Jak używać samoprzylepnej taśmy magnetycznej?

remont

Obok klasycznych taśm samoprzylepnych, transparentnych i kolorowych, w sprzedaży dostępne są również ich wersje magnetyczne o specjalnych właściwościach. Dobrym przykładem tego typu produktów są taśmy neodymowe charakteryzujące się niezwykle dużą siłą magnetycznego przyciągania, a dzięki temu zdolne do utrzymania przedmiotów o kilkudziesięciokrotnie większej masie.

Co to są taśmy neodymowe?

To specyficzny rodzaj samoprzylepnych taśm magnetycznych składających się z warstwy klejącej i magnetycznej, stworzonych z myślą o mocowaniu różnorodnych przedmiotów wykonanych z metali ferromagnetycznych, takich jak stal, żelazo, nikiel czy kobalt. W taśmach neodymowych do wykonania warstwy magnetycznej wykorzystuje się specjalny rodzaj magnesów o dużej sile przyciągania. Magnesy neodymowe w odróżnieniu od popularnych magnesów ferrytowych, inaczej nazywanych ceramicznymi, zbudowane są z pierwiastków ziem rzadkich, w tym z neodymu, a także z boru i żelaza, co przekłada się na lepsze właściwości magnetyczne. To właśnie z tego typu magnesów produkowane są cieszące się dużą popularnością uchwyty magnetyczne dla poszukiwaczy. Taśmy neodymowe wykorzystywane są m.in. do wykonywania uchwytów na narzędzia stalowe, montażu tablic metalowych, wykonywania oznaczeń półek na regałach metalowych, produkcji magnesów na lodówki i do wielu innych zadań podobnego typu.

Dwa rodzaje taśm neodymowych

W sprzedaży dostępne są dwie podstawowe wersje taśm neodymowych. Pierwsze z nich przypominają tradycyjne taśmy klejące i są nawinięte na rolkę. Drugie z jednej strony zabezpieczone są specjalnym paskiem ochronnym, który przed użyciem należy zerwać, w ten sposób odsłaniając warstwę klejącą i umożliwiającą przyklejenie magnesu do gładkiej, najlepiej wcześniej odtłuszczonej powierzchni. Taśmy neodymowe w wersji drugiej sprzedawane są zarówno w rolkach, jak i w formie krótkich pasków, które można przycinać, dopasowując ich długość i szerokość do własnych potrzeb. Pomocnym narzędziem przy wykorzystaniu taśm pierwszego typu są różnego rodzaju podajniki i dozowniki do samoprzylepnych taśm klejących. Wystarczy dobrać urządzenie dopasowane do szerokości taśmy i w prosty sposób odcinać potrzebne kawałki.

Użycie dowolnego rodzaju samoprzylepnej taśmy neodymowej nie jest niczym trudnym. Wystarczy odciąć potrzebny odcinek taśmy i przykleić ją do ściany, mebla, drzwi, ewentualnie bezpośrednio do powierzchni przedmiotu, który chcemy następnie zamocować na metalowej powierzchni. Taśmy magnetyczne sprawdzą się warsztacie, hali magazynowej, zakładzie produkcyjnym, garażu, piwnicy, a także w domu.