aranżacji pokoi dziecka w różnych stylach, dla dzieci w różnym wieku, o różnej płci i o różnych zainteresowaniach, które zainspirują nas przy aranżacji pokoju dla naszego dziecka. A jeśli potrzebujemy pomocy możemy skorzystać na przykład z pomocy projektanta wnętrz z biura Fabryka Projektów i zlecić projekt pokoju dziecięcegoBędziemy mieli pewność, że pokój naszej pociechy będzie funkcjonalny i nowocześnie urządzony. Zaoszczędzimy czas i wbrew pozorom pieniądze.

Jak urządzić pokój dziecięcy dla dziewczynki

Pokój dziecka ma to do siebie, że jest aranżowany pod kątem zainteresowań i gustu dziecka. Zawsze najważniejsze jest branie pod uwagę gustu dziecka; nie można aranżować pokoju na swój sposób nie konsultując się z dzieckiem. Najczęściej dziewczynki mają pokoje, w których widać sporo pastelowych barw, np. pastelowy róż czy błękit, ale czasem niektóre z nich mają całkowicie inny gust, więc warto to wziąć pod uwagę. Idealnym pomysłem jest aranżacja pokoju dla dziewczynki na podstawie motywów z jej ulubionych bajek czy  jej ulubionych postaci. Niezależnie od tego, co lubi Twoje dziecko, istotne jest konsultowanie się z dzieckiem w sprawie aranżacji pokoju. W końcu to tam dziecko będzie spędzało większość swojego wolnego czasu; to tam będzie dorastało, uczyło się, bawiło, później nawet przyjmowało przyjaciół itp. Można np. zaaranżować pokój tak, by wyglądał jak pokój prawdziwej księżniczki; pastelowe, różowe kolory, łóżko z baldachimem, tekstylia i masa dekoracji idealnie się do tego sprawdzą.

Jak urządzić pokój dziecięcy dla chłopca

W przypadku chłopców, aranżując ich pokój kierujmy się tą samą zasadą; rozmawiajmy z dzieckiem, bierzmy pod uwagę jego zainteresowania i to, co lubi. Pokoje chłopca najczęściej różnią się kolorystyką od pokoi dziewczynek; najczęściej widać w nich czerwień, zieleń, granat i żółć, ale nie jest to, rzecz jasna, jedyna paleta barw którą można wykorzystać. Kierujmy się też zainteresowaniami chłopca. Chłopiec lubi grać w piłkę? Dobrze sprawdzi się tapeta na ścianie w motywie boiska czy dywan w kolorze zielonym imitującym trawę. Lubi uczyć się o kosmosie? Z lampy można zrobić model układu słonecznego, można też zastanowić się nad tapetą z gwiazdami.

Jak urządzić pokój dziecięcy dla niemowlaka

Aranżacja pokoju dla niemowlaka różni się drastycznie od aranżacji pokoju starszego dziecka. Niemowlak nie powie nam, jaki jest jego gust w aranżacji, więc możemy zaaranżować ten pokój po swojemu. Ważne, by pokój sprzyjał spokojowi i wyciszeniu, musi być też jak najbardziej funkcjonalny. Ważne jest stabilne łóżeczko, a także tuż obok komoda, na której możemy zostawiać pieluchy. Możemy nawet iść o krok dalej i zamontować przewijak. Ważne jest, by mieć w tym pokoju dywan, na którym dziecko mogło się bawić, lub przynajmniej wykładzinę. Kolejną istotną rzeczą jest lampka nocna; w tym wieku dzieci jeszcze boją się spać w ciemności, więc takie delikatne i ciepłe światło sprawdzi się idealnie w pokoju niemowlaka. Musimy pamiętać o bezpieczeństwie najlepiej żeby meble w pokoju niemowlaka były przytwierdzone do ścian. Najlepiej by nie miały ostrych kantów.

Urządzanie małego pokoju dziecięcego – o czym warto pamiętać?

W pokojach dziecięcych  o małym metrażu ważna jest przede wszystkim funkcjonalność. Jest wiele sposobów na funkcjonalną aranżacje pokoju dziecięcego. Przykładowo, można zastosować łóżko piętrowe/antresolę, co oszczędzi miejsce. Pod łóżkiem piętrowym można np. postawić biurko, co doda do funkcjonalności. Niekiedy takie łóżka piętrowe są też połączone z półką na książki. Sposobów jest wiele; wystarczy użyć wyobraźni. W małych pokojach ważna jest też jasna kolorystyka i dobre oświetlenie; te dwa czynniki optycznie powiększą całe wnętrze.

Podział pokoju dziecięcego na strefy

Wydział specyficznych stref w pokoju dziecięcym jest bardzo pomocne; dziecko ma wtedy określone miejsce do odpoczynku, nauki i zabawy, dzięki czemu pokój nie jest przytłaczający i chaotyczny no i bałagan nie rozprzestrzenia się tak szybko po całym pokoju. W strefie odpoczynku musi znaleźć się łóżko, dodatkowo warto postawić tam pufy czy krzesełka. W strefie nauki ważne jest biurko, a w strefie zabawy; dywan i szafki do przechowywania zabawek.

Projektowanie pokoju dziecięcego to niezwykle przyjemne zadanie; po zapoznaniu się z tymi wskazówkami na pewno będzie też łatwiejsze. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w zaprojektowaniu i zaaranżowaniu pokoju dla Twojej pociechy.