Jak wybrać armaturę do łazienki? Jaka wanna, toaleta, umywalka?

łazienka

Armatura łazienkowa to niezwykle ważny element wyposażenia łazienki, gdyż korzystamy z niej każdego dnia. Umywalka, wanna, czy toaleta muszą być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne i wygodne. Każdy, kto decyduje się na remont łazienki lub ma przed sobą wykończenie tego pomieszczenia, zdaje sobie sprawę z dużych kosztów tego przedsięwzięcia, dlatego też każdy element musi być dobrze przemyślany. Wybierając armaturę łazienkową pamiętajmy, że jest to wybór na lata. Co zatem należy wziąć pod uwagę?

Czym kierować się wybierając wannę, toaletę i umywalkę?

Właściwie na temat każdego z tych elementów wyposażenia łazienki można by napisać osobny artykuł, dlatego też planując remont łazienki warto szukać różnego rodzaju poradników w internecie. Przykładowo rodzaje muszli toaletowych omawia dekoratordomu.pl, my natomiast postaramy się z grubsza opisać najważniejsze zasady doboru wyposażenia łazienki.

Kwestią kluczową, która będzie miała duży wpływ na to, jakich wyborów dokonamy, jest wielkość naszej łazienki. To metraż tego pomieszczenia zdecyduje o tym, jak duże i jakiego kształtu sprzęty wybierzemy. Drugą bardzo ważną kwestią, na którą każdy zwraca uwagę jest wygląd. Poszczególne elementy, takie jak wanna lub prysznic, umywalka i toaleta powinny do siebie pasować lub tworzyć ciekawy kontrast.

Wiele nowoczesnych aranżacji pokazuje jak ciekawie można wykorzystać to, że w niemal każdej łazience umywalka jest najbardziej wyeksponowanym elementem. Nietypowy kształt, materiał oraz kolor misy umywalki może sprawić, że pomieszczenie nabierze zupełnie nowego, ciekawego charakteru.

W przypadku wanny mamy wiele możliwości, może być ona przystawiona do ściany, zabudowana lub wolnostojąca. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się zabudowana wanna. Poza wielkością, kształtem i położeniem należy wziąć pod uwagę również głębokość wanny, gdyż od niej będzie zależeć zużycie wody.

W przypadku misek WC najczęściej wybierane są sanitariaty podwieszane lub stojące, przy czym te pierwsze nie tylko ułatwiają sprzątanie, ale również dają wrażenie wizualnej lekkości, dlatego też sprawdzą się zwłaszcza w małych łazienkach.

Jak wybrać armaturę do łazienki?

Do elementów armatury wodnej zaliczamy wszelkiego rodzaju kurki, zawory, filtry oraz zasuwy. W kontekście urządzania łazienki interesować nas jednak będą przede wszystkim baterie łazienkowe. Najczęściej wybierane są baterie stojące, które można wykorzystać zarówno przy umywalce, jak i bidecie, czy wannie. Alternatywę stanowią baterie ścienne, które najlepiej sprawdzą się pod prysznicem, ale nie tylko. Niezwykle popularne baterie z jednym uchwytem pozwalają na oszczędność wody. Dokonanie ostatecznej decyzji w tej kwestii jest bardzo ważne, gdyż zarówno baterie podtynkowe, jak i ścienne muszą znaleźć się w planie łazienki jeszcze przed wykończeniem ścian.

Wybierając armaturę do łazienki warto również wziąć pod uwagę to, czy będzie ją można łatwo wyczyścić oraz czy zacieki z wody i mydła będą bardzo widoczne. Obecnie dostępne są elementy tego typu wykonane z różnego rodzaju materiałów. W ofercie sklepów znajdziemy nie tylko błyszczące srebrne baterie, ale również matowe w kolorach takich, jak biel czy czerń.