Czym cechuje się kompresor tłokowy 100l?

kompresor tłokowy

Kompresory tłokowe 100l mają wiele zastosowań, a na rynku znajdziemy szereg ciekawych rozwiązań. Wiele zależy od naszych oczekiwań i potrzeb. Dobrać można kompresory do zaawansowanych prac (piaskowanie, zasilanie urządzeń pneumatycznych) lub do mniej wymagających zajęć) pompowanie, przedmuchiwanie, czyszczenie). Czym cechuje się ten sprzęt? Jakie sprężarki są popularne na rynku?

Kompresor tłokowy 100l

Kompresor tłokowy 100l bardzo często stanowi wyposażenie hali produkcyjnej. Jego zadaniem jest zazwyczaj zasilanie kilku urządzeń jednocześnie, przy czym możliwe jest podłączenie urządzenia do rozbudowanej instalacji. Duże zakłady zazwyczaj pracują na większych maszynach, które odpowiadają za zasilanie danych zespołów urządzeń. Okazuje się, że sprężarkę zastosujemy też w warunkach domowych. Przykładowo można ją wykorzystać w celu:

  • wspomagania maszyn rolniczych w gospodarstwach rolnych,
  • przedmuchiwania instalacji nawadniającej,
  • natleniania wody balastowej i renowacji,
  • testowania instalacji na statkach. 

Pamiętajmy o tym, że nie każdy model nadaje się do danej pracy, natomiast im większe parametry osiąga sprzęt, tym więcej czynności  wykonamy. 

Popularne kompresory olejowe

Popularność kompresora tłokowego 100l jest związana z wydajną i sprawną pracą, która znacznie ułatwia  wykonanie wielu zadań. Najbardziej znanymi sprężarkami na rynku są kompresory olejowe, które do pracy stosują olej. Spotykane są różnorodne typy olejów, co zależy od typu pompy. Podczas zakupu urządzenia warto dowiedzieć się, jaki środek jest zalecany. Co ciekawe, są one bardzo łatwe w serwisowaniu i eksploatacji. Konieczne jest systematyczne sprawdzanie poziomu oleju i regularna wymiana, co dotyczy też filtrów powietrza. 

Jaki kompresor wybrać?

Wybór wśród tylu ciekawych rozwiązań nie jest łatwym zadaniem. Producenci oferują szereg opcji, gdzie sprężarka tłokowa może osiągać maksymalne ciśnienie 8, 10, 12,5, czy nawet 15 barów. Nie zapominajmy o tym, że sprężarka pracuje w różnych zakresach. To bardzo ważna kwestia podczas doboru urządzenia. Niektóre sprzęty wymagają bowiem podaży ciśnienia o stałej wartości, przy czym mogą sygnalizować błędy w sytuacji, gdy ciśnienie znajdzie się w danym zakresie. 

Polecane urządzenia

Polecane są zarówno kompresory olejowe, jak i bezolejowe, z napędem bezpośrednim lub pasowym. Każde z urządzeń jest zróżnicowane pod kątem wielkości zbiornika (od 6 do 500 litrów) oraz napięcia zasilania (230V i 400V). Podczas zakupu zwróćmy uwagę na gwarancję producenta i wymaganą dokumentację, co wiąże się z dobrą jakością wykorzystanych materiałów. Specjaliści doradzą nam w przypadku jakichkolwiek awarii ze sprzętem i wskażą, jak dbać o sprężarkę. Pomocne jest też regularne serwisowanie urządzenia, dzięki czemu zadbamy o wydajność i sprawne działanie przez bardzo długi czas. 

Sprężarki tłokowe 100l znajdują zastosowanie w wielu miejscach. To funkcjonalne urządzenia, które dają pożądane efekty. Pozwalają np. zasilać urządzenia w danym miejscu, czy też wspomagać działanie maszyn rolniczych.