Jak usunąć farbę z polbruku?

farba bruk

Sposób czyszczenia polbruku z farby zależy od rodzaju kostki brukowej. Bez względu na to, czy jest to beton, czy kamień naturalny, uszczelniony lub nie, z każdą kostką brukową postępuje się inaczej. Czasami pomogą środki domowe, ale zwykle trzeba sięgnąć po silniejsze i skuteczniejsze preparaty.

Usuwanie farby z kostki brukowej

Bardzo skutecznym sposobem usunięcia farby z kostki brukowej jest namoczenie obszaru olejem lnianym. Wystarczy nanieść substancję za pomocą namoczonej szmatki lub gąbki na plamę. Zostawiamy szmatkę na plamie przez 2-3 minuty, po czym za pomocą szpatułki lub papieru ściernego zeszlifujemy pozostałości farby. W przypadku uporczywych plam można użyć rozpuszczalnika (w niewielkiej ilości). Ten preparat zakupimy w każdym sklepie malarskim. Z tego typu chemikaliami trzeba bardzo uważać, aby nie uszkodzić kostki brukowej. Dobrym pomysłem jest najpierw namoczenie plamy farby wcześniej kwasem octowym i sodą oczyszczoną. W ten sposób łatwiej będzie pozbyć się uporczywej plamy.

Przy usuwaniu farby z polbruku należy bardzo uważać na kwaśne środki czyszczące, ponieważ działają one negatywnie na tego typu powierzchnie. W przypadku kolorowej kostki brukowej mogą przez to wystąpić zmiany koloru na nawierzchni. Jeśli jednak zdecydujemy się użyć tego typu preparat, należy czynność tę wykonać bardzo szybko, tak by kwas nie mógł wniknąć głębiej w polbruk. Po czyszczeniu polbruk należy dokładnie spłukać wodą. Usuwanie plam za pomocą chemikaliów najlepiej przeprowadzać w bezwietrzny dzień, w dodatku w optymalnej temperaturze.

W ostateczności można użyć także rozpuszczalnika, choć jest to dość ryzykowne, ponieważ farba może zejść z polbruku, ale niestety może zostawić plamę, ponieważ rozpuszczalnik jest dość mocną substancją. Czasami wystarczy użycie mechanicznych środków, aby usunąć farbę z polbruku, np. w postaci szczotki, szrubra lub miotły. Wybór odpowiedniego środka zależy od typu farby, także tego, jak duża jest plama itp. Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Kiedy decydujemy się na usuwanie plam za pomocą silnych preparatów, musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. W związku z tym dobrze byłoby zabezpieczyć swoje ręce, np. poprzez użycie rękawiczek ochronnych, maseczki itp. Te podstawowe środki ochrony indywidualnej każdy jest w stanie sobie zorganizować.